ASUS UX305 i UX306 - QHD i FHD

Witam,

Potrzebuję małej podpowiedzi, dotyczącej wyboru nowego sprzętu. Nie siedzę ostatnio w temacie PC bo jakąś dekadę pracowałem na sprzęcie Apple (MacBooki + MacOSX). Dodatkowo w tamtym świecie relacja sprzętu do wydajności systemu ma się trochę inaczej niż w PC ze względu na zamknięte środowisko OS zoptymalizowane ze sprzętem. Z przyczyn trzecich przesiadam się teraz na PC i rozważam zakup ultrabooka :

 

ASUS Zenbook UX305UA i7-6500U QHD 8GB 500SSD

lub

ASUS ZenBook UX306 i7-6500U FHD 8GB 512SSD

 

Oba są w podobnej cenie i w bardzo podobnej specyfikacji. UX306 w stosunku do UX305 ma podświetlenie klawiatury (dosyć ważne) i poprawiony touchpad (mniej i tak z myszy korzystam głownie). Jest za to tylko w srebrnym kolorze (słabo dla mnie to wygląda, szczególnie w porównaniu z MB - wole czarny/ciemny jak w 305) i ma tylko jedno gniazdo USB3 (jest jeszcze C) co jest trochę słabe.

Ale głównie zastanawia mnie kwestia QHD. Za te same pieniądze mogę mieć 305 z QHD tylko nie wiem czy przy 13,3 calach taka rozdzielczość ma sens ?? Oprócz walorów estetycznych (ładniejsze wygląd obrazu itp) wykorzystałbym takie zagęszczenie pikseli jedynie do pracy na większej ilości okiem (zdalne terminale i jakieś wirtualki) - nie planuję obróbki zdjęć ani filmów 4K.  Dodatkowo moim głównym systemem będzie Linux (Arch - najlepiej z XFCE, ale jeśli Gnome3 lub KDE Plasma radzą sobie lepiej z QHD to przemigruje na któryś z nich). Zastanawia mnie właśnie jak Gnome/KDE radzi sobie z obsługą QHD, skalowaniem, wsparciem itp ?? Czy może lepiej FHD. Większy pobór energii przez QHD nie stanowi problemu bo głownie będzie podłączony do zasilania - nie przewiduje długiej pracy na samej baterii. Prawdopodobnie podłącze też zewnętrzny monitor, więc już w tym momencie FHD by mi starczyło.

Na drugiej partycje wrzucić chcę Win, żeby od czasu do czasu odpalić jakąś gierkę (BF4,Fifa) - wtedy już bez monitora zew. Z Intel HD520 w grach i tak max co odpalę to FHD ze słabymi detalami więc zastanawiam się czy już sama przeskalowana gra w FHD na matrycy QHD nie będzie kiepsko wyglądać .Ale gry to jest drugorzędna sprawa i mogę ich w ogóle nie uruchamiać.

Co byście poradzili lub wybrali ??

 

Dzięki