Asus Sabertooth P67 USB 3.0 i SATA 6G wysoka temperatura

Witam serdecznie. Piszę do użytkowników forum z prośba o pomoc. Mam problem z płytą główna Asus Sabertooth P67 Rev. 3.0. A dokładnie z układami USB 3.0 i SATA 6G. Oba układy zaczynają się grzać. Pisząc na forum USB ma temperatura 65 stopni. I się utrzymuje. Do testów użyłem jednej z gier danych jako pełne wersje STEAM do gazety CD Action. Temperatura skoczyła do 70 stopni. Czerwony status w programie do płyty głównej. Tak samo jest z układem SATA 6G. Sytuacja powtarza się. Dodatkowo komputer dostaję tzw. freeze. Staje całkowicie nie można nic zrobić. Jedynie twardy reset. Czasami dodatkowo program pokazuje ze grzeje się złącze PCIE-1. A HWMonitor widać za karta graficzna ma temperaturę w normie miedzy 40 a 60 stopni.

Wyczytałem w internecie ze płyty pod procesory z serii I3-2000,I5-2000,I7-2000 http://media.wp.pl/kat,1022939,wid,13090046,wiadomosc.html?ticaid=110ff3 przesyłam link do artykuły. Nie wiem czy ten błąd w układzie może powodować że on się grzeje i że komputer się zawiesza.

Proszę was Forumowicze o jakieś rozwiązanie dotyczące tych układów i płyty głównej. Grozi że będę musiał wysłać ja do serwisu. A tak naprawdę nie chce bo komputer jest mi potrzebny.

Pozdrawiam

Jak temperatura za duża jest, to należy poprawić obieg powietrza i można też pokusić się o zamontowanie małego wiatraczka, by chłodził tę sekcję. U mnie temperatury są trzymane na tych sekcjach na poziomie od 29 do max 40 st. Jak chłodzenie nie da rady, to pozostaje jedynie wymiana tej płyty lub serwis.

Właśnie staram się załatwić mały wentylator 40 mm x 40 mm x 10 mm (mówią ze pasuje 50 mm ale rozstaw śrub jest n 40mm) i zamontować w miejsce dostępne w pancerzu. Napisałem do Asusa jak oni to widzą. Czekam na odpowiedz. We własnym zakresie to jedynie mały wentylator dodatkowy. Płyta jest na gwarancji. Wszystkie pozostałe podzespoły temperaturę maja w normie.

Co do tego problemu, szybkie pytanie: karta nvidii i najnowsze stery ?

Tak karta graficzna Zotac Geforce GTX 550 Ti 1 Gb nie podkręcana fabrycznie stery najnowsze 320.49

problem-sterownikami-geforce-320-t533664.html

Z tego co mi wiadomo na 320.49 niektórzy dalej mają te problemy.

To problem sterowników to zamienię na wersje 314.22 i zobaczę czy system będzie się wieszał pozostaje problem przegrzewających się układów USB 3.0 i SATA 6G

Nie jestem pewny czy ten błąd konstrukcyjny w MOBO dotyczy Twojego przypadku, bo problemem są błędy komunikacji a nie podwyższonych temperatur - które bądź co bądź są wysokie.

TU : http://www.tomshardware.co.uk/forum/311 … ing-normal ktoś zgłasza podobne obiekcje:

I tam twierdzą że to jest chyba normalne.

TU : http://www.overclock.net/t/1178162/sabe … ng-problem

znowu twierdzą że AI Suite lubi pokazywać dziwne rzeczy…

Nie jestem pewny czy SIV (uruchom odpowiednio, zależnie od systemu 32 lub 64 bit) wykryje poprawnie wszystkie sensory, ale pokaż zrzut z okna Status > Sensors

Od kiedy taka sytuacja ma miejsce, ? Może wpływ na to ma temperatura otoczenia, lub może należy przeczyścić z kurzu elementy płyty, sprawdzić układ chłodzenia czy wszystko dociska i chodzi jak należy, jaką masz obudowę i jak rozmieszczone wentylatory ?

Wentylator od procesora SilentiumPc Fortis HE 1225. i nic więcej. Temperatura samej płyty jest gorą 40 stopni. Wiem ze AI Suite lubi pokazywać dziwacznie. Przedstawicielstwo Asusa mówiło mi przez telefon aby płytę wysłać do nich. A obudowę mam CHIEFTEC CH-09B-B-OP. Komputer czyszczony z kurzu dwa dni temu. Nic więcej nie było dokupywane bo wszystko było ok. Komputer zaczął się zawieszać to zacząłem sprawdzać wszystko i temperatury tez i to zobaczyłem co opisałem.

PS Pisze od siebie jak nie miałem tego chłodzenia na procesorze miałem 98 stopni w AI Suite. A mam I5-2500k :slight_smile:

Z przodu, z tyłu, z boku masz miejsce na wentylatory - zamontuj przynajmniej z przodu wciągający, a najlepiej( i z tyłu wyciągający) z boku wciągający.

