Asus X501A Windows 8.1 Nie uruchamia się

2016-12-27_15_33_32.jpgWitam

Może posiada ktoś jakąś wiedzę na temat problemu który u mnie wystąpił z laptope,.

A mianowicie komputer przestał się uruchamiać, widać tylko logo ASUS i koniec

Nie działa:

Recovery

Instalacja z pendrajwa 

Uruchomienie Sytemu 

Przy próbie instalacji  sytemu z pena lub przywracaniu sytemu z partycji recovery system robi wrażenie jakby się ładował przez około 20 sekund i nagle robi się czarny ekran. Owszem widać jak świeci ale żadnych w nim informacji :slight_smile:

 

Próbowałem też różnych tutoriali miedzy innymi to:

Oto rozwiązanie: 1) Umieścić bootowalną kopię Wndows 7 na napędzie USB w pytaniu (istnieje wiele narzędzi dostępnych dla osiągnięcia tego, w tym PowerISO, v4.8 lub większej, a Microsoft USB DVD Narzędzie 2) dostęp do systemu BIOS podczas rozruchu za pomocą F2 3) Włącz CSM w zakładce Boot zaoszczędzisz 4) ponownie rozruchu i ponownego dostępu do BIOS ponownie stosując F2 5) Wybierz opcję USB (jeden bez prefiksu UEFI) jako Boot # 1 opcję i zapisz 6) ponowne starcie i Windows 7 rozpoczną się to zainstalować z dysku USB * po wstępnej instalacji odbywa i maszyna zrestartujesz, należy ponownie dostęp do systemu BIOS, należy wyłączyć CSM i ustawić wewnętrzny dysk twardy jako Boot # 1 opcję i zapisać i zakończyły ło m.in. w kolejności opisanej powyżej mieć kopię roboczą Windows 7 x64 działa na ASUS X501A

 

NIE DZIAŁA

 

Zainstalowałem wirtualnie bez problemu LiveCD Ubuntu żeby zobaczyć partycje

I mam wrażenie że jest tam jakiś bałagan ?

 

Ma ktoś jakiś pomysł żeby lapka przywrócić doi życia ?

 

Dziękuję 

 

 

Wklej S.M.A.R.T. dysku HDD - jeśli uległ uszkodzeniu (zaczął mulić) to recovery, uruchamianie, przywracanie itd… TRWA DŁUŻEJ !

 

Jeśli normalnej pracy odczyt dysku to coś pomiędzy 40-80 /niekiedy  ~100MB/s - zależy od modelu

 

to jeśli przy uszkodzonym dysku wartość odczytu spada poniżej 2-3MB/s

 

>> czego się spodziewasz, że system wstanie w standardowe 90-120s? - NO NIE WSTANIE!

 

Co masz na myśli mówiąc - przywrócić laptopa do życia?

 

p.s. a jeśli chodzi o “porządek” na dysku to jest wszystko ok według mnie (500GB podzielone na windows i recovery)

Podaje po linkiem ale nie wiem czy Ci o to chodziło 

Zdjęcie  ,  zdjęcie2

Dysk ma sporo sektorów realokowanych i oczekujących - może to powodować spadek wydajności oraz utratę danych

 

Dysk do wymiany na bank. Generalnie zgrywaj ważne dane.

 

Potem spróbuj naprawy -> wg tego opisu uruchom WinRE (włącz i wyłącz kompa za pomocą przycisku 2 razy a za 3 powinno odpalić menu windows recovery) 

http://techcomputeros.cba.pl/windows-recovery-environment-winre-odzyskiwanie-windows/

 

Ale czy warto się bawić niepotrzebnie w ratowanie tego systemu? - zrób spod Linuxa bootowalny USB z W8.1 i reinstaluj system na nowym dysku, no chyba że masz gwarancję - to wysyłaj dysk na RMA.

To si e zrobiło tysiąc pytań do…

W tym laptopie nic nie działa co jest pod klawiszem Fx … jedynie udaje że się uruchamia i ginie.

Dwa razy wyłączyć przyciskiem i za trzecim włączy się menu windows recovery. Owszem ale udaj że coś robi (ładuje przez jakąś chwile widzę logo po czasie robi się czarny ekran) i tak w każdej opcji 

Nawet nie mogę zainstalować z pena systemu.

 

Poradnik minie pomoże , 

 

A czy Ubuntu pójdzie jest szansa ?

Na której partycji go zainstalować jak mogę zapytać, co by dane jeszcze odzyskać  ?

 

Kupie nowy dysk licencje przeniosę  ?

Lapek po gwarancji.

