ATI vs nVidia pomoc przy zakupie krty graficznej

Mam zamiar w niedługim czasie zakupić grafikę z wyższej półki i nie mogę zdecydować się co wybrać. Chciałbym wydać na kartę ok 1000 +/- 200 zł. Nie wiem w jakim czasie dokładnie będę kupował kartę wiec daje mały margines cenowy. Oczywiście zależy mi tez na zakupie karty ze stosowną wydajnością do ceny. Mam ogromną ochotę kupić Gainward GTX470 1280MB 320bit PCI-E DDR5 ale nie znam się na sprzęcie i nie wiem czy będzie to dobry wybór względem innych kart jak HD5850 czy GTX285. Myślę też o tańszym sprzęcie jak GTX275 1792/896 i tu pojawia się konkurent w zakresie cenowym HD5830.Bardzo proszę o pomoc w przy wyborze karty.

Chciałem tez zapytać jak się ma ogromna szyna pamięci w GF do ogromnej częstotliwości pamięci radeonów, który parametr jest bardziej wydajny co do przepustowości pamięci. Jak się ma częstotliwość rdzenia do ogólnego działania karty i czy większe ilości pamięci niż gra wymaga mogą usprawnić w jakikolwiek sposób wydajność karty.

Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek sugestje co do wyboru karty, gdyby ktoś miał propozycje innego sprzętu niż wyżej wymieniłem też bardzo chętnie przeczytam. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_86 … s_id=22009 ,do tej ceny nie ma lepszej karty, HD 5850 jest najlepsza,gdybyś miał 1300 polecam wersje Vapor-x ,a teraz odpowiem na pytania,ATI i Nvidia różnią się architekturą więc 512 bit nie równa się 512 bit na kartcie ATI,wiadomo im wyższa szyna tym karta lepiej sobie radzi na wyższych rozdzielczościach,ale teraz ta reguła odbywa się już tylko w danej serii kart np:od Nvidii Fermi bądz w ATI Jupiter,większa ilość pamięci się przydaje jak karta ma dużą przepustowość i liczbe Rop’s i oczywiście jak gra tyle wymaga,widać po grach którym wystarcza 1gb ram pamięci na karcie wtedy te same karty ale z różną liczbą pamięci (1 GB i 2GB) osiągną podobną liczbę kratek.

Też polecam ati z tym, że jeśli nie masz co dołożyć to może lepiej kupić hd 5830 bo jest też bardzo dobra.

staraj się nie patrzeć na architektury, taktowania, szyny itd… po prostu wrzucaj sobie karty w tej kwocie którą chcesz wydać na google i dodawaj do tego “test” albo “porównanie” itd. i będzie to najlepszy sposób na dokonanie właściwego wyboru (no niestety- trzeba włożyć trochę wysiłku aby dobrze wybrać)

jak pisałem w innych swoich postach na forum: na papierze karta może bić rywala na głowę, ale kiedy przychodzi do grania okazuje się, że w x tytułach jest gorsza wydajnościowo. (wahałem się między radeon 4850- 1000gigaflopsów a gts250- trochę ponad 700gigaF. Gts w prawie każdej grze wydajniejszy…+chłodniejszy+cichszy) Wiele zależy też od niezdrowej konkurencji “optymalizującej” gry pod daną kartę graficzną- ATI vs Nvidia. Wtedy wychodziło, że np. radeony 4890 mają wydajność słabszą bądź podobną jak tańsze o 200-400zł karty ze stajni Nvidi- wtedy Ty jako użytkownik już nic nie poradzisz.

Co do pojemności pamięci na karcie: czytałem testy w których palit gts250 2giga ram wypadał w wysokich rozdzielczościach gorzej do swoich braci z 1giga pamięci na pokładzie. W większości współczesnych gier w zupełności wystarcza 512 pamięci na karcie a 1giga to rozwiązanie z dużym zapasem.

W kwocie którą podałeś mogę z dużym prawdopodobieństwem postawić tezę, że nie ma słabych kart. Jakiej byś nie kupił, wszystko będzie śmigać na full :slight_smile: oczywiście rozumiem, że chcesz jak najlepiej spożytkować pieniądze, ale moja rada padła w pierwszym zdaniu: czytać czytać i jeszcze raz czytać testy

Moim zdaniem 5830 jak pisałem bo na przyszłość żeby miała directx11 i shader 5.0 albo jeszcze ewentualnie 5770

HD 5830 pięknie przyszłościowa okrojona wersja HD 5850 która w swojej cenie nie reprezentuje niewiele więcej niż 300-400 zł tańszy HD 5770.

