Atrybuty folderów w Windows XP Home

Witam!

Mam problem z atrybutem tylko do odczytu w systemie Win XP Home, kiedy próbuję odznaczyć we właściwościach folderu “Tylko do odczytu”, klikam zastosuj wychodzę z właściwości i sprawdzam czy się zapisało i nic dalej (tylko do odczytu) - jest zaznaczone. Przeszukałem google i nie ma słowa o tym problemie, na stronie M$ jest wzmianka o tym, ale dla systemów starszych niż XP.

Proszę o pomoc - próbowałem wszystkiego, a sprawa pilna!

Dziękuję tym którzy zechcą coś podpowiedzieć :slight_smile:

Tak ma być, atrybut “read-only” dla folderu jest ignorowany przez system i większość porządnie napisanych aplikacji i właściwie nie służy do niczego. No, może poza tym, że jest wykorzystywany prze mechanizm dostosowania widoku folderu.

http://support.microsoft.com/kb/326549/pl

http://support.microsoft.com/kb/256614/pl

Niestety ani jeden link ani drugi nie pomógł. Tego już próbowałem może jakieś inne sugestie??? Napisałeś, że w większości dobrze napisanych programów “read only” nie służy niczemu…hmmm w moim przypadku jest potrzebne wyłączenie tego - trafił mi się źle napisany program :stuck_out_tongue:

Nadal liczę na pomoc forumowiczów!

Hmm… w oczekiwaniu na “pomoc innych forumowiczów” (miejmy nadzieję skuteczną :slight_smile: ) dorzucę jeszcze swoje “trzy grosze”:

  1. W Windows atrybut read-only/tylko do odczytu oglądany spod Eksploratora Windows to, że się kolokwialnie wyrażę, “ściema”. Obejrzyj sobie jakiś folder innym menadżerem plików albo przy pomocy polecenia

attrib [dysk]:[ścieżka_folderu]

Zobaczysz, że większość folderów, co do których Eksplorator twierdzi, że są read-only tak naprawdę nie są!. A pole wyboru we właściwościach pliku jest zacienione a nie zaznaczone, chyba, że wyraźnie i celowo sam je zaznaczysz.

  1. Czy ta Twoja aplikacja to jakiś port programu linuksowego, jakiś Apache, MySQL itp, itd?. Jeśli to nie tajemnica podaj nazwę programu i folder sprawiający kłopot, oczywiście jeżeli to jakiś standardowy, tworzony przez program. Możliwe, że znając konkretny problem z konkretną aplikacją łatwiej będzie pomóc.

  2. W międzyczasie sprawdź (jeśli masz NTFS) czy masz do tego folderu pełne prawa. A co najmniej prawo do zapisu, zapisu atrybutów i atrybutów rozszerzonych i tworzenie danych/folderów.

Właśnie folder jest “tylko do odczytu”, ale to co wewnątrz jego to już nie.

Program, który próbuję zmusić do aktualizacji nie ma z tym problemu pod win 98 se, a pod XP właśnie przez “read only” nie może dokonać aktualizacji. Foldery mają zawsze “read only”, pan z pomocy technicznej niestety powiedział tyle że trzeba zmienić ten atrybut, a że nie można w win XP Home to już mój problem :shock:

Nie jest to port programu linuksowego, folder stwarzający problem to folder główny tegoż programu. Jeżeli nie zmienię atrybutu dla niego nie dokona aktualizacji męczę się z tym już ładnych parę dni…ciągle mam nadzieję, że ktoś się już z tym uporał - nadzieja matką głupich, lecz zawsze umiera ostatnia :slight_smile:

Każdy z komputerów na, których sprawdzałem ten programik miał ten sam problem - wszystkie miały Win Xp Home. Wszędzie kombinowałem z pełnymi prawami z poziomu administratora i guzik dalej to samo :S

Dzięki goomish za wytrwałe “drążenie” temaciku :slight_smile:

Złączono Posta : 21.09.2007 (Pią) 8:58

Jednak nikt nie potrafi mi pomóc ? :frowning: