Asus P5N-E SLI - przegrzewająca się płyta

Witam serdecznie.

W ubiegłym tygodniu nabyłem nową jednostkę centralną wraz z monitorem LCD.

Po zainstalowaniu systemu oraz wszelkich aplikacji zaintrygował mnie jeden komunikat dostarczany przez aplikację do monitorowania napięć oraz temperatur w jednostce centralnej. Zostałem zaalarmowany, że “MB Temp.” wynosi 35oC i jest to wartość nieodpowiednia, gdyż wartość ta była podświetlona czerwonym tłem oraz zakomunikowana sygnałem alarmowym. Stwierdziłem, że może musi tak być.

Po zakończeniu instalacji wszelkiego oprogramowania przyszedł czas na gry, gdyż w tym celu zakupiłem nowy sprzęt.

Far Cry. Stary HIT, w który bardzo chciałem zagrać. Wszelkie detale ustawione na maksymalne. Po ~30 minutach gry zawiecha. Byłem pewien, że spowodowane jest to za wysokimi detalami, więc zmniejszyłem je. Nie przyniosło to jednak żadnego efektu. Po kilku minutach grania znów nastąpiło zawieszenie gry. Wtedy przypomniał mi się alarm, o którym wcześniej wspomniałem. Włączyłem aplikację do monitorowania i faktycznie, gdy temperatura osiągała granicę 33-35 oC gra się zawieszała. Aby upewnić się czy to jest na pewno tego wina, otworzyłem obudowę oraz drzwi balkonowe. Jako iż na zewnątrz jest dość zimno powietrze w pokoju w mgnieniu oka oziębiło się. Temperatura na płycie głównej spadła do 24oC (na procesorze przy okazji też do 27 oC) i było to w granicy normy, gdyż alarm czujnika załączał się dopiero powyżej 30oC. Przy takim “chłodzeniu” nie stwierdziłem żadnego zawieszania się gry Far Cry. Jednak na dłuższą metę takie coś się nie sprawdzi, w pokoju jest za zimno, aby w cokolwiek grać. I tutaj kieruję moje pytanie. Co mogę zrobić, aby zmniejszyć temperaturę na płycie głównej? LINK do mojej płyty głównej. Na mostku północnym zastosowano pasywne chłodzenie radiatorem, jednak wydaję mi się, że nie jest to do końca perfekcyjne rozwiązanie. Czy zainstalowanie wentylatora z przodu oraz z tyłu obudowy może przynieść jakiś skutek? Od razu zaznaczam, że nie przywiązuje dużej uwagi do hałasu, także bez problemu mogę założyc jakieś dodatkowe wentylatory.

Oto moja konfiguracja:

Płyta główna: Asus P5N-E NVIDIA nForce 650i SLI

Proces: Intel Pentium Core2 Quad @ 2,4 Ghz

Pamięć: Kingston DDR2 2 x 2gb 800 Mhz w dual channelu.

Karta graficzna: Asus En8600GTS.

Bardzo bym prosił o jakieś sugestię.

Jeżeli coś nie tak napisałem w poście proszę o uwagę, poprawię oczywiście.

jak się kupuje quada i płytę z 3-fazowym zasilaniem to tak jest

skombinuj chłodzenie na mosfety. Trzeba było się zapytać przed zakupem

temperatury są OK

jaki masz zasilacz? (marka, model)

Zasilacz: Modecom MC-500ATX 2.0 PFC 500W.

Mógłbyś mi powiedzieć co to jest mosfety? Wypadłem parę lat temu z obiegu i już się nie bardzo orientuję.

tzn płyta lipna?

Prosiłbym o odpowiedź w miarę jak dla laika bo jak mówię, wypadłem z obiegu i nie bardzo się znam na tym nowym sprzęcie. Sprzęt dobierałem ze sprzedawcą dlatego towar taki a nie inny.

dokładnie, quady ciągną dużo prądu, sekcja zasilania dla nich to minimum 4 fazy

c962c8674de4a52am.jpg

przydałoby się na nie nakleić jakieś radiatorki, chociaż najzwyklejsze pentagrama:

http://www.allegro.pl/item303384197_rad … agram.html

zasilacz masz w porządku. Ten 8600gts ma gniazdko dodatkowego zasilania? Podłączony jest kabel?

dodatkowe 4pin do płyty podłączone?

Wielkie dzięki za odpowiedź.

4 dodatkowe piny do płyty podłączone.

Załączę Ci zdjęcia bo sam się nie jestem pewien ale mi to wygląda, że nie ma dodatkowego zasilania (zdjecie 1, zdjecie 2).

Czyli mówisz, kupić dwa radiatory i przykleić na te mostki (zdjecie 4)?

Co myślisz o czymś TAKIM. Jak mówię, nie musi to być ciche, byle te nowsze gry chodziły bo właściwie tylko do tego celu kupiłem komputer stacjonarny.

I jeszcze takie moje pytanie, co się kryje pod tym dużym radiatorem na płycie (zdjecie 3)?

Obrazki:

21590635vv4.th.jpg

74330196oj7.th.jpg

82040033jf3.th.jpg

40857746nk7.th.jpg

ps. sorry za słabą jakoś zdjęć ale siedzę awaryjnie na gprsie i staram się troche kb zaoszczędzić :wink:

Kolego to nie sekcja zasilania jak nie kreciłeś procka,tylko NB zamocno się nagrzewa,musisz dać nawiew na ten duży radiator i będzie po problemie problem z głowy.

Tą płytke miałem z tym samym prockem i sekcja wytrzymyweała do 3Ghz bez radiatorów ale nawiew na NB obowiązkowy.

pod tym radiatorem jest chipset nforce 650i SLI

tego coolera nie bierz, będzie chodził jak wiertarka

na mostek południowy też możesz kupić jakiś radiator:

http://allegro.pl/item302267509__zalman … fike_.html

na mosfety koniecznie coś przyklej, ja nawet przy 8fazach i C2D @2,6GHz czułem ciepło na radiatorze pokrywającym mosfety, więc u Ciebie przy quadzie i tylko 3 fazach na pewno te mosfety są gorące (sprawdź palcem)

temperatury chipsetu są OK, chyba że przekłamanie czujnika (dotknij radiatora palcem czy jest gorący)

maxforce , czyli zamontować na tylnej i przedniej części obudowy wentylatory tak?

piotrekplay , co to są te mosfety?

http://pl.wikipedia.org/wiki/MOSFET

zobacz palcem czy radiator jest gorący - 650i to dosyć chłodny układ i tak duży radiator powinien poradzić sobie z jego schłodzeniem

co do quada i 3 faz to źle mi się to kojarzy :? tak czy siak nie zaszkodzi nakleić radiatorków na sekcję zasilania…

Już czytałem o tym na Wiki ale nie bardzo załapałem o co chodzi.

Czyli sekcja zasilania.

Dobra, jutro udam się do sklepu zobaczymy co mi powiedzą na ten temat. Jak nic, to dokupię dwa wentylatory do obudowy, jak dużo to nie da będę się bawić w radiatory na południowy mostek i MOSFETY.

Wielkie dzięki panowie za pomoc!

Dobranoc! :wink:

daj jeszcze nadmuch na mostek północny (ten duży radiator)

sprawdź palcem czy nie jest gorący…

Czyli zamontować na radiatorze chipsetu wentylator i ewentualnie od wentylatora jeszcze poprowadzić tubę bezpośrednio do boku obudowy? (Takie zastosowanie mam przy procesorze)

Miałem tą płytę i kręconego proca C2D 2.4@3.2 (reszta z podpisu). Temp. chipsetu u mnie wynosiła 45-50 stopni w stresie i nic się nie działo. Sprzedałem kumplowi i zamontował na niej quada 2.4, 4x1GB kingnstona, 8800GT(fabrycznie kręconą) i zasilacz 650W. płyta ciągnie wszystko i śmiga aż miło. Temp chipsetu to 40-45 stopni.

Według mnie to raczej wina ramu lub zasilacza, a nie temperatur.