:D.


Instalowałeś stery 314.22 do GPU ?

Instalowałem wcześniej i nie było problemów cofnę się do nich właśnie. A co do wentylatorów to podłącze i zobaczę. Jeśli to nie pomoże to mam wysłać do ASUSa płytę ??

Pokaż jeszcze ten zrzut o którym pisze wyżej.

http://rh-software.com/downloads/siv.zip

Jeżeli po konsultacji telefonicznej przedstawiciel to zasugerował - to tak.

Pokazuje już porównanie temperatur z HWMonitor i AI SUITE wcześniej byłem w pracy. Sterowniki już zamienione od grafiki na 314.22.

Do podanego przez ciebie linka mam FORBIDDEN 403.

http://i43.tinypic.com/2efjnsj.jpg

http://i43.tinypic.com/2efjnsj.jpg

PS Odpowiedz od Asusa “Objawy wskazują na usterkę sprzętu. Sugerujemy kontakt ze Sprzedawcą i złożenie reklamacji.”

http://rh-software.com/ > siv.zip i odpowiednie exe 32/64

Ciężko porównać pomiary AI > HW…można jednak stwierdzić na podstawie HW, że podzespoły zdają się mieć odpowiednie temperatury, a więc jakiś problemów w “środku” obudowy raczej nie ma.

A więc trzeba chyba posłuchać sugestii.

Kupuje 2 wentylatory pierwszy 120mm na tył obudowy i drugi 92mm na przód. Jeśli to nie pomoże płytę daje do reklamacji niech sprawdzają co jest nie tak. Miesiąc na laptopie moim którego mam w zastępstwie.

OK kup wentyle - to dobry pomysły tak czy inaczej, a jak coś to daj znać jak już się sprawa wyjaśni.

Zamontowany wentylator 92 mm. 120mm zamontuje jak tylko jutro znajdę przejściówkę która umożliwi mi podłączenie na 4 pinowe złącze. Faza testów rozpoczęta na jednym wentylatorze podłączonym.

USB 3.0 wolniej nabiera temperaturę na razie jest 53 stopnie i stoi.

SATA 6G również wolniej nabiera temperaturę 48 stopni jest w tej chwili

Przejściówkę zamawiam ze sklepu. Podłącze jak tylko ja dostanę. Na razie wentylator 92mm daje radę temperatura nie podnosi się. Utrzymuje się na tym poziomie jak napisałem wyżej.

Pod obciążeniem temperatura szybciej zaczęła rosnąć. Jeśli 120mm wentylator nie pomoże mogę zrobić tak ze odinstaluje AI SUITE i zostawię tak jak jest. Ale mam nadzieje ze wszystko będzie dobrze. Komputer nie zawiesza się już. Podmiana sterowników pomogła.

Temperatura pod obciążeniem z wentylatorem 92mm USB 3.0 65 stopni tyle samo SATA 6G. o 5 stopni niższa to już coś

Jest zatem poprawa. Jeżeli temperatury będą fiksować/skakać czy objawi się jakaś inna niestabilność, wtedy nie ma co się zastanawiać tylko reklamować. Teraz opcje są cztery: albo coś jest nie tak z czujnikami=usterka, coś nie tak pod zabudową płyty w sumie nie wiem co tam siedzi ale załóżmy że coś tam jest nie drożne ;)=usterka , AI Suite pokazuje bzdury, Słaba ogólna wentylacja w budzie.

Płyta w sumie jest za dobra na meczenie się z nią w jakimś sensie, a widać że ludzie zgłaszają podobne problemy - może tak ma być , a może to AI - ciekawe czy ten ktoś kto odebrał tel na supporcie u ASUS zna się na rzeczy, czy tylko “strzelał” w reklamacje. 120mm na bank jeszcze poprawi sytuacje. Zobaczymy wtedy, ale sądzę że będzie OK.

Przedstawiciel Asusa po opisie który mu wysłałem z formularza nawet z karta graficzna uznał od razu ze to wina płyty głównej i sugerował reklamacje. Pewnie w ogóle nie spojrzał na wersje sterowników do grafiki. Czyli walił w ciemno.

A jak widać jak szczegółowo opisałem poprawę jest lepiej. Temperatura spadła. Zastanawiające jest to ze ludzie z tym modelem mają problemy. Ciekawe jak jest z nowszymi czy tez potrafią się grzać a nie maja tego pancerza termicznego i wszystko odkryte.

Jak tylko dostane przejściówkę napisze jak sytuacja wygląda po zamontowaniu 120mm wentylatora. Troszkę to potrwa za nim mi ja dostarczą. Proszę o cierpliwość.

No i kabelki do mnie dotarły. Temperatura po podłaczeniu 120mm wentylatora jest 55 stopni na USB3.0 a na SATA 6G 57 stopni. W stresie podczas uruchomienia gry nie przekracza 65 stopni. Wiec jest dobrze :slight_smile: Tak oceniam.