Asus N61VG - problem z temperaturą

(adekpabianice) #1

Witajcie, od pewnego czasu zauważyłem że laptop bardziej się nagrzewa niż zazwyczaj. Czy temperatury: GPU: 55C, HD0:31C, Temp1: 52C Core0:38C, Core:37C HD1:33C są normalne? Sprawdzane programem SpeedFan. To są temperatury bez szczególnej pracy, jak odpalę odpowiednie programy do produkcji programów TV i po podłączeniu kart pod USB i ExpressCard, to GPU idzie do 70-78C a Temp 73-75C Core0 i Core1 mają wtedy po 42/43C. Co mam robić iść go zanieść do wyczyszczenia do serwisu komputerowego czy nie? Czy te temperatury są normalne czy nie.

(Michał_misiek) #2

Laptop wyłącza Ci się podczas pracy? Skoro odczuwasz że bardzo się grzeje, lepiej zadbaj o wyczyszczenie układu chłodzenia.

Pzdr

(adekpabianice) #3

Nic mi się nie dzieje nic mi się nie wyłącza, no sęk w tym że jeszcze go ani razu nie czyściłem odkurzaczem czy jakoś tak z razji na obawy że boję o uszkodzenie jakiejś częśći. Dodam jeszcze że tak mam od czasów przejścia na system 64Bitowy, na systemie 32Bitowym takich problemów nie miałem

(Michał_misiek) #4

Nie wyczyścisz laptopa nie rozbierając go na części pierwsze, musisz rozebrać cały układ chłodzenia żeby wyciągnąć z niego ew. "kłębki kurzu" które się w nim nazbierały. Inaczej nawet tego nie wydmuchasz.

(Bartecc) #5

Jeżeli chodzi o laptopy ASUS to nie zgodzę się ze stwierdzeniem użytkownika Michał_misiek, że "Nie wyczyścisz laptopa nie rozbierając go na części pierwsze".

Akurat w laptopach tej firmy zazwyczaj całe chłodzenie kryje się pod jedną pokrywą (w nowszych jedna łatwa do zdjęcia pokrywa zakrywa cały spód).

Na podstawie zdjęć tego laptopa ze strony http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Asus-N61Vg.21933.0.html można stwierdzić, że także tutaj chłodzenie kryje się pod jedną pokrywą. Odkręcenie jej to banał.

Polecam zapoznać się z linkami poniżej:

http://asus-serwis.pl/docs/asus_czyszczenie.pdf

Jeżeli masz jako takie pojęcie o odkręcaniu śrub i dmuchaniu powietrzem - czyszczenie nie powinno sprawić Ci problemu.

Jeżeli po obejrzeniu powyższych materiałów stwierdzisz że nie podołasz - oddaj sprzęt do serwisu.

Dodam jeszcze, że w materiałach firmy ASUS napisano:

"Ewentualne uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas czyszczenia wykluczą naprawę gwarancyjną. "

Co oznacza, że jeżeli nic nie zepsujesz to nie tracisz gwarancji. Co więcej, w tym samym materiale polecają czyszczenie chłodzenia co 3 miesiące, a bez sensu było by wysyłać laptopa co chwila na gwarancje żeby go wyczyścili.

(Michał_misiek) #6

Różnie to bywa, czasami wydawałoby się że laptop to banał w rozbieraniu a sprawia więcej problemów niż nie jeden inny.

Mimo wszystko, jeśli nie zabierałeś się za to nigdy wcześniej, lepiej oddaj do serwisu gwarancyjnego bądź nie :wink:

pozdrawiam

(adekpabianice) #7

Takie czyszczenie przeprowadziłem i nic nie zdziałało, nadal się grzeje. Ale chce podkreślić że na 32Bitach takich problemów nie miałem, dopiero po przejściu na 64Bity mam takie problemy. Jeden kolega mówi ze to i tak nic nie da i poleca wymienić pastę jakąś pod radiatorem, czy mam taką czynność przeprowadzić i go zanieść do serwisu? Jeżeli tak to jakie to są koszty takiej wymiany pasty?

(Michał_misiek) #8

Takie czyszczenie jakie pokazał w artykule "bartekcc" nie wydmucha Ci "kłębków" kurzu które mogły dostać się do środka.

Serwis przy wyczyszczeniu układu powinien w cenie nałożyć nową pastę termoprzewodzącą, podejdź do najbliższego serwisu/sklepu komputerowego i zapytaj :slight_smile: wszędzie obowiązują inne ceny :wink:

(rgabrysiak) #9

Cześć

Pod radiatorem masz albo pastę albo tzw. thermalpady. Koszt dobrej pasty to chyba ok 20-30 zł (chyba że coś się ostatnio zmieniło).

Jeżeli laptop jest na gwarancji zanieś go do serwisu. Jeżeli nie a masz trochę umiejętności to wymień ją sam, jeżeli nie to skorzystaj z pomocy serwisu.

(Bartecc) #10

Jeżeli chodzi o kłębki kurzu, to pewnie zostanę zjechany tu przez niektórych, ale ja używam do tego odkurzacza. Zgadzam się, że wydmuchanie kłębków w sposób pokazany w przytoczonych przeze mnie artykułach nie jest do końca skuteczne.

Odkurzacz po prostu wciąga wszystko i wysysa kłębki nawet z wiatraczka.

Jeszcze łatwiej jest odkręcić wiatrak http://www.nhl.pl/lofiversion/index.php/t46523.html (jest tam zdjęcie wnętrza laptopa) i wtedy dokładne wyczyszczenie jest jeszcze prostsze.

Edit:

Z testu laptopa http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Asus-N61Vg.21933.0.html wynika, że temperatury powinny być dużo niższe, w związku z tym podejrzewam że, jak już koledzy wyżej wspomnieli, musisz wymienić pastę termoprzewodzącą. To już niestety wiąże się z utratą gwarancji.

(M Grodi90) #11

Posiadam Asusa N61 VG. Na szczęście od z górą 3 lat mi się nie przegrzewa. Co do takiego wstępnego przeczyszczenia (wydmuchanie kurzu sprężonym powietrzem) to kwestia odkręcenia 4 śrubek. Tu są moje zdjęcia z otwierania laptopa z innego forum http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=46523 . Nie traci się przy tym gwarancji, bo ASUS zaleca czyszczenie laptopów.