Od Geforce w tej cenie nie znajdziesz nic ciekawego i wydajniejeszego niż od ATI Radeona HD 5850 ! .

Opłacalność:

do 400 zł HD 4850 I GTS 250

DO 600 ZŁ HD 5770 / hd 4870

DO 800 ZŁ HD 4890

DO 1200/1300 ZŁ HD 5850

DO 2000 ZŁ HD 5870

POWYŻEJ 2000 ZŁ HD 5970

Fajnie, że wszyscy polecacie Ati, tylko nVidia lepiej sprawuje się w grach, a gry dodatkowo wyglądają ładniej dzięki Physx :slight_smile:

a karty GRAFICZNE ati to w czym się lepiej sprawują ? w pisaniu w wordzie ?

może poczytaj jakieś testy a nie szerzysz demagogie… #-o

No raczej w Wordzie skoro tak sprawę stawiasz, większość firm produkujących gry wspiera nVidię, jeśli chcesz polemizować proszę, ale nie zaprzeczaj faktom #-o

Nie wiem czy wiesz, ale nVidia i jej Physx upada :). nVidia jeszcze prowadzi, ale to się zmieni kiedy wejdą radeony z seri 6. Które mają się ukazać pod koniec tego roku. Ja jestem za ATI, a szczególnie polecam 58xx. Wystarczy poszukać testów która jest najwydajniejsza za 1200zł. Fermi to dziadostwo… Grzeje się i strasznie hałasuje, a przy tym pobiera dużo prądu…

W gruncie rzeczy to wydajność geforców fermi jest ok ale ati z serii 5k ma dużo lepszą jakość, mniejszą cenę a wydajnością przewyższają nvidię, jedynie w teselacji są gorsze. Co do physx to ati korzysta z otwartego standardu nie pamiętam nazwy już i fakt, że nie dorównuje jeszcze nvidii ale ile masz gier z physx? Coś bardzo mało i rzadko wychodzą z tą technologią. Co do nvidia cuda-ati też ma technologię stream coś tam i opiera się na tym samym. No i jak zauważyli poprzednicy-ati pobiera mniej prądu, mniej się grzeje bo ma lepsze systemy chłodzenia i jest wykonane w lepszym procesie technologicznym a cena dosyć sporo niższa od konkurencji. Tak od siebie dodam, że gddr5 ati jak zwiększą szynę z 256 do 384-512bit to dopiero pokażą pazurki, nie to co ddr3 nvidii.

yyyy? Fermi ma DDR5… Poprzednie modele leciały na gddr3 i ddr2…

Po 1: Nvidia ma gorszą jakość obrazu (zbyt dużo filtrów na wyjściu DVI)

Po 2: PhysX już niedługo upadnie wraz z odejściem Manju Hegde z Ageia Technologies który zaczyna pracę dla ATI nowego standardu środowiskowego.

Po 3: Fermi może i ma wydajność dużą jednak hałas, słabe jakościowo materiały i ogromna gorączka bijąca z GPU dyskwalifikuje tą kartę w jej przedziale cenowym.

Po 4: Gry coraz częściej robione są pod ATI niż nVidia. Logo nVidia świadczy wyłacznie o tym że tytuł działa na tych kartach.

ATI zaczyna królować wygryzając nVidia i to jest oczywisty fakt z którym fani nVidi nie mogą się pogodzić.

Pracuję w studiu graficznym jako grafik, stoją sobie obok siebie 2 monitory - Eizo ColorEdge CG221 jeden pracuje na ATI 4850, drugi na nVidii GF 7600 GT, oba są skalibrowane przy pomocy kalibratora tegoż producenta na potrzeby poligrafii. Na wyświetlanym obrazie nie ma, powtarzam NIE MA żadnych różnic. Owszem 8-10 lat temu słyszałem podobną bzdurę, ale między bajki ją można włożyć.

