Asus i czytnik kart pamięci - brak sterownika

To mój pierwszy post na forum, więc na początek: Witam wszystkich :slight_smile:

Mam następujący problem:

Posiadam wmontowany w jednostce czytnik kart pamięci. Niby dioda świeci, że urządzenie działa, lecz komputer mi go nie wykrywa. W menedżerze urządzeń/Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej jest on zapisany jako “Nieznane urządzenie”, klikając dwukrotnie i otwierając nowe okno w polu stan urządzenia wpisane jest: “Brak zainstalowanych sterowników tego urządzenia”. I teraz moje pytanie - skąd mam je wziąć. Przeszukałem Google i stronę Asusa, ale niestety nigdzie nie znalazłem sterowników do czytnika kart pamięci.

Posiadam płytę główną Asus P4P800-VM, Socket 478, a czytnik kart pamięci prezentuje się tak:

Z zewnątrz:

11617318.jpg

Naklejka na czytniku:

95070059.jpg

Screen który zrobiłem podczas włączenia czytnika kart do płyty w trakcie działania komputera:

94774583.jpg

Jeśli coś byłoby jeszcze potrzebne, proszę pisać.

Mam nadzieję, że pomożecie. :smiley:

http://support.asus.com/Download.aspx?S … VM&p=1&os=

Szukałem na tej stronie (mam Windows XP) już wcześniej, ale nic tam nie znalazłem. W żadnej z nazw pliku nie dostrzegłem nic o czytniku kart pamięci.

Dziwne żebyś tam miał znaleźć cokolwiek do tego czytnika, ktoś cię w balona zrobił.

Podaj jakieś bardziej szczegółowe info nt. tegoż czytnika. Na czytniku pisze tylko tyle co zamieściłeś na screen’ie ?

W menedżerze urządzeń może coś więcej pokaże pod tym nieznane urządzenie:

b70w93.jpg

Tak, nic więcej na czytniku nie ma.

Screen:

55386385.jpg

A sterowniki do chipsetu z tamtej strony zainstalowałeś? Jak na mój nos, to w nich znajdują się również sterowniki do czytnika kart.

Sterowniki czytnika kart zwykle są w zakładce “Stacje dysków” i mają nazwy “SD/MMC USB DEVICE”, “COMPACT FLASH USB DEVICE” itd. (Windows 7) ale na xp powinno być podobnie, jeżeli chodzi o sterowniki do czytnika to raczej nie są potrzebne.

Ważne żebyś miał zainstalowane sterowniki do płyty i w miarę aktualny system (xp SP2 i nowsze)

Hmm… Chipset miałem zainstalowany wcześniej, ale zainstalowałem ponownie. Tuż po zakończeniu instalacji w prawym dolnym rogu ekranu pokazał się tylko komunikat “Nie rozpoznano urządzenia USB”, klikając dwukrotnie na to miałem to samo okno co na 3. zdjęciu z mojego pierwszego postu. Jedyna zmiana jaką zauważyłem, to że przy momencie włożenia karty dolna dioda na czytniku (zdjęcie 1. z pierwszego postu) błyska chwilowo na żółto. Poza tym, wszystko bez zmian niestety. Jestem niemal pewien, że muszą być jakieś sterowniki do tego czytnika.

@sadaj72 - mam XP SP3, stery wszystkie potrzebne są, bo instalowałem je nawet z pomocą znajomego informatyka. Nie rozumiem tej części wypowiedzi:

Mam jakiś stary czytnik sony i nawet pod win 7 stery same się instalują. Sprawdź ten czytnik w innym kompie bo to jest urządzenie usb i myślę że stery w windowsie powinny być. Może się rozwalił po prostu

Oż kurcze dopiero teraz do mnie dotarło, że ten czytnik był dodany do obudowy, a nie płyty głównej. #-o

  1. Odpal np. Ubuntu z LiveCD i sprawdź, czy pod tym systemem czytnik działa. Jeśli nie, to:

  2. Sprawdź, czy kable są dobrze dociśnięte.

  3. Sprawdź, czy kable są w ogóle dobrze podłączone.

  4. Spróbuj podłączyć go pod inny komputer.

Pod Windowsem 7 czytniki kart pamięci nie powinny wymagać instalowania sterowników.

Nigdy się nie bawiłem z Ubuntu, więc nie wiem jak to działa :? Kable są dobrze podłączone na pewno, bo w tym szukałem na początku przyczyny i podłączałem czytnik pod dwa wejścia na płycie i na każdym jest to samo.

Ja mam XP, Service Pack 3.

Nagrywasz obraz na płytę (używając opcji “Nagraj płytę z obrazu”, a nie nagrywając plik na płytę :wink: ), wkładasz ją do napędu optycznego, w BIOSie ustawiasz First boot na CD/DVD czy co tam masz i tyle. Nie ma się czego bać. Linux nie gryzie ;).

Pamiętaj tylko, żeby wybrać “Testuj Ubuntu” czy jakoś tak (chyba jest opcja “Uruchom z płyty”, ale nie jestem pewny), a nie “Instaluj”.

Mimo, iż czytnik wciąż nie działa, problem uważam za rozwiązany - użyłem czytnika zewnętrznego, który był mi potrzebny do odzyskania zdjęć z karty. Dzięki za pomoc i odpowiedzi, temat do zamknięcia :smiley: