Asus Rog Strix g512lv-hn230 problem z monitorem HP X27i

Witam serdecznie,

Posiadam pewien problem z podłączeniem mojego laptopa Asus Rog Strix g512lv-hn230 który ma kartę RTX 2060 i ma tylko wyjście HDMI jest to wersja 2.0b. Monitor HP X27i ma i port HDMI 2.0b i Displayport. Wiem że port HDMI w wersji 2.0b radzi sobie z rozdzielczością 2560x1440 i 144 Hz. I teraz pojawiają się dwa problemy:

  1. Jak monitor jest podłączony do laptopa za pomocą kabla HDMI to owszem mogę ustawić rozdzielczość 2560x1440 i 144 Hz i zarówno w grach jak normalnej pracy na pulpicie jest ta rozdzielczość i odświeżanie. Ale jest stale włączony AMD FreeSync Premium jeśli tą opcję wyłączam to monitor od razu gaśnie i pokazuje komunikat że nie może znaleźć źródła i się wyłącza. O co chodzi?

  2. Po pewnym czasie gdy monitor podłączony jest przez HDMI zaczyna jakby zwalniać do 60 Hz, animacje okien i przewijanie stron nie są płynne i są szarpane. To samo tyczy się filmików na YT lub w odtwarzaczu video.

  3. I jest jeszcze jeden problem laptop ma tylko wyjście HDMI a żeby w pełni korzystać z FreeSync trzeba mieć podłączony monitor właśnie na Displayport i pytanie brzmi czy mogę dokupić przejściówkę lub adapter który konwertuje obraz z HDMI laptopa do Displayport monitora i to w rozdzielczości 2560x1440 i 144 Hz? Czy mogę sobie pomażyć?

Co mogę w tej sytuacji zrobić? Oddać monitor i poszukać czegoś tylko na HDMI np. FHD i 144 Hz skoro laptop nie ma Displayport czy jest rozwiązanie tej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie.

Sa tylko konwertery Displayport do HDMI
Ale HDMI obsługuje 144 HZ dla FHD, dla 4K tylko 60 Hz. Jeżeli masz w lapku tylko HDMI do 2560x1440 bedzie ci chodził na monitorze tylko w 60 Hz

Witam,
Dziękuję za odpowiedź myślałem że jest jakiś aktywny adapter właśnie HDMI do Displayport ale działa tylko w 4k ale 60 Hz. Po co więc mieć monitor jak nie skorzystam z odświeżania 144 Hz. Sprawdziłem na PC brata na karcie z Displayport i działa normalnie w 2k i 144 Hz normalnie i mogę włączyć i wyłączyć FreeSync

Bo to jest do plaszaka z tym portem a nie do lapla.

Czyli mam rozumieć że jeśli chce mieć monitor 2k to tylko 60 Hz tak? Ok
A co z FHD i 144 Hz? Większość monitorów ma FreeSync a co jeśli powtórzy się sytuacja kiedy po próbie wyłączenia FreeSync wygasi się monitor znowu?
Bo wiem żeby FreeSync działał z kartami NVIDIA to monitor musi być podłączony przez DisplayPort a nie przez HDMI. A na 100% mam w laptopie HDMI 2.0b