Auto regulacja wentylatora CPU nie działa

Witam. Paręnaście dni temu złożyłem PC, niektórzy tutaj się pewnie orientują. Płyta główna: MSI B75A-G43, procesor: i5 3470. Co zauważyłem zaraz po złożeniu peceta to to, że wentylator procesora jest strasznie słyszalny. W bios jest ustawiony na Auto a ciągle utrzymuje 100% obrotów. Tak być powinno?

Założyłem dziś na CPU Spartan’a HE912 LT i co ? to samo, 100% obrotów i wyje… Na szczęście tutaj 50% obrotów wystarcza do schłodzenia procka do takiego stopnia jak robił to boxowy wentylator na 100% obrotów.

Co trzeba zrobić, żeby płyta główna sama ustawiała obroty względem temperatury?

Pokaż screena z zakładki w biosie gdzie jest sterowanie wentylatorem (ostatnio bawiłem się B75MA-E33 i jest tam bardzo ubogo jeśli chodzi o sterowanie wentylatorem)

Jaką masz wersję biosu (czy najnowszą)?

Potrzebujesz chyba takie coś http://allegro.pl/aab-c13-regulator-obr … 75508.html

Ew. speedfan.

Aby regulacja działała potrzebujesz wiatraka ze złączem czteropinowym… Później pozostaje tylko ustawienie odpowiedniej opcji w BIOSie.

Panowie Panowie, jeden i drugi wentylator są cztero-pinowe. Dopiero z dyskoteki wróciłem. Jak wstanę i nie zapomnę postaram się wrzucić SS z bios. Dodam jeszcze tylko, że próbowałem ustawić próg np. do 50C - 50% ale wtedy niezależnie od temperatury wentylator kręcił się ciągle z prędkością 50%. Bios mam najnowszy.

Dodane 01.12.2012 (So) 14:27

msbs0001.png

Uploaded with ImageShack.us

Tak to wygląda. Dodam, że po przekroczeniu 60C nic się nie dzieje, obroty nie wzrastają.

Niestety jest tak samo jak w B75MA-E33 (ustawiłem max tem na 40 i nic z tego sobie nie robił)

Wychodzi na to, że BIOS jest niedopracowany? Myślałem, że może płyta główna jest jakaś trefna.

Dodane 01.12.2012 (So) 15:42

Napisałem do MSI, ciekawe co mi odpowiedzą :smiley:

Dodane 02.12.2012 (N) 22:35

Ha jednak działa ta autoregulacja :