To będzie chyba pierwszy raz, gdy technologia która się sprawdziła i jest z powodzeniem wykorzystywana w wielu silnikach graficznych jak Unreal Engine 3, Gamebryo, Vision, Instinct, Trinigy, Diesel, Unity 3D, Hero, BigWorld upadnie z powodu odejścia jednej osoby :lol:

No tak, pierwszy raz słyszę, aby kartę graficzną dyskwalifikowała temperatura pracy. Chłodzenie można zmienić. A przepraszam, skąd informacje o słabych jakościowo materiałach? Jesteś inżynierem pracującym przy jej produkcji?

Teraz to mnie rozśmieszyłeś :slight_smile: Nie spotkałem się z grą, która by na nVidii nie chodziła. A co oznacza logo? To, że gry są optymalizowane właśnie pod tą kartę, oferują dodatkowo opcje niedostępne dla ATI jak np antyaliasing, większą jakość szczegółów, dodatkowe tryby graficzne czy choćby PhysX na koniec. A co takiego oferuje dodatkowo ATI w grach? Jakie bonusy? No tak, problemy z konfiguracją i OpenGL

ATI ma jeden niezaprzeczalny plus - wydajność za przystępną cenę, niestety kosztem technologii, które ma nVidia.

Na koniec pytanie, skoro ATI są tak dobre, dlaczego Cameron wykorzystał nVidia Tesla zamiast coś od ATI?

Jeżeli już polecacie coś komuś to niech będzie świadomy co traci, kupując ATI.

Pogódź się z tym że nVidia ostatniego czasu daje dupy.

  1. To jest GF7600, nie porównuj go do HD 58xx. Jest on stary, więc i może w tamtych czasach nVidia mniej filtrów nakładała na DVI.

  2. Być może nie upadnie całkowicie, ale na pewno dużo straci. Za to ATi na pewno dużo zyska.

  3. To mało czytasz jeżeli pierwszy raz słyszysz. Nikt nie będzie hodować grzejnika w komputerze. Ludzie kupując sprzęt kierują się stosunkiem cena/wydajność oraz /wydajność/WAT. Fermi kupi tylko niedoświadczony użytkownik, lub wielki maniak zielonych.

  4. nVidia prowadziła przez wiele lat jeżeli chodzi o rynek kart graficznych. Owszem, to były dobre czasy i produkty również były dobre. Ale czasy się zmieniają. Gry były przystosowywane do GeForców, bo one w tedy rządziły. Niedługo zamiast loga nVidii na opakowaniu gry będzie ATi. I nie gadaj że ATi zawsze miało problemy, przypomnij sobie GF3 oraz 5. Ale to była beznadzieja, nie ? ATi też miało takie problemy, ale to jest firma z mniejszym doświadczeniem. A mimo to goni nVidie…

Puki co nVidia zostawiła ATI w tyle poprzez technologie, które obecnie wykorzystują konkretne gry i silniki graficzne, studia zajmujące się tworzeniem renderingów, oraz osoby wykorzystujące tylko własne karty graficzne z CUDA, a nie to co za rok czy pięć będzie miała ATI. To inna bajka. I trzeba się z tym pogodzić.

Polecając mu ATI pozbawiacie go dobrej grafiki w grach bo wg was za jakiś czas ATI będzie lepsza. Może. Za jakiś.

Nie chce mi się dyskutować. Ale ważne że zadający pytanie redredi69 zdaje sobie już sprawę z tego co straci :slight_smile:

Od zawsze karty graficzne nVidia były lepsze od ATI. Czy to 8 lat temu, 4 lata temu, czy obecnie są zdecydowanie wydajniejsze i obsługują nowe technologie. Bierz GeForce.

Mylisz się

Obecnie królem wydajności jest HD 5970 i również obsługuje nowe technologie.

Mówiąc oczywiście ogólnikowo jak mój przedmówca :stuck_out_tongue:

Ale bzdury z tym CUDA. Ati ma też taką technologię-nie pamiętam dokładnej nazwy ale zwie się stream coś tam i też dzieli procesy na wiele procesorów czy tam jednostek w kartach ati.Co do kart to najszybsza na świecie pojedyncza karta to właśnie radek hd 5970 i zostawia w tyle nawet karty nvidii w trybie sli x2, dopiero geforce 4xx te nowe doganiają radka ale pod warunkiem trybu sli