ASUS TUSL2-C - aktualizacja biosu, czarny ekran


(Gregoryfx) #1

Witam, chciałem zaktualizować bios na płycie ASUS TUSL2-C z 1011 na 1012, po przez program Asus Update. Pobrałem bios, wybrałem plik i się wgrywało, pokazał się błąd weryfikacji ROM. Zrestartowałem komputer i od tej pory czarny obraz, nie ma sygnału od karty graficznej, oraz nie ma w ogóle sygnału systemowego...

Wyjąłem baterie, ale nadal to samo...

Tu jest link do instrukcji mojej płyty: http://www.megaupload.com/?d=VXA6DWWA

Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.


(Michal Kolatek) #2

W starszych płytach najlepiej używać dosu do flaszowania, jak zresetowałeś kompa przy flaszu to ubiłeś bios, spróbuj metody softwarowej:

http://ocforum.pl/showthread.php?t=9158

Jak nie wstanie to zostaje serwis koszt 30-50 zł za programowanie.


(Gregoryfx) #3

Mógłby Pan mi przygotować taki gotowy plik, który wgram na dyskietkę ? Mój bios to "award"

Naprawdę nie mogę się z tym połamać, będę bardzo wdzięczny.


(Veers) #4

Istotnie - ciężko się w tym połamać, ale istotniejsza od łamania jest informacja - czy komputer po restarcie w ogóle ma zamiar sprawdzić czy jest dyskietka w stacji napędu. Jeśli podczas włączania komputera nie świeci się - to znaczy że BIOS nadaje się jedynie do wymontowania i przeprogramowania przy pomocy programatora.


(Gregoryfx) #5

Podłączyłem stację dyskietek, ale niestety nic nie miga, tylko słychać po włożeniu dyskietki standardowy szum...

Znalazłem w internecie że moja płyta posiada "Boot Block" - http://www.voxtechnologies.com/SBCs/asus_tusl2-c.htm

Pozdrawiam.


(Veers) #6

Raczej: posiadała BootBlock (i nie płyta tylko BIOS). Ponieważ jednak go już nie ma - metoda z dyskietką odpada.


(Gregoryfx) #7

OK, rozumiem.

Więc została metoda włożenia kostki biosu do drugiej płyty i w ten sposób ją zaprogramować.

Na płycie ASUS mogę bios wyciągnąć, a w drugiej płycie również tylko że ona jest MSI i posiada bios AMI.

Tu jest moje pytanie czy jest możliwość wgrania biosu AWARD z płyty która posiada AMI, jeżeli tak to w jaki sposób ? Czy to nie zepsuję drugiego biosu od płyty MSI ? Dokładnie jest to MSI 865PE Neo-2.

Pozdrawiam, bardzo proszę o odpowiedź.


(Veers) #8

Nie rozumiesz.

Potrzebujesz dwóch takich samych płyt głównych. Użycie płyt rożnych firm podobno jest możliwe, ale BIOS musi być tej samej firmy, no i same płyty nie mogą być z "różnych epok", tak jak w przypadku który proponujesz (i815 vs. i865).

Co do obaw o popsucie drugiego BIOSu - to są one uzasadnione - aczkolwiek bardziej bałbym się uszkodzenia płyty głównej (o ile mnie pamięć nie myli - obie płyty posiadają różne układy CMOS ... ale to było tak dawno... )


(Michal Kolatek) #9

http://pctimes.pl/?str=art&id=347-all

Spisz co pisze na naklejkach kości, zerwij nalepki, spisz oznaczenia kości np SST MPF 39VF020, porównaj ich parametry, jak będą te same to można próbować z hot flash bo jak napięcia się różnią to przy podmianie kości MSI pewnie się spali razem z kością. Wątpię czy da radę, płyty za bardzo się różnią, żeby były z podobnej epoki np te same chipsety, obsługa proców, ram ddr, przy takich różnicach nie warto ryzykować, lepiej idź do serwisu lub zamów nową kość na allegro

http://www.allegro.pl/item1053659509_pr ... alnie.html


(Gregoryfx) #10

Dziękuję za odpowiedź i pomoc, zrobie tak jak napisał Tobi... Poszukałem na allegro i znalazłem ciekawą ofertę, gdzie mam gotowy układ BIOS z wgranym do nim bios'em (oczywiście wersje biosu ja wybieram) za 15zł. + wysyłka. Taką ofertę wybiorę.

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.