Ata+sata

a więc tak:

  • ata- partcja systemowa- xp home

  • sata- primary master

  • dvd rw- na slave

potrzebuję usunąć z tego kompa dysk sata, ale po wyłączeniu, resecie biosa- komp drze się że nie ma zainstalowanego systemu mimo, że jest na ata

macie pomysł? może obejdze się bez przełączania wszystkiego :wink:

Usuń dysk.

Wejdź do konsoli odzyskiwania (jak ją uruchomić jest tutaj: konsola odzyskiwania)

Wpisz MAP ARC

zapamiętaj pod, którą literą jest napęd CD (oznaczymy go jako X);

Wpisz:

fixmbr

fixboot

cd C:\

bootcfg /rebuild

copy X:\i386\ntldr c:\

copy X:\i386\ntdetect.com C:

Gdzie X-litera napędu.

wejdź do biosu i tam sprawdź czy jest opcja z którego źródła ma płyta “butować” system

botowanie jest na hdd z tego co pamiętam

Na hdd, ale na te na którym masz system?

Jeżeli miałeś wcześniej system na SATA to znaczy że musiałes w BIOSie wyłączyć bootowanie z ATA.

Nie rozumiem dlaczego tak jest ale mając dysk SATA i ATA bios domyślnie zaczyna od ATA nawet gdyby był to drugi dysk.

Wejdż do BIOS’a i przywróć domyślne ustawienia.

DO tego fixmbr i fixboot, w Viście bootmgr z konsoli.

Jeżeli meg83 , wyciągnął dysk i zaczyna się wszystko od informacji o braku systemu, to może jednak warto założyć, że pliki startowe pozostały na dysku SATA? Przecież prawdopodobnie Bios w końcu zacząłby bootować z dysku ATA.

PaPuX , mowa jest o XP Home.

meg83 , edytowałem poprzedni post, gdyż zapomniałem o dwóch najważniejszych komendach fixmbr oraz fixboot, one muszą zostać także wykonane.

Jeżeli po starcie systemu zaczną się kłopoty, podłącz z powrotem dysk SATA. Problemem mogą być litery dysków, które mogą się zmienić, przez co programy mogą przestać działać.

W moim biosie to nie jest tak różowe ale może masz racje.

Ja bym próbował jednak wyłączyć w biosie bootawanie z SCSI a włączyć bootowanie z HDD