Asus X555LJ ekran gaśnie po odłaczeniu ładowarki

Witam Szanownych Forumowiczów,
otóż: laptop mojej siostry, Asus X555LJ, ma problem, polegający na gaszeniu się ekranu po odłączeniu ładowarki. Wygląda na to, jakby bateria nie miała wystarczająco mocy do zasilenia inwertera, jednak w żadnym laptopie nigdy się tak nie działo.

Specyfikacja:

  • GeForce 920M (gra tylko w Minecrafta)
  • Intel Core i7 5500U
  • 8GB RAM
  • Dysk Tysionc :wink:
  • Linux Lite (był Win10 ale nie dało się korzystać na HDD więc jej przeintslowałem)

Generalnie, problem występował na Windowsie też. Ba, nawet w BIOSie, ekran gasł, więc to nie kwestia systemu. Dziwne dla mnie jest, że po odłączeniu ładowarki laptop pracował, ale nie wyświetlał obrazu…

Dzięki z góry za pomoc.

Ktoś, coś?

Tam jest już matryca LED, niema inwertera.
1)Sprawdź, czy w BIOSIE niema ustawień do jasności wyświetlacza.
2)Przetestować z innym zasilaczem.
3)Wgrać najnowszy BIOS
4)Przetestować bez baterii (jest wewnętrzna, przy otwieraniu ostrożnie, przewód TP i klawiatury trzeba wypiąć po uniesieniu pokrywy). Sporo Asusów tego typu ma problemy gdy pada bateria, albo jej elektronika. A to gaśnie, a to się nie włącza, różne dziwne rzeczy, jak śmiga poprawnie, to wiadomo, bateria, zamienniki powinny działać w tym modelu bez najmniejszego problemu i są stosunkowo tanie.

Testować w BIOSie.

LOOOL

Przecież wyraźnie napisałem, że laptop gaśnie po odłączeniu ładowarki
Jak ma pracować bez źródła zasilania?

Zrozumiem to jako: z inną baterią.

Nie, nie ma.

Po jakie licho? przecież działało od nowości, tylko po jakimś czasie przestało.

Byś trochę tego rozebrał, to byś wiedział, że czasami elektronika w baterii jest tak uwalona, że jak dostaje prąd z zasilacza, to robi cyrki. A wyjmiesz baterię, i jest ok. To stosunkowo częste.

Nie, innym zasilaczem, może po prostu zasilacz ma jakiś problem. Też się spotkałem z takimi akcjami, że szwankowała przetwornica w zasilaczu i pomimo prawidłowego napięcia, np. spadała wydajność, albo działy się inne atrakcje.

Bo czasami wraz z aktualizacjami systemowymi potrafi się zrobić aktualizacja uefi, firmware itp. sam kilka razy nie zwróciłem na to uwagi. Na pewno nie zaszkodzi.

Ale moja robi cyrki, gdy NIE dosteaje prądu z zasilacza.

Tak jak mówię, w BIOSie też się tak dzieje więc to nie przez system

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy

Nie twierdzę, że przez system, tylko, że 10 potrafi sobie sama pobrać aktualizację firmware czy coś i wgrać bez pytania. Stąd może nowsza wersja BIOSu coś zmienić. Kto wie.

A widzisz, a ja, źle zrozumiałem, że podłączeniu, a nie po odłączeniu. :joy:

Wygląda na baterię, w pierwszej kolejności od tego bym zaczął, zwłaszcza, że w razie gdy to się nie sprawdzi, można odesłać po kosztach wysyłki.

ps. Tak mi przyszło jeszcze do głowy, a podłącz jakiś TV czy monitor i zobacz czy też gaśnie .

Byłby monit. Zaczęło się tak dziać nagle, już dawno temu, ale mnie to nie obchodziło. Teraz się tym zająłęm.

Mozę był, tylko siostra nie zwróciła uwagi?

Sprawdź z zewnętrznym monitorem lub TV, bo wtedy będzie chociaż wiadomo, czy wyłącza kartę, czy tylko sam monitor.

Oświecienie w Europie normalnie, no niewpadłbym… Tylko co zrobić z każdym z przypadków?

Nie chcę być opryskliwy, ale szczerze mówiąc… no nie zna się za bardzo i nie poradziłaby sobie, myślę, albo po prostu za bardzo miałaby pietra, by coś kliknąć :wink: , bo np. na moim HP-ku wyglądało to podobnie do instalacji Wina, tylko zamiast Windowsa, Flashował BIOS. Myślę, że w ASUSie się to niewiele różni

Widzisz, a ja widziałem zarówno sytuacje, gdy wymagało to potwierdzenia, jak i takie, gdzie ledwo zauważyłem, że się robi. I gdybym akurat nie patrzył w stronę laptopa, to bym nie zwrócił uwagi.

Jeśli obraz jest na monitorze a niema na ekranie wewnętrznym, jest to wskazaniem, że istnieje spora szansa, że szwankuje kontroler ANX1121. Znajduje się obok złącza matrycy.

Osobiście, gdybym ja to robił, zacząłbym od podania zasilania w miejsce baterii, żeby sprawdzić, czy to nie wina spadku napięcia. Jeśli by nie pomogło, podmieniłbym ANX1121 (ale chyba były dwa rodzaje płyt, w zależności jaka matryca, bo to zajmuje rapem kilka minut). Jeśli nadal byłby problem, to trzeba by już usiąść do problemu, najlepiej ze schematem.

No to się ten ANX1121 wykaraskał. Na monitorze zewnętrznym jest. Albo spadek napięcia. Skoro tak to jak podać zasilanie w miejsce batt.?

Trzeba by zasilić układ wewnątrz baterii, tam gdzie wchodzą ogniwa, 7.6 lub 7.4V. Bateria komunikuje się z tym układem i może nie zadziałać jeśli się pominie (aczkolwiek ostatnio podłączyłem w laptopie Xiaomi napięcie bezpośrednio na wejścia baterii, w płytę i ruszył bez problemu, tylko nie podawał pojemości baterii).

Jak masz obraz na zewnętrznym, to jeszcze karta może być. A zobacz czy wykrywa wewnętrzny monitor po przełączeniu (powinien rozpoznawać matrycę HWINFO), czy można przełączyć, uruchomić coś na drugiej karcie. Bo tam chyba 2 są, intel nvidia.

IMHO. Zamów sobie baterię, najwyżej oddasz, jeśli nic się nie zmieni. Raptem koszty wysyłki, a przynajmniej nic nie uszkodzisz próbując podpiąć prąd do płyty od strony baterii.

A ja myślę, że Windows tak po prostu przez tą aktualizację przyciemnił ekran w trybie energooszczędnym, który się włącza podczas zasilania z baterii tak, że nic na nim nie widać. Siódemka też czasem zmieniała mi poziom jasności na niższy niż ustawiłem. Sprawdzałeś czy widać choć trochę co jest na ekranie wieczorem i zupełnie po ciemku, lub zmieniałeś plan zasilania?

Przecież autor napisał, że dzieje się tak również w BIOSie i niema w nim opcji rozjaśniania.

A poza tym napisałem, że ma linuxa.