Asus RT-AC56U widoczność sieci + zasięg

Witajcie

Wczoraj stałem się szczęśliwym (?) posiadaczem w/w routera. Z racji szybkiego wzrostu prędkości łącza postawiłem na chyba przyszłościowy standard AC. W każdym razie póki wykorzystuję standard N, ale do rzeczy.

Pierwsze moje pytanie dotyczy widoczności połączeń 2.4GHz i 5GHz na liście dostępnych sieci wifi. Czy nie powinno być tak, że powinienem widzieć obie? W każdym razie na tą chwilę wszystkie urządzenia (laptop + smartfony) widzą jedynie sieć 5GHz i z nią się łączą. A co gdyby dane urządzenie nie wspierało sieci 5GHz, albo chciałbym połączyć się w laptopie z 2.4GHz?

Drugie pytanie to zasięg. Gdzieś wyczytałem że zasięg przy 5GHz jest mniejszy niż przy 2.4. Pytam ponieważ na swoim smartfonie zauważyłem bardzo słaby zasięg raptem jedną zbrojoną ścianę od routera. Przy tej klasie urządzenia (i cenie) wydaje się to niedopuszczalne żeby zrywał połączenie a w najlepszym przypadku była 1 “kreska”. Dodam tylko, że w pokoju gdzie stoi router prędkość łącza osiąga bez problemu deklarowanie przez operatora wartości. Może coś nie gra z konfiguracją?

pozdrawiam

M