ATI przejmie linuksiarzy?

Kontunuacja moich wcześniejszych przemyśleń na temat sprzętowego wspierania odtwarzania filmów w linuksie i jednocześnie pytanie.

Otóż odkąd pamiętam w świecie linuksowym bardziej polecano nvidię niż ati, ze względu na lepsze stery i wsparcie dla takich rzeczy jak compiz.

Jak jest dziś? Stery ati poszły do przodu, ati je ponadto otworzyła, a nvidia stanęła w miejscu…

Warto wiedzieć, że obecnie zamknięte stery nvidii (i ati chyba na razie też) nie tylko nie wspierają h.264 (a więc filmów HD) ale także h.263 (divix, xvid), wszystko spada na procka, wsperane jest sprzętowo tylko dvd…

A jak bedzie z tym otwartym sterownikiem ati? (avivo), czy będzie wspierał h,263 i h. 264? Czy można liczyć na wsparcie tych formatów w zamkniętych sterach?

Jakoś tylu tu znawców a nigdy nie dostałem satysfakcjonującej odpowiedzi…

1984 , a nie sądzisz że szybciej uzyskasz odpowiedź pisząc maila do producentów? Skąd niby my, jako użytkownicy, mamy to wiedzieć?

watpie, żeby odpisali, ale fakt można spróbować :slight_smile: Ogólnie te wszystkie moje wątpliwości się wzieły z tego tematu - http://forums.nvidia.com/lofiversion/in … 35695.html

wprawdzie już sprzed roku, ale jasno wynika z niego, że nvidii nie zależy kommpletnie na wspieraniu sprzętowym filmów h.263 i h.264 pod linuksem, a ati robi coś w tym kierunku na plus. Pytanie tylko czy dziś w zamkniętych sterach ati jest takie wsparcie i kiedy będzie ukończony otwarty sterownik avivo. Problemem jest pewnie brak drm w linuksie, co do h.264, ale nie wiem.

faktem jest na pewno to, że karty nvidii nie są już lepszym wyborem dla linuksiarza, znacznie bardziej linux friendly wydaje się ati teraz…

sterowniki ati są trochę powolne i mają jeszcze parę artefaktów do dopracowania-lepsze wyniki uzyskasz na podobnej karcie nvidii bo stery nvidii są dopracowane znacznie bardziej.oczywiście ati zaczyna radzić sobie dobrze i osobiście nie narzekam na grafę w linuxie ale np. compiz fusion jeszcze nie jest zbyt dobry z ati

Nie sądze. Mój radej Club 3D ATI Radeon 9550 256MB w Ubuntu ma 64MB pamięci. Gdzie się podziało 192MB pamięci? Niby CCC pokazuje 256 ale dxdiag (wine) pokazuje 64. Wszystko chodzi jak krew z nosa. Przy zamkniętych sterach (fglrx) wideo przy włączonym compizie nie działa(xv) a OpenGL mruga. Jedynie otwarte stery jako tako działają ale wydajność 3d troszkę słabsza.

W WINE trzeba po prostu ustawić na sztywno ilość pamięci(skorzystaj z PlayOnLinux). Nie wiem czemu, ale też nie wiem z czym się wiąże ilość pamięci karty graficznej pod WINE. Możesz to też wykonać edytując rejestr WINE. Powinno to być opisane na ich stronce.

Myślisz że nie próbowałem? Niby pisało 256 a i tak nie szło jak powinno. A jak zainstalowałem kiedyś na PlayOnLinux GTA SA to nie wiedziałem gdzie jest folder z grą. :expressionless: W tym tygodniu może później instaluje Doom 3 i zobacze jak to chodzi pod linuksem.

EDIT:

Dzisiaj zainstalowałem Doom 3 i myślałem że się zapłacze. było chyba 0,5FPS! !!

Oto co znalazłem w konsoli gry przy uruchomieniu:

A karta ma 256MB jestem załamany. :cry: i zmuszony grać na Windowsie…

Ja też myślę że teraz najlepszym wyborem jest ati, udostepnili dokumentację, ich zmnknięte stery są coraz lepsze, obiecują że w ciagu kilku miesięcy osiągną wydajność windowsowych. Co do wine nie jest tajemnicą że lepiej działa z kartami nvidii, więc to raczej wina twórców wine którzy mogliby poprawić optymalizację.

Dla mnie nadal wszystkie otwarte stery jeśli chodzi o 3D to śmiech na sali a sterowniki NVidii, nawet jeśli firma nie jest przyjazna ruchowi OS, są ciągle lepsze od ATI niezależnie od tego czy mówimy o Windows czy Linuxie

Dokładnie.

troche bzdury opowiadasz, teraz ati wygrywa pod wzgledem cena jakosc, sterowniki sa ok, a to o czym mówisz poprawi się na lepsze, natomiast nvidia na pewno nie otworzy sterów i stanie w miejscu.

Nie mów “na pewno nie otwrozy sterów” bo skad możesz to wiedziec? To są twoje przypuszczenia.

Dodatkowo warto zaznaczyć że mimo iż ati udostepniło specyfikacje, stery pod te karty dalej kuleją…

dodatkowo ważnym czynnikeim jest fakt że nvidia poprostu robi lepsze/wydajniejsze karty niż ati. z pewnymi wyjątkami ale jednak…

Akurat nvidia nie ma w planach otworzyć sterowników, bo (dosyć dokładnie zacytuję z pamięci) “nie ma na nie zapotrzebowania”. Ciekawe jak do tego doszli? :slight_smile:

Muszę przyznać, że sterowniki nvidii są ogółem lepszej jakości, ale m.in. dzięki udostępnieniu specyfikacji kart, sterowniki po karty ATI stają się coraz lepsze.

Tak jak przewidywałem http://pclab.pl/news33670.html

Czas zakupić 4850 :slight_smile: