Autko na mikrokontroler


(Turboadi77491994) #1

Witam, chciałbym sobie zrobić autko które by samo się poruszało. Byłoby one wyposażone w czujniki i gdyby sie zbliżał do jakiejś przeszkody omijał by ją lub by cofnoł i pojechał w inną stronę. A więc chciałbym się was poradzić co potrzebuje jaki procesor i w czym go programować.

Znalazłem na allegro takie coś http://www.allegro.pl/item454898456_pro ... kabel.html i nie wiem jaki do tego by czeba procek a może coś innego, prosze o wyrażanie swojej opini i o podsuwanie pomysłów.

Z góry dzięki. :smiley:


(Elektrrrus) #2

Jak wygląda Twoja znajomość elektroniki?

Takie autko to nie tylko zaprogramowany uC, ale także czujniki, układy wykonawcze, sterowania.

Ja bym to robił na jakimś atMega, bo lubie te uC, ale to kwestia tego w czym czujesz sie najlepiej i co znasz, równie dobrze mogą to być np. układy PIC.

Do atMegi nie potrzebujesz żadnego specjlanego kabla do programowania, wystraczy zwykłe ISP.

No niby można to i robić na zwykłej logice dykretnej, ale wtedy życzę powodzenia w składaniu układu z klikunast(dziesięciu)scalaków i zapanowanie nad tym. Zostaje Ci wybór między uC a logiką programowalną, ale łatwiejsze i prostsze do rozwijania będzie zapewne rowiązanie na uC.

O tworzeniu takiego pojazdu to mógłbym tu jeszcze pisać i pisać, ale nie w tym rzecz. Z góry zaznaczam, że jeśli masz słabe pojęcie o elektonice i programowaniu sprzętowym(a to wnioskuje po pytaniach jakie zadajesz), to czeka Cie długa i trudna droga. Mimo tego życze powodzenia, każdy w końcu kiedyś zaczyna. Chociaż sugerowałbym najpierw zając się prostszymi projektami.


(Turboadi77491994) #3

Wiesz co zweistein ja jestem lajkiem jedyne co zrobiłem to autko na zdalne sterowanie oczywiście z zakupionych elementów elektronicznych teraz chcialbym zrobić chociaż takie coś http://www.robotcraft.ca/webshop/images ... r_2_lg.jpg żeby zaprogramować to żeby jeździło w zaprogramowany sposób i prosze o rade jakie elementy będe do tego potrzebował?


(system) #4

Potrzebujesz następujące elementy:

http://www.robotcraft.ca/webshop/advanced_search_result.php?keywords=bugger&osCsid=d6ba9acd1e9065384fbf791ec5199cf5&x=0&y=0

http://www.robotcraft.ca/webshop/Controllers/c22/p50/Baby-Orangutan-robot-controller-mega48/product_info.html


(Turboadi77491994) #5

a jak tego mega podłączyć do kompa? i czy idzie bascomem go zaprogramować?


(Elektrrrus) #6

13tySmok, no fajnie, ale ja bym sie w życiu nie ładował w takie zabawki.

turboadi77491994: oj, będzie ciężko.

Nawet jeśli będziesz miał gotową elektronike to i tak kiepsko będzie widze z zaprogramowaniem.

Bascom i mcs basic to zabaweczki dla przedszkolaków, trzeba to pisać w C a dla harcorowców w assemblerze.

Jutro postaram sie znaleźć, był kiedyś w elektronice dla wszystkich opis takiego układu sterowanego przez komputer czołg, i program na uC i na komputer do sterowania były gotowe. Ogólnie zajżyj na http://elportal.pl, może wygrzebiesz coś ciekawego.


(Turboadi77491994) #7

chodzi mi tylko o to aby to jeździło według zaprogramowanego algorytmu ewentyalnie w przyszłości założyłbym jakieś czujniki

P.S. dodaje link z schematem tego autka z przodu są kołą skrętne które skręca silniczek, tył jest napędzany też silnikiem.

http://c.wrzuta.pl/wi2920/e753cb470029d ... 5kmna&ft=f


(Turboadi77491994) #8

Dobra, aczy szoby to zrobić na atmega64 i czy mógłbym poprosić o jakiś schemat jak te silnoczki i akumulatorki podłączyć?