Asus P5B i Problem z pamięcią ram 800MHZ

Witam. Otóż nie dawno zmieniałem swoje pamiątki z 667 na 800. Teraz mam 2 gości goodram ( 1 kość: 2gb Goodram 800mhz, 2 kość: 1 GB Goodram 800mhz) działają one w dualu. Lecz mój problem polega na tym że komputer pokazuję i używa je jako 667. W biose wszystko mam ustawione na AUTO. Jest Zakładka DRAM FREQUENCY ale do zmiany są tylko opcje ( 668, Lub 825 itp) Czyli wyższe niż pamięć ram. Dodam że mam podkręcony procesor E4300 z 1,8 na 3,0 Dzieki podniesieniu FSB do 334 przy mnożniku 9x. Teraz moje pytanie. Czy muszę napięcia itp zmienić na ręcznie aby ramy również się podkręciły do stopnia 800 czy zmiana biosu ? co proponujecie ? Czekam na ODP !

Podkręcałeś procesor, więc ram też się podkręcił.

Jeśli Twój BIOS wygląda tak jak tu to nie masz możliwości ręcznego ustawienia dzielnika pamięci i zostaje jedynie wybór z listy wartości najbliższej 800MHz (ale niższej niż 800MHz jeżeli nie chcesz podkręcać pamięci). Możesz sprawdzić, czy kości pójdą na 825 bez podnoszenia napięcia.

Zmniejsz szybkość FSB na 320 i nie będzie problemu. Teraz nie ma opcji ustawić pamięci na równe 800MHz.

A tak na marginesie to mam tą samą płyte, proca i pamięci też 3GB 800MHz.

Bo one teraz zwolniły do 667. Czyli jak ustawie fsb 320 bedą działać na 800mhz ? Bo teraz przy trybie auto działają na 667. Odpowiadając czy mam taki sam bios, to tak

Po puszczonym orthosie na cpu i ram Wszystko ok. A oto wynik z everesta z odczytu pamięci i procka. Czy te wyniki są dobre?

cachemem800mhz.th.png

Uploaded with ImageShack.us

I Dlaczego wartości DIMM 2 i DIMM 4 są różne ?

everest.th.png

Uploaded with ImageShack.us

Ta kostka 1GB ma po prostu gorsze parametry (wyższe opóźnienia). Jak dałeś proca na 320 to pamięci zablokuj na 800MHz z timingami 6-5-5-18.

dziwne bo kupiłem ramy z tymi samymi opóźnieniami CL5 I dlaczego tak ?

Everest podaje że obie mogą pracować w Cl5 ale ta 1GB zapewne bedzie potrzebować troche wyższego napięcia. Jak chcesz dokładnie sie dowiedzieć, z jakimi parametrami mają pracować pamięci to pokaż nam z programu CPU-Z zakładke SPD dla obu slotów.

Prosze.

cpuz1.png

Uploaded with ImageShack.us

cpuz2.png

Uploaded with ImageShack.us

Ok, już wszystko wiem. Ustawiasz timingi na cl5, dla pewności możesz dać napięcie 1,85-1,9v i wtedy na 800MHz będą działać stabilnie te goodramy. Jak coś nie wiesz gdzie zmienić, to pisz chętnie pomogę, bo mam tą samą płyte. Oczywiście modyfikacji dokonuj w BIOSie.

Gdybym mógł prosić podaj dokładnie co mam zmienić ze screenami w biosie

Do biosu wchodzisz klawiszem Delete. Szybkość pamięci ustalasz w zakładce Advanced|JumperFree Configuration. Tam Ai Tuning ustawiasz na manual, CPU Frequancy na tyle ile ma być FSB (standardowo 200, dobrze by było 320 lub 266), DRAM Frequency na 800MHz, PCI Express Frequency na 100, PCI Clock Synch Mode na 33,33, Spread Spectum na Disabled, Memory Voltage na 1,85, CPU VCore domyślnie jest 1,32, przy o/c można zwiększyć troche, reszta napięć na najniższe możliwe jedynie FSB Termination Voltage przy większych FSB można podbić o jeden stopień. Ok teraz się cofasz klawiszem ESC do głównego menu i w zakładce Advanced przechodzisz do Chipset, potem North Bridge Config. Tam opcje Configure DRAM Timing by SPD ustawiasz na Disabled, W pierwszych polach co są liczby do wpisania ustawiasz 5-5-5-18. Reszta wartości bez zmian, przy podkręcaniu o więcej niż 600MHz opcje Static Read Control dajesz na Disabled, przy małym o/c na Faster.

Tak wygląda prawidłowa konfiguracja pamięci i części ustawień procesora pod twoją konfigurację.

Jeszcze kilka pytań. W biose przy Memory Voltage nie ma wartości 1,85 screen: Więc jaka wartość

memvoltage.jpg

Przy North Bridge config ustawione. Czy dobrze ? procesor jest do 320 fsb, wiec czy opcja static read control ma byc disabled ?

notrhbridge.jpg

CPU Vcore możę być na auto? czy musi być sztywna wartość. Jak tak to może być wyższa niz 1,325 czy musi byc ta ?

FSB termination voltage auto czy tez wartość ?

jumper.jpg

Dodane 08.04.2011 (Pt) 16:24

A Dlaczego w systemie pokazuje mi teraz ramy tak samo? ocenia je na 5.5 :frowning: