Auto Backup na QNAP z różnych lokalizacji SMB

Mam wiele lokalizacji do automatycznego backupu i QNAPa TS-653A, ale przez to, że są to lokalizacje na różnych systemach to chciałbym by ten backup tworzył się od strony NAS a nie odwrotnie. W NASie mają być dopięte konkretne zasoby z których ma robić się automatyczna kopia. Gdzie taką opcję odnajdę?

Musiałbyś na NASie mieć klienta SMB, FTP czy na czym tam są udostępniane zasoby. Jeśli nie masz możliwości doinstalowania klienta, to możesz o tym zapomnieć.

Generalnie pliki powinno się udostępniać na serwerze plików w centalnym miejscu, np. na tym QNAPie i z niego dopiero kopie na dysk zewnętrzny lub innego NASa.

Nie wiem czemu utrudniasz sobie tak życie, nie rozumiem takich kombinacji alpejskich. Nawet jeśli użytkownicy nie będą chcieli się przenieść z dysków lokalnych na NAS, to możesz im albo podmapować zasób sieciowy, np. każdy ma swój folder jako zmapowany dysk sieciowy, albo dla każdego robisz LUN iSCSI i każdy będzie myślał, że to dysk w komputerze i nikt nie będzie wnikał. Łatwiej będzie Ci robić migawki takich LUNów iSCSI, niż kondonić się z kopiami z komputerów, które wielu przypadkach zakończą się niepowodzeniem, bo ktoś nie włączy komputera. Robienie backupu przy każdym starcie systemu też nie ma sensu, bo zaraz Ci zawalą NASa milionem kopii.

Mogę się tylko domyślać, że boisz się udostępniać pliki, bo ransomeware, ale w ten sposób robisz sobie tylko pod górkę.

Tu chodzi o tylko i wyłącznie o wygodę. Mam wiele serwerów w których pliki baz danych/backupów są w różnych lokalizacjach i prościej mi będzie po prostu zautomatyzować zaciąganie plików z poziomu NAS. Na chwilę obecną mam oczywiście podmapowanego QNAPA, który jest tylko pod backup ale na chwilę obecną kopie na ten zmapowany dysk są robione ręcznie. Chcę to najnormalniej w świecie zautomatyzować. Co do pojemności i wydajności sieci/nasa się raczej nie boję :slight_smile:

Czyli powinieneś stworzyć na każdym komputerze użytkownika tylko tworzenia kopii np. BACKUP
Musi mieć uprawnienia administratora - inaczej wielu plików po prostu nie skopiujesz(np. otwarte)
Osobiście używam starego Cobian Backup (Win)- przewaga?(używa shadowCopy - kopiuje wszystko)
Fakt konfiguracja na każdym komputerze może być męcząca.

Na pewno na QNAP jest soft do BACKUP z Agentami dla różnych systemów - co pozwoli tworzyć takie kopie jak chcesz.

No możliwe, że jest taki soft ale nie mogę go znaleźć :smiley: dlatego liczę, ze ktoś ma takiego NASika i coś takiego już robił.

Pierwsze z brzegu: https://www.qnap.com/pl-pl/how-to/tutorial/article/rozwiązania-qnap-dla-mŚp-uwolnij-swoją-firmę-od-ryzyka-utraty-danych-dzięki-funkcji-kontroli-wersji-kopii-zapasowej/

Poszukaj wśród aplikacji dostępnych do zainstalowania w QNAP

1 polubienie

Dziękówka! :slight_smile: Pierwszy serwer poszedł gładko. Liczę na to , że reszta pójdzie równie dobrze.

W twoim przypadku to faktycznie rozwiazanie agentowe tylko.

Samych backupować nie trzeba robić ręcznie, od tego są skrypty, programy. Do tego wszystko możesz ogarnąć dzięki Ansible, Puppet itp. :wink: