Ati HD4550 problem z cieniami w grach

Kłaniam się,

od pewnego czasu zauważyłem w grach problem z cieniami oraz pojawianiem się niektórych elementów (przykład na załączonym obrazku).

http://imgur.com/7L07w.

RAM to raczej nie jest, wcześniej miałem 4GB i było OK, teraz jest 8 (przez pewien czas było OK, teraz jest dziwnie i nie da się normalnie grać).

Sterowniki są najnowsze ze strony AMD w wersji 12.4 dla mojej karty graficznej. Windows 7 64bit.

Procesor AMD Phenom II X2 550 3.10GHz.

Może to kwestia jakiejś specyficznej konfiguracji w AMD Catalyst?

Czy ktoś się spotkał z czymś takim lub chociaż mógłby zaproponować słowa kluczowe, którymi można by się kierować przy dalszym google’owaniu?

Czy przy starszych sterownikach problem także występował? Podaj temperatury tej karty najlepiej za pomocą HWiNFO oczywiście pograj najpierw trochę aż do pojawienia się tych artefaktów. Temperaturę możesz też zmierzyć za pomocą Ati Tray Tools, jest tam opcja pokazania temperatur na wykresie. Ustawienia sprzętowe -> wykresy monitoringu.

Wygląda to na artefakty, czyli efekty pojawiające się najczęściej przy padającej pamięci karty graficznej, za wysoko przetaktowanym gpu i/lub gddr lub przegrzewająca się karta graficzna.

Co do starszych sterowników to czegoś takiego nie miałem. Poniżej zrzuty z HwInfo i SIW:

http://imgur.com/a/bYVLM.

Podczas gry: http://tinypic.com/r/2nlwm00/6

To na początek wypróbuj starszą wersję sterowników.

Karta się nie grzeje. Ale procesor mógłby mieć niższą temperaturę, zapewne zgromadził się na nim kurz, warto to skontrolować, mógłbyś zadbać też o lepsze chłodzenie w obudowie. Puki co, wróć do sterowników, które miałeś zainstalowane wcześniej. odinstaluj całkowicie bieżący sterownik, zrestartuj komputer i zainstaluj poprzednią wersję. Przeprowadź test FurMark i pograj trochę na starszych sterach, kontroluj temperatury. W razie jakichś kłopotów daj znać na forum.

Co do procesora to staram się dość często przedmuchiwać sprężonym powietrzem i pogrzebać patyczkami do uszu :slight_smile: w dziurkach wiatraków - a któryś z wiatraków ostatnio dziwne dźwięki wydaje (więc to raczej na inny post). Poszedłem do tej pory drogą zaproponowaną przez Spectatora (instalacja wcześniejszych sterowników) i śmiga jak ta lala.

Dziękuję bardzo społeczności za pomoc.