Asus K53SV - czyszczenie chłodzenia


(triget) #1

Witam! Mam taki problem. Nie wiem jak wyczyścić chłodzenie moje K53SV. Nie da się go normalnie “rozkręcić” ponieważ posiada obudowę z tej dziwnej serii. To widok obudowy od dołu

zdjcie0420s.jpg

Od dołu już próbowałem dostać się (koło baterii są śrubki), ale wiąże się to z rozkręceniem lapa na czynniki pierwsze. Czy nie ma innego sposobu? Może ma ktoś jakiś pomysł jak go otworzyć?


(Dreaper) #2

Niestety wygląda na to, że jak chcesz zrobić to porządnie to musisz go rozebrać, a nawet wyjąć płytę główną. Projektanci ASUS’a postarali się o to, żeby większość użytkowników musiała odwiedzić serwis. Takich operacji nie wykonuje się częściej jak raz na 6 miesięcy, ale po większej liczbie takich operacji mogą już dziać się dziwne rzeczy ze sprzętem ze względu na mnogość połączeń.

http://www.youtube.com/watch?v=IHYLoJ1ZIjQ&hd=1

W przeciwnym wypadku zostaje jedynie przedmuchać sprężonym powietrzem kratkę po lewej stronie. Lub wyciągnąć co większe “kotki” za pomocą pincety do SMD.


(manieKMP) #3

Po zdjęciach widać, że niestety nie ma innej możliwości. Aby się dostać do układu chłodzenia, będziesz musiał zdjąć cały górny panel notka, czyli tą część, na której jest klawiatura i gładzik (oczywiście klawisze trzeba zdemontować w pierwszej kolejności).

PS. Z tego co widzę, na drugiej focie jest widoczny wentylator, więc może obejdzie się bez rozbiórki na czynniki pierwsze, prócz zdjęcia wspomnianego panelu, chyba że będziesz chciał przy okazji wymieniać pastę na “scalakach”. A i jeszcze jedno, jak sprzęt masz na gwarancji, to lepiej go nie tykać/rozbierać.


(triget) #4

Sprzęt jest na gwarancji, ale nie wiem czy go wysyłać. Nigdy tak nie robiłem i nie mam pojęcia jak powinno to wyglądać oraz jak długo będę musiał czekać, żeby go dostać. Możecie mi doradzić? Boje się, że stracę lapa na miesiąc.


(manieKMP) #5

Jeśli masz szczęście, to znajdziesz autoryzowany serwis w swoim mieście (wtedy może i “od ręki” zrobią czyszczenie, bo nie jest to szczególnie czasochłonne, nawet przy takiej obudowie), bo raczej z takimi sprawami nie wysyła się sprzętu do Asus-a. Możesz też skontaktować się z Asus-em i się od nich dowiedzieć czy możesz wykonać czyszczenie na własną rękę/samodzielnie tego modelu, bez narażenia się na utratę gwarancji (jeśli w niej samej nie ma wzmianki o tym), oczywiście wykładając “kawę na ławę”, z czym się czyszczenie wiąże (jakby nie patrzeć, ingerujesz we wnętrzności sprzętu), bo osoba, z którą się skontaktujesz, może nie orientować się w specyfice konstrukcyjnej tego konkretnego lapka. Poza tym kontakt z Asusem może podpowie Tobie lokalizację najbliższych autoryzowanych serwisów -w ramach gwarancji, czyszczenie powinno być darmowe.


(triget) #6

Jestem z Wrocławia. Jest jakiś punkt we Wrocławiu?


(Łukash) #7

Zdaję się że to będzie http://www.orika.pl/ , ale zadzwoń http://rma.asus.de/pick_eu/rma_pl.htm


(triget) #8

Znalazłem w internecie instrukcję jak rozebrać mój laptop i jak go wyczyścić. Jest tu wszystko co będzie potrzebne. Wrzucam, ponieważ dużo osób tego szuka, a może komuś się przydać. Wszystko sam wyczyściłem.

http://gentechpcforums.com/Images/Manuals/K53%20Series%20Guide%20Chapter%2002-v1.0.pdf

:stuck_out_tongue: