Asus m51ta-ap043c - dwa radeony pod xp?


(Spectatorx) #1

Ostatnio zakupiłem tego laptopa, sa w nim dwa radeony:

hd3200 - zintegrowany na płycie głównej

mobility hd3650 - karta na pci-e

Fabrycznie zainstalowana w nim jest oczywiście vista (home premium). Na viście można przełączać się pomiędzy integrą, a 3650, a na xp nie. Wie ktoś jak odblokować tę funkcję na xp? Wszystkie pozostałe podzespoły bez problemów działają pod xp, sterowniki dla xp też bez problemów do nich znalazłem, catalysty ściągnąłem najnowsze i zmoddowałem mobility modderem, ale niestety nawet instalacja takich sterowników nie daje m tego czego oczekuję. Jedynie ten problem z kartami powstrzymuje mnie przed całkowitym przejściem na xp.


(Technik Elektro) #2

gdzie ten lap ma 2 karty graficzne, he he he jedną ma :> podaj jaki chipset jest na płycie głównej.


(Spectatorx) #3

Ma dwie, chyba wiem do czego sterowniki instaluję!

AMD 780G i SB700. I oprócz 780G jest jeszcze mobility radeon hd3650. Co gorsza w biosie nie ma możliwości wyłączenia integry, tak jak to mogę zrobić u siebie na desktopie.


(Technik Elektro) #4

desktop to zupełnie co innego, a którą sekwencją klawiszy zmieniasz rzekomo kartę graficzną ??


(Spectatorx) #5

Wiem, że desktop to zupełnie co innego. Kart graficznych nie zmieniam za pomocą skrótów klawiszowych tylko w ccc. Kilka screenów:

http://www.ngohq.com/imagehosting/thum_ ... 3a9bab.png

http://www.ngohq.com/imagehosting/thum_ ... 48cc0d.png

http://www.ngohq.com/imagehosting/thum_ ... 4e6477.png


(Technik Elektro) #6

rzeczywiście tylko po jaki czort taki wynalazek :> widocznie sterownik jest dopasowany tylko i wyłącznie do pracy w Viście, a w XP działa ci integra czy slotowa? ?


(Spectatorx) #7

XP wykrywa i jedną i drugą, jak zainstaluje sterownik dla hd3200 to ta działa. Jak doinstaluję sterownik do mobility hd3650 to po restarcie jest czarny ekran i kompletnie nic nie można zrobić, jedynie odinstalować sterownik od grafy przez tryb awaryjny.


(Novy66) #8

To zostań przy Windows Vista, po co zmieniać karty graficzne, zainstaluj stery do wydajniejszej ATI Radeon HD3650 bo ze słabszej i tak nie będziesz korzystał :wink:


(Spectatorx) #9

Ok, instaluję do hd3650 i nie może jej uruchomić, w menedżerze urządzeń pojawia się błąd:

kod 10, nie można uruchomić urządzenia (czy jakoś tak).


(Paweligawel) #10

i co poradziłeś sobie jakoś z tymi sterami??

ja też właśnie z tym walcze.

Możesz mi w jakiś sposób pomóc??


(Spectatorx) #11

"Problemem" jest tutaj technologia powerxpress która jest jednym z elementów hybrid crossfire. Według AMD/ATI powerxpress działa tylko i wyłącznie pod windows vista i windows 7, więc niestety w przypadku tego laptopa wchodzi w grę instalacja jednego z tych dwóch systemów.

PowerXpress jest systemem oszczędnego zarządzania energią. Dzięki niemu można włączać mocniejszą grafikę (w tym przypadku mobility hd3650) wtedy gdy potrzebujemy tego (gry i inne bajery wymagające mocnej grafy), a do normalnej pracy (wszystko inne co nie wymaga dużej mocy obliczeniowej na karcie graficznej) wyłączamy ją i korzystamy tylko z integry, czyli radeon hd3200 (780G).

Jeszcze będę musiał się dowiedzieć jak jest z obsługą powerxpress pod linuksem, bo jak narazie żadnego nie udało mi się uruchomić na tym laptopie, nawet gparted live cd i ubuntu 8.10 które mi zawsze na każdym sprzęcie doskonale się uruchamiają.


(Zpoko) #12

ja też mam podobny problem z tym, że mój laptop wykrywa tylko integre 3200 a nie może znaleźć radeonka 3650 - miał już ktoś taki problem ? wiecie może jak sobie z tym poradzić ?


(Tomson 13ck) #13

To może w BIOS'ie wyłącz integre.


(Spectatorx) #14

zpoko , pod którym windowsem? XP, vista, 7?

tomsonis , bez komentarza. P.S. Przeczytaj raz jeszcze cały ten temat.