Asus Rog Strix B550-F jaki zasilacz?

Witam jestem posiadaczem Asusa Rog Strix B550-F.Ma ona wejście ATX CPU 12v 8 + 4.Jaki zasilacz do tej konfiguracji.
Specyfikacja jest tylko przykładowa jaką konfigurację będę składał
Płyta główna Rog Strix B550-F
Procesor Ryzen 7 5800x
Ram 16 lub 32 gb 3600 lub cos koło 4000+
RTX 3060 12GB
Interesuje mnie zasilacz modularny ale jak nie ma jakiś sensownych to mogą być całe.

Zasilacz dobiera się do najbardziej prądożernego elementu zestawu - najczęściej jest to karta graficzna a nie płyta główna. W nietypowych, rzadkich konfiguracjach może to być procesor. W necie są dostępne kalkulatory mocy (wujek Google) aby dobrać odpowiedni zasilacz do posiadanego sprzętu. Ja bym jeszcze dodał 25% mocy aby mieć większy zapas. W każdym większym sklepie komputerowym masz do wyboru przynajmniej kilkanaście typów zasilaczy. Mając na względzie podwyżki cen prądu w przyszłym roku brałbym zasilacz klasy GOLD lub wyżej o sprawności => 94%.

Polecam coś sprawdzonego, mocnego i z długą gwarancją.

1 polubienie

Moim zdaniem prawie 500 PLN za zasilacz to sporo. Miałem jednak Modecoma 500 W z certyfikatem 80+. Po kilku latach używania nagle wybuchł. Jednak zasilał po kolei od nowości 2 czy 3 zestawy komputerowe jakie miałem i przepracował ponad 3 lata potem się skończył. Często zasilacze dobiera się tak bo jest drogi i ciężki i ma długą gwarancje… Nie, trzebaby wybrać zasilacz certyfikowany 80+ Bronze lub też wyższy certyfikat. To on świadczy o sprawności zasilacza. Tak na przykład na zestaw, który podajesz to wejdź na stronkę: https://enermax.outervision.com/ podaj wszystkie podzespoły jakie posiadasz w komputerze lub planujesz posiadać. Do wskazanego wyniku dodaj jakieś 50 - 100 Wat i taki zasilacz kup, ale koniecznie z certyfikatem 80+ Bronze lub wyższym. Czym wyższy certyfikat tym zasilacz będzie droższy. Przy czym jak z wysyłką ma wyjść 5 stówek za zasilacz to trochę sporo. Chyba, że używasz komputera do profesjonalnych celów jak serwer, montaż produkcja filmów, wymiana plików etc., wtedy opłaca się zainwestować w droższe / lepsze podzespoły.

Średnio masz pojęcie, zasilacza zakres najwyższej sprawności mieści się w zakresie 40-60% maksymalnej mocy, dobry zakres jest w zakresie 20-80%. Trzymanie zasilacza na wykorzystaniu 90% to proszenie się o kłopoty.