Athlon64 X2 vs Phenom X4

Witam,

mam szybkie pytanie jak w temacie, co będzie bardziej wydajne w grach Athlon X2 5000+ @2,95GHz, czy Phenom X4 2,2GHz, niby phenom to zawsze 4 rdzenie ale nie jestem pewien czy jednak wyższe taktowanie nie będzie bardziej wydajne,

a drugie pytanie czy da się trochę podkręcić te phenomy? bo słyszałem ze cieniutko…

Pozdrawiam

Do szkoły nie chodziłeś? Rachunek prosty: 2,2GHz x 4 > 2,95GHz X 2

Źle słyszałeś

phenom będzie wydajniejszy, nie tylko taktowanie się liczy ale również architektura procesora

gdyby opierać się na taktowaniu to pentiumy D 3.0ghz byłyby wydajniejsze i to dużo niż np. c2d np. 1.8Ghz :wink:

czy się da ? oczywiście. Pytanie powinno raczej brzmieć “o ile?”. Wszystko zależy od danego procka, modelu płyty głównej, wersji biosu no i oczywiście chłodzenia. Referencyjne są raczej cienkie do podkręcania.

//edit:

już nawet sprzedawcy na allegro nauczyli się, że klienci to nie idioci i wiedzą już, że w procesorach wielordzeniowych nie mnoży się taktowania razy ilość rdzeni, dlatego kolega bigstar90 żyje chyba mentalnie i świadomościowo gdzieś 2-3 lata wstecz ? :shock: nie słuchaj takich idiotyzmów, gdyby Ci kiedykolwiek ktoś jeszcze wciskał (np. sprzedawca w sklepie), że “panie bierz pan tego 6 rdzeniowego bo tu masz pan 18 gigaherzów !” #-o

Pod jaką podstawkę jest ten Athlon? AM2, czy AM3? Jeżeli AM3, to w niektórych starszych grach może osiągnąć wyższą wydajność. Jakie ma domyślne taktowanie?

P.S.

Phenomy II ładnie się podkręcają.

mowa tu o Phenomie I pod AM2+, dokładnie chodzi o model 9500, z testów jakie znalazłem na zagranicznych forach w większości gier Athlonx2 6400 jest wydajniejszy od tego phenoma

Brałbym nowoczesnego Athlona pod AM3. Jest to ta sama architektura co Phenom II z tym, że obcięto część pamięci podręcznej. Warunkiem jest to, że ten Twój Athlon należy do nowej serii. A może Athlon X4? Np. któryś z tych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_proc … _Athlon_X4

jak bym miał płytę pod AM3 bym się nawet nie zastanawiał żeby wymienić procek na nowego athlona czy phenoma

Przecież te procki powinny chodzić na AM2. Jaką masz mobo? Albo powiem inaczej: one działają na większości starych płyt.

napisz kolego jaką masz płytę główną

procesory podpisywane AM3 mogą pracować na płytach am2+ pod warunkiem upgrade’u BIOS’u

sam dokonałem całkowicie bezpiecznego wgrania najnowszego biosu do mojej płyty MSI dzięki urządzeniu/plikom, które stworzyli tamtejsi programiści i wrzucili na forum. Wszystko odbyło się z pendrive’a na zasadzie wyboru TAK/NIE :wink:

drugą kwestią, niestety mniej przyjemną jest obsługiwana maxymalna moc procka przez Twoją płytę główną (lub coś na tej zasadzie, mogę się mylić w nazewnictwie)

Np. moje MOBO obsługuje procki dla maxymalnego TDP 95W (athlon/phenom) i jeśli np. zdecydowałbym się na phenon II z poborem 125w to już mogłoby się zacząć cyrki z kompem włącznie ze spaleniem ;/ tak kiedyś czytałem… także u mnie najlepsze co mógłbym chyba dołożyć to athlon II x4

moja mobo to ASUS m2r32-mvp, jest to płyta pod AM2, po upgrade biosu AM2+, pierwsze słyszę żeby procki AM3 mogły chodzić pod AM2 :roll:

Lista obsługiwanych procesorów:

http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx

Masz pecha, bo większość płyt AM2 radzi sobie z prockami AM3 bez większych oporów. Nawet 6-rdzeniowe najnowsze Phenomy chodzą.