Athlon64 X2 vs Phenom X4

(Tomulus2) #1

Witam,

mam szybkie pytanie jak w temacie, co będzie bardziej wydajne w grach Athlon X2 5000+ @2,95GHz, czy Phenom X4 2,2GHz, niby phenom to zawsze 4 rdzenie ale nie jestem pewien czy jednak wyższe taktowanie nie będzie bardziej wydajne,

a drugie pytanie czy da się trochę podkręcić te phenomy? bo słyszałem ze cieniutko...

Pozdrawiam

(bigstar90) #2

Do szkoły nie chodziłeś? Rachunek prosty: 2,2GHz x 4 > 2,95GHz X 2

Źle słyszałeś

(Maksio19) #3

phenom będzie wydajniejszy, nie tylko taktowanie się liczy ale również architektura procesora

gdyby opierać się na taktowaniu to pentiumy D 3.0ghz byłyby wydajniejsze i to dużo niż np. c2d np. 1.8Ghz :wink:

czy się da ? oczywiście. Pytanie powinno raczej brzmieć "o ile?". Wszystko zależy od danego procka, modelu płyty głównej, wersji biosu no i oczywiście chłodzenia. Referencyjne są raczej cienkie do podkręcania.

//edit:

już nawet sprzedawcy na allegro nauczyli się, że klienci to nie idioci i wiedzą już, że w procesorach wielordzeniowych nie mnoży się taktowania razy ilość rdzeni, dlatego kolega bigstar90 żyje chyba mentalnie i świadomościowo gdzieś 2-3 lata wstecz ? :shock: nie słuchaj takich idiotyzmów, gdyby Ci kiedykolwiek ktoś jeszcze wciskał (np. sprzedawca w sklepie), że "panie bierz pan tego 6 rdzeniowego bo tu masz pan 18 gigaherzów !" #-o

(slawex1983) #4

Pod jaką podstawkę jest ten Athlon? AM2, czy AM3? Jeżeli AM3, to w niektórych starszych grach może osiągnąć wyższą wydajność. Jakie ma domyślne taktowanie?

P.S.

Phenomy II ładnie się podkręcają.

(Tomulus2) #5

mowa tu o Phenomie I pod AM2+, dokładnie chodzi o model 9500, z testów jakie znalazłem na zagranicznych forach w większości gier Athlonx2 6400 jest wydajniejszy od tego phenoma

(slawex1983) #6

Brałbym nowoczesnego Athlona pod AM3. Jest to ta sama architektura co Phenom II z tym, że obcięto część pamięci podręcznej. Warunkiem jest to, że ten Twój Athlon należy do nowej serii. A może Athlon X4? Np. któryś z tych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_proc ... _Athlon_X4

(Tomulus2) #7

jak bym miał płytę pod AM3 bym się nawet nie zastanawiał żeby wymienić procek na nowego athlona czy phenoma

(slawex1983) #8

Przecież te procki powinny chodzić na AM2. Jaką masz mobo? Albo powiem inaczej: one działają na większości starych płyt.

(Maksio19) #9

napisz kolego jaką masz płytę główną

procesory podpisywane AM3 mogą pracować na płytach am2+ pod warunkiem upgrade'u BIOS'u

sam dokonałem całkowicie bezpiecznego wgrania najnowszego biosu do mojej płyty MSI dzięki urządzeniu/plikom, które stworzyli tamtejsi programiści i wrzucili na forum. Wszystko odbyło się z pendrive'a na zasadzie wyboru TAK/NIE :wink:

drugą kwestią, niestety mniej przyjemną jest obsługiwana maxymalna moc procka przez Twoją płytę główną (lub coś na tej zasadzie, mogę się mylić w nazewnictwie)

Np. moje MOBO obsługuje procki dla maxymalnego TDP 95W (athlon/phenom) i jeśli np. zdecydowałbym się na phenon II z poborem 125w to już mogłoby się zacząć cyrki z kompem włącznie ze spaleniem ;/ tak kiedyś czytałem... także u mnie najlepsze co mógłbym chyba dołożyć to athlon II x4

(Tomulus2) #10

moja mobo to ASUS m2r32-mvp, jest to płyta pod AM2, po upgrade biosu AM2+, pierwsze słyszę żeby procki AM3 mogły chodzić pod AM2 :roll:

(slawex1983) #11

Lista obsługiwanych procesorów:

Masz pecha, bo większość płyt AM2 radzi sobie z prockami AM3 bez większych oporów. Nawet 6-rdzeniowe najnowsze Phenomy chodzą.