Asus p8h77-m pro a RAM

mam płytę jak w tytule, procesor i7-3770 bez “k” do tego włożyłem ram g.skill f3-2400c10d-16gtx bo gdzies znalazłem że będą kompatybilne. Z tego co pamiętam na kościach jest jeszcze oznaczenie xmp, ram działa na 1333Mhz jak zmieniam profil na xmp to wczytuje mi domyślne czasy dobrze i napięcie też tylko obniża nieco taktowanie na 2200, komp się ponownie uruchamia i nie ładuje dalej, a przynajmniej nie robi tego w 10 minut, więc wciśnałem memory ok i wtedy muszę w biosie zmienić z powrotem na auto i startuje tylko jak na auto mam 1333MHz.
To dlatego że procesora nie mogę podkręcić bo płyta na chipsecie h77 i procek bez k czy coś robię źle ? Z drugiej strony wiem że na tym chipsecie pamięci się nie da podkręcać ale po coś ten profil XMP w biosie chyba jest.
są tam proporcje częstotliwości procesora i ramu, albo auto, albo 100/133, albo 100/100 - zostawiam auto. gpu też zostawiam tak jak jest, napięcie gpu mi podświetla na czerwono 0,150 o ile dobrze pamiętam, reszta w normie.
co można jeszcze zmienić ? bios jest wgrany nowy tzn. najnowsza wersja, płyta już trochę ma więc bios też. Kupę kasy dałem za te kości więc nie wiem czy mam sprzedać czy coś z tego będzie bo szkoda marnować ich potencjału :smiley:

gpu boost mam na płycie włączyć czy wyłączyc, nie mam innej grafiki tylko tę zintegrowaną ?

Zrób ręczne OC pamięci.

rozwiń, chodzi o ustawienie w biosie ręcznie wszystkiego ? jak przełaczam na xmp to nie muszę tam nic ustawiać bo zmienia się wszystko tak jak ma być, jak wybieram częstotliwość z listy to to samo jest tam jakaś opcja OC coś tam jak to daje to kom od razu się resetuje w ciągu sekundy po wybraniu tej opcji.

PORADNIK / JAK PODKRĘCIĆ PAMIĘĆ RAM na platformach INTEL i AMD. - YouTube

Wydaje mi się, że nie da się podkręcać pamięci na prockach intela bez K… :thinking:

to po co w biosie jest opcja xmp skoro się nie da ? i jak to wybiorę to ja nie musze ustawiać tego co gośc tłumaczy na yt bo mi wstawia to co mam na pamięci podane łacznie z napięciem dobrze tylko częstotliwość nieco niżej,problem ze po restarcie komp się włacza i nie ładuje nic.

Bo do płyty możesz wsadzić procesor z K?

być może też się nad tym zastanawiam. Może łatwiej będzie ze zdjęciami.
wersja wyjściowa wygląda tak czyli automaty ustawia tak
musiałem wykasować za duzo było linków pokazuje przy starcie procesor 3414 i pamiec 1333

zmieniam na 2400
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4fb090f4114be48f

po restarcie muszę wcisnąc przycisk na płycie memory ok bo nie startuje później komunikat
https://www.fotosik.pl/zdjecie/5b9a6c351b4b0098
z wersji biosu wynika ze mam nowy

zmiana na xmp
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4c90309680f8bf9f
tu się ustawia samo tak jak na pamieciach jest
cl etc musiałem usunąc dwa linki przez limit

nie wiem czy to OC tuner też mam zmienić na ok ? wydaje mi się że jak raz dałem na oc to kom od razu sie zrestartował i też dalej nie poszedł
https://www.fotosik.pl/zdjecie/25118df288e12fcf
komp nie startuje po zapisaniu zmian przycisk memory ok się nie świeci po wyłączeniu i właczeniu powerem komunikat
https://www.fotosik.pl/zdjecie/4f3b33ed9f0a7806

ma ktoś jakiś pomyśl co jeszcze zmienić ? moge zamiast xmp dać manual tylko nie wiem jakie proporcje taktowania procesora do pamięci ustawić itd.

czytałem na jakimś forum, że na tej płycie się nie da podkręcić ramu i procesora tylko gpu no ale po coś przeciez asus te opcje tam dał i po coś na stronie są podane pamięci które ta płyta obsługuje z częstotliwościami powyżej 2000.

a co z gpu mam ustawić właczone czy wyłączone jak mam zintegrowaną grafikę jest taki przełacznik gpu boost ? to coś daje ? domyśłnie ma być wyłączone ale może jeśli nie mam innej karty to powinienem włączyć komp działa i z włączonym i wyłączonym.

Ale bzdury :smiley:

dzięki za pomoc próbowałem metodą prób i błędów i jak zmieniam na profilu xmp częstotliwośc pamięci do 1600 to działa wyżej już nie startuje wiec podejrzewam że albo coś trzeba zmienić manualnie w ustawieniach pamięci albo po prostu ona nie pasuje do płyty kupiłem taki sam model ale producent sprawdzał kości po 4mg a ja mam po 8mb.
podkręcić się na pewno da na chipsecie h77 musi być tylko procesor 3 generacji czyli ten bez k też jest poza tym skoro się da do 1600 to i wyżej powinno.