Asus Z97-C oraz dysk m2 brak widoczności na liście bootowania

Cześć wszystkim,

mam płytę główną Asus Z97-C oraz z demontażu jednego z komputerów został mi dysk m2.
Chciałbym go użyć w moim PC.

Po podłączeniu dysku. Komputer go widzi, mogę zrobić na niego clona za pomocą Acronisa czy aomei.

Niestety nie widać go na bootlist…
Nie widać go też podczas instalacji czystego systemu win10 (krzyczy, że nie ma dysków).

Jak to możliwe, że dysk ten jest w pełni działający, ale niewidoczny na liście bootowania?

Spotkał się ktoś z czymś takim?

Pozdrawiam

Na początku instalacji wybierz “Naprawę systemu”. Masz potem do wyboru opcję “Wiersza poleceń”.

W wierszu wpisz:

diskpart

a potem

list disk

W ten sposób zobaczysz czy faktycznie dysku nie widać w systemie.

można skrótem: lis dis :wink:
ciekawe jest też oznaczanie litery partycji: ass :slightly_smiling_face:

Sprawdź, jaki masz UEFI/BIOS na tej płycie (i z naukowej ciekawości, podaj tutaj), jeśli nie masz najnowszego, to wgraj najnowszy. Część starych płyt “tak miała”, że obsługiwała NVMe połowicznie (tj. SSD NVMe działały, ale bez możliwości bootwania), dopiero aktualizacja UEFI/BIOS umożliwiała bootowanie z NVMe.

Nie widać dysków i tak z poziomu instalatora, z poziomu systemu operacyjnego widać, można spokojnie zapisywać pliki, itp.

BIOS 2801

Spróbuj wyłączyć Secure Boot oraz ustaw CSM na On (Enable).

Dwa kolejne pytania:

  1. Pendrive zrobiony w “stylu partycjonowania” GPT czy MBR?
  2. system na dysku m.2/NVMe zrobiony na GPT czy MBR?

NVMe wymaga, by dysk był partycjonowany “według GPT”, nie odpali z MBR.

Nie widzi dysku dalej instalator.
Wykonałem migrację dystemu Acronisem i lazesoft - w obu przypadkach jest postęp, ale dalej błąd.
System chce się załadować, ale rzuca bluescreenami.
Informacyjnie jest GPT i tu i tu.
Chyba sobie poradzę, może uda mi się mając już ten zmigrowany mój system przywrócić go do ustawień fabrycznych i będzie śmigało.

Dzięki