Asus N61VG wisi na logo ASUS [Asus N61VG freeze on logo]

Witam Jak w temacie laptop ASUS N61VG wisi na logo Asus i nie przechodzi dalej do rozruchu systemu ale to najmniejszy problem bo dostęp do Biosu jest zablokowany. Wykonałem następujące czynności :

  1. Po kolei odłączałem urządzenia m.in dysk twardy, pamięć RAM (przekładałem miejscami i testowałem na każdej kości z osobna)
  2. Rozebrałem obudowę laptopa i wykonałem reset CMOS poprzez wyjęcie baterii (nawet na całą noc była wyjęta)
    Niestety nic nie pomogło. Jedyne co można zrobić to przejść do testowego okna poprzez włączanie laptopa z wciśniętym przyciskiem F2 i na tym koniec. Poniżej zamieszczę screen z trybu testowego. Proszę o pomoc czy coś jeszcze można zrobić, czy uwalona jest płyta główna.

Wisi na USB. hmmm, albo płyta (kontrolewr USB), Albo bios.

Dzięki Kolego za naprowadzenie prawdopodobnie kontroler usb na płycie więc z racji tego że laptop ma już za sobą 11 lat chyba najrozsądniejszym wyjściem będzie zakup nowego.

Wyłącz kontroler usb w biosie i zobacz, czy wstanie.

Tylko w jaki sposób mam to zrobić skoro nie mogę wejść do biosu? bios jest zablokowany, działa jedynie test urządzeń…

A potrafiłbyś wejść do menu boot (F12)? I czy masz inny komputer?

…klikając w klawisz Esc podczas uruchamiania laptopa. Powinno pojawić się tzw. BootMenu z możliwością wybrania Bios Setup.

Może niewiele to Ciebie pocieszy, ale nawet jak nie wejdziesz do BIOS, nie usuniesz tego usb, to i tak straciłeś max 200 zł. :wink: Ten sprzęt tyle wart, miej na uwadze, jak zechcesz dać do naprawy w serwisie…:wink:

Panowie testowałem wszystkie możliwe kombinacje klawiszy funkcyjnych. F12 nie reaguje a przy wciśnięciu klawisza ESC i przycisku POWER pojawia się znajome już wcześniej okno trybu testowego. Co wartości tego laptopa zdaję sobie z tego sprawę ale jeżeli udało by się go uratować to nie ma wcale tragicznej konfiguracji sprzętowej jak na laptopa sprzed 11 lat.

… a gdyby zresetować BIOS? Tylko to 2h klocków lego będziesz miał potem przy składaniu.

Zakładając, ze to “coś samo” przeskoczyło, bo jak oryginalny bios/elektronika jest uszkodzona, to szkoda zabawy…

No dobra a w jaki sposób mogę zresetować ten BIOS? bo w pierwszym poście pisałem o wyjęciu baterii (CMOS) bo już to zrobiłem, w jaki sposób to zresetować?

Skoro juz to zrobiłeś, to już chyba nic nie zrobi się. W tej sytuacji wygląda to na elektronikę, nie programowy problem…

Ok dziękuję bardzo za szybką pomoc. Wygląda to na uszkodzenie elektroniki na płycie głównej więc spieszę żeby się zorientować w jaki sprzęt warto zainwestować. Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystko i pozdrawiam

Zależy ile chcesz wydać, ogólna rada minimum Intel 8000+ / Ryzen 2000+, a jak gry to od 1050/rx560 w górę (np 1650, żadne MX).

Panowie odkopuję na chwilę temat. Wstyd się przyznać ale komputer wystartował. Problemem był, nie wiem dlaczego czytnik kart micro SD z włożoną kartą. To on skutecznie blokował bios itd. Po jego wyjęciu wszystko wróciło do normy. Pozdrawiam

Po wyjęciu karty, czy czytnika z lapka? Zawsze możesz kupić czytnik na USB.

Szczerze mówiąc nie wiem nie próbowałem z osobna… wyjąłem adapter wraz z kartą… Mogę normalnie korzystać z adaptera i karty pod systemem Windows tylko muszę pamiętać żeby nie zostawiać tego w slocie przed kolejnym włączeniem laptopa bo może się zdarzyć podobna sytuacja.

@marbo666 kup sobie inny czytnik na USB - taki, jak pendrive i będzie git :slight_smile: 3 dychy to kosztuje, a będziesz miał spokój

Z poziomu freedosa odpal killcmos.com
Tyle w temacie resetowania biosu.