 

Przepraszam za tysiąc pytań ale czym dalej w las tym więcej drzew :slight_smile:

Co pierwsze i najważniejsze - zapewne nie możesz uruchomić recovery, ponieważ jak pokazuje Gparted partycja recovery ma wykrzyknik i prawdopodobnie doszło do uszkodzenia tejże partycji przez co nie można przywrócić systemu. Pobierz sobie obraz instalacyjny win 8.1. Wykonaj bootowalny pendrive (polecam do tego celu narzędzie o nazwie rufus) i uruchom środowisko winpe. Następnie wybierz opcję napraw ten komputer zamiast instalowania. Wykonaj z wiersza polecenia chkdsk <litera dysku> /r. Tym sposobem podejmiesz próbę naprawy dysku i być może system da się wystartować chociażby w celu backupu danych. Jeśli system nie wystartuje ponownie uruchamiasz instalator windowsa i wykonujesz polecenie sfc /scannow. Znów czekasz na zakończenie pracy i próbujesz uruchomić ponownie komputer. Jeśli system się uruchomi i będzie działał prawidłowo to sukces. Jeśli będzie niestabilność to obowiązkowo backup ważnych danych, zerowanie (nie mylić z formatowaniem) dysku twardego i postawienie syetmu na czysto. Wymiana całego dysku to najszybsze ale najdroższe rozwiązanie. Warto jeszcze powalczyć o ten obecny dysk, dopiero jeśli to się nie powiedzie to wchodzi w grę zakup nowego dysku.

Witam

Co do pierwszego zdania to dowiedziałem się że padłem ofiarą aktualizacji Windows 8 do 8.1 

Jak aktualizacja do Windows 8.1 uśmierciła tysiące partycji Recovery

 

Spróbuje tego sposobu co wyżej opisujesz ale wiem jedno że nic nie chce ruszyć z 30 sekund widzę Logo, kółko kręcące się i jakby chciał przejść dalej ale robi się czarny ekran, nawet żaden błąd nie wyskakuje i tak godzinę wisiał. Nie zależnie z jakiej opcji bym korzystał.

 

Zastanawiałem się czy aby jakiś boot sektor nie zginą, sektory rozruchowe.

Ale przecież bym zainstalował system, ale to też nie działa :( 

 

Ok próbuję Twojego sposobu

Dziękuję 

uruchom środowisko wipe? 

Nie ma pod Windows 8.1, znalazłem tylko pod Windows 7 

WinPE 2.0 pojawiło się w systemie Windows Vista i jest w każdej nowszej wersji Windows, łącznie z Win 10.

Nie ma czegoś takiego jak Gotowiec ? :slight_smile:

Przecież ja tego nie ogarnę  :(

Jeśli masz pendrive / DVD z instalką Windowsa to WinPE odpalisz z poziomu opcji naprawy systemu. Na pierwszym ekranie instalatora wybierasz Napraw komputer

winre1-300x222.jpg

W kolejnym okienku Wiersz poleceń

Tam już możesz wpisać komendy, które sugerował thommy181.

Pisałem wyżej że nie dojdę do tego etapu … (czarny ekran)

2 pierwsze partycje sdb1, sdb2 wyglądają na utworzone przez Windows, pozostałe to najpewniej recovery. Jeśli nie zależałoby ci na nim, możesz je skasować i sprawdzić czy wtedy instalka ruszy. Po aktualizacji systemu np. z 8 do 8.1 Recovery lubi już nie działać.

Wyżej koledzy już pokazali, do którego ekranu trzeba dotrzeć. Jeśli masz prawidłowo wykonany nośnik startowy USB/DVD z systemem to musisz jeszcze wskazać w biosie komputera aby uruchamiał się z dysku usb lub z dvd (zależy jaki masz nośnik, inaczej próbujesz wkoło uruchomić uszkodzony system z dysku twardego. stąd wciąż czarny ekran. Sprawdź w dokumentacji laptopa w jaki sposób wejść do bios.

Wiem jak wskazać jaki nośnik mam nawet bootowalny WinPE na penie, nic nie dział :frowning:

Tak ładuje Zdjęcie 1

Tak się zawsze kończy Zdjęcie 2

 

Teraz skanuje dysk już mam jakieś 107 błędów i rośnie. Jak dobrze to rozumiem

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2 

Tak to u mnie wygląda :slight_smile:

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Nawet nie umiał dokończyć skanowania.

 

Idę po nowy dysk :slight_smile:

Temat do zamknięcie 

A może komuś się przydadzą podpowiedzi

 

Dziękuje Wszystkim za Pomoc