ASUS RT-AX68U konfiguracja

Siema.

20 lipca podłączać mają mi światłowód od T-Mobile i chce go używać na swoim Asusku :stuck_out_tongue:

Mam mieć ustawione PPPoE i login oraz hasło, oraz VLAN na 35. Czy VLAN w Asusie ustawie tutaj:

Może @anon23081352 wie.

Może, bo Asus nie ma nigdzie indziej żadnych ustawień VLAN. Gdzieś na jakimś forum angielskim znalazłem instrukcje dla kogoś pod Orange, ze właśnie tu ma wpisać 35, zapisz i w Wan PPPoE ustawiać, ale chciałem się upewnić. Jak nikt tu nie wie to będę po weekendzie dzwonił do polskiego supportu Asusa :slight_smile:

Tak, to są te ustawienia.

W tym „Internet status” wpisać w VID 35 tak jak mi podał T-Mobile? :slight_smile:

tak (no i oczywiście ustawienia PPPoE w WAN.)

Dzięki.

Powiedz jak mam teraz w LTE prywatne IP i najprawdopodobniej tak samo będzie w światłowodzie od T-M to da się ustawić na Asusie jakiś DDNS tak, żeby widzieć pliki z pendrive-a do niego podłączonego w sieci? Ja jak wejdę w WAN i DDNS to na żółto Asus wywala, ze mam prywatny IP i DDNS nie będzie działać.

https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1011725/

Myślę tez intensywnie o Mech z Asusem. wiem co tutaj na forum o tym myślicie, jednak kładzenie kabli miedzy kilkoma pokojami to rewolucja, a ci co będą montować światłowód to nie wiem czy coś takiego zrobią, a napewno konkretnie za to zaśpiewają. Czy w ogóle patrzeć w drugi router z Mech czy jakiś jeden Asus Zen czy jakoś tak kupić skoro obecny RT-AX68U ma ten Mech?

DDNS dotyczy publicznego ale zmiennego IP. W wypadku prywatnego adresu nic nie daje.

Mogą nawet nie mieć do tego narzędzi.

Mesh jest ok. Aczkolwiek najlepszy mesh, to taki spięty kablem (o ile liczy się szybkość). W wypadku łączenia samym wifi zwyczajnie trzeba liczyć się ze stratami prędkości i najczęściej robi się takie rzeczy, gdy trzeba przedłużyć zasięg wifi, a prędkość się nie liczy. Jak masz tego Asusa, to zobacz jak wygląda zasięg, bo może wystarczy.
Odnośnie kompatybilnych urządzeń, to są na stronie Asusa.

Ale od ONT muszą mieć kabel sieciowy, no chyba, ze mają gotowce krótkie.

Jak myslily rozmawiać z tym co będzie ten ich router konfigurować co dają za darmo, żeby odpalić światłowód czy da się na ONT ustawić i ONT w bridge modę? Dla mnie by to było najlepsze bo bym miał już wywalone na te ustawienia tylko może być tak, ze dają nas najtańsze ONT, które nie ma takich ustawień, czy one mają takie ustawienia najczęściej?

Router lepiej na niższej szafce czy na wyższej w kwestii zasięgu?

Szczerze mówiąc, to nie wiem jak to wygląda. Ale raczej monterzy kabelków nie konfigurują nic. Albo wszystko działa od strzału, albo konsultują telefonicznie instalację zdalną z obsługą.
Odnośnie ustawień domyślnych i montowanego sprzętu, to nie mam pojęcia.

U mnie jak montowali jakiekolwiek światłowody w firmie, to mieli tylko patchcordy (czyli krótkie). Ale to zawsze był podwykonawca, więc cholera wie, co mają.

Nie wiem. Zobacz jaki będziesz miał zasięg. Na Androida są bardzo proste w obsłudze programy do analizy siły zasięgu wifi.

Ja z Apple współżyje nie tylko smartfonów :stuck_out_tongue:

Wiesz firma, a dom to trochę inna bajka mimo wszystko :slight_smile: W domu 99% to ONT i kabelek do routera, który dają tam gdzie sobie zażyczysz, a jak chcesz kombinować po swojemu coś to ryzyk fizyk. Jak zadziała to się ciesz jak nie to musisz jechać na tym co daliśmy. W firmie najczęściej jest kilka routerów czy AP-ów i to wszystko musi działać jakoś. Jak oni tego nie zrobią od dostawcy, nie za darmo, to sama firma musi dalej kombinować. Wiem bo pare lat temu rodzice mieli firmę i jak przyszli z Orange do neostrady to mieli dosłownie mówiąc kulturalnie wywalone. Postawili gdzie chcieli router, odpalili i uciekali, żeby brzydziej nie powiedzieć. Ja nie oczekuje od nikogo, żeby za frajer coś mi robił, jedynie, żeby zrobil i ma działać.

Jeżeli na infolinii technicznej dodatkowo płatnej T-M wysyłają SMS jak ustawić na własnym routerze to nie wysyłają ustawień zdalnych do routera tylko jakiś koleś od nich musi to wklepać w router, który daje, więc teoretycznie router musi mieć wybór PPPoE lub Auto. Jeśli na ONT się da ustawić inaczej to może mogą tak zrobić. Pamiętaj, ze 99% klientów ma wywalone jak to działa bo się na tym nieznani nawet jako hobby i ma ustawić, podpiąć i ma działać, ale są tacy co się coś znają i można próbować.

Oczywiście ty nie wiesz bo pewnie byłeś nawet w firmie w tym 99% bez urazy, ale wiem, ze tak łatwiej. To oni w sumie powinni powiedzieć, ze można tak i tak zrobić i jak pan/pani chce, ale sami wiedza z reguły, ze nikt nic nie wie :slight_smile:

Mi to rybka, bo jak ustawie i będzie chodzić na swoim to mam nosie co i jak na ONT :slight_smile:
Wiem tylko jedno raczej, ze dostępu do konfiguracji ONT nie dadzą bo w razie awarii muszą wiedzieć, ze chociaż tu nikt nic nie namiesza.

Przejrzałem ONT w internecie i nawet najtańsze TP-Linka maja bridge modę i ustawienia WAN jako FFTH.

Jaki znowu ryzyk fizyk.
Idziesz do sklepu kupujesz AP i słicza, czy tam zestaw mesh, podłączasz i działa.

A jak nie działa to oglądasz tutorial na youtube i zaczyna działać, jak nie działa to kolejny tutorial, jak dalej nie działa to powtórzyć do skutku.

I to samo robią w firmie z np. DSLem, reszta jest po stronie użytkownika który ma sobie do tego routera podłączyć co będzie potrzebował.