Asus ZENBook Flip 15 i blokada wejścia + rysik + dGPU

Zainstalowałem na takim laptopie OpenSUSE Tumbleweed. Wybór miałem trudny. Z jednej strony ekran dodykowy i tryb tabletu (obracany ekran(, a z drugiej dedykowana karta NVIdii. Poza tym, to lubię mieć w miarę nowe oprogramowanie.
Po nieudanej walce z wirtualizacją (wydajność na Ubuntu - gość - w Biosjock: Infinite byla zbyt niska), postanowiłem zainstalować stery GPU na hosta. Teraz gra działa. Czego mogę się spodziewać? Stery próbowałem zainstalować na różne sposoby, ale w ostateczności wybrałem instalację przez oficjalny instalator, ze strony NVIdii. Zbudował on paczkę i zainstalował w moim systemie. Jednak, skoro budował paczkę, to co z aktualizacjami paczki? System ostrzeże mnie przy próbie aktualizacji kernela i innych podstawowych komponentów? Przecież skoro zbudował paczkę, to pewnie nie dodał repo, bo inaczej paczkę pobrałby z internetu.

Inne spraw, to nie wyłączanie klawiatury i gładzika, po obróceniu ekranu o 180 stopni. Wiem, że do jądra dodano możliwość odłączenia urządzenia wejścia i odpowiada za to libinput. Jako, że mam sprzęt, na którym mogę testować, to może samemu coś pokombinuję? Chyba, że jest rozwiązanie?

Nie działa też rysik. Jest może na to sposób?

System nie ostrzeże. Jeśli instalator NVidia korzysta z dkms, to przy aktualizacji jądra, jeśli będzie coś nie tak, moduł sie po prostu nie zbuduje. Przywita cię czarny ekran i logi w dzienniku.

Tutaj masz repozytorium dla Tumbleweed:
SDB:NVIDIA drivers - openSUSE Wiki .

Żeby już nie pokaszanić kompletnie, najpierw dowiedz się jak odinstalować sterowniki Nvidia - jakbyś się decydował (szukaj pliku na kształt nvidia-uninstall.sh).

Zajrzyj, oczywiście lokalizacja plików może się delikatnie różnić:
ASUS Zenbook UX534 - ArchWiki .

Poka:

sudo dkms status

Dzięki. Instalator się pytał, czy stworzyć paczkę. Niestety, wiadomo, że mamy dużo dystrybucji, dodatkowe repa, które mogą mieć błędy, itd. Więc paczka nie musi mieć dobrze opisanych zależności. Spróbuję instalacji paczki z twojego linka.

Zmieniłem repozytorium paczrek systemowych, poprzez kliknięcie w tekst w Yast (Widok → Repozytoria → Nvidia → Zmień pakiety systemowe na wersję z tego repozytorium). Niestety, ale Yast wykrył niezgodność zależności w plikach, Dałem, by podmienił. Wyskoczył komunikat, że instalacja przebiegła prawidłowo. Po restarcie były problemy podobne, jak przy instalacji paczek sterownika NVidii z nieoficjalnego repozytorium/repozytorium społeczności (via one-click z software.opensuse.org), czyli podwójny kursor. Za to komp się nie zacinał, w odróżnieniu od instalacji z nieoficjalnych paczek, jednak były aerefakty podczas startu, zamiast splasha. Przywróciłem chwilowo wersję z instalatora.

Rysik jakoś działa (trzeba było wyjąć plombę z baterii), ale:

  1. Menu zawsze pojawia się w tym samym miejscu
  2. Nie działa konfiguracja dwuekranowa - tzn. mogę naciskać na ekran laptopa, a odwzorowane to będzie na zewnętrznym - w dodatku, to mam marginesy, bo ekran laptopa jest mniejszy

Co do drugiego, to mnóstwo gier pod kwin-wayland ma podobny problem z myszką. Bym musiał przetestowac na X-ach, ale ja nie lubię kompromisów (choć nauczyłem się z nimi żyć). Najlepiej, gdyby działało pod kwin-wayland.

PS: Po odpięciu zewnętrznego monitora, rysik zdaje się działać poprawnie na kwin-wayland. Muszę jeszcze sprawdzić konfigurację z dwoma ekranami pod X-ami.

PS2: Pod X-ami są podobne problemy z rysikiem.

PS3: Postanowiłem wyszukać w opcjach i jest tam applet pod nazwą tablet rysunkowy. Można tam wybrać domyślny ekran. Więc rysik działa. Jest tylko taki problem, że czasem jeden z przycisków jest rozumiany, jako środkowy przycisk, a czasem jako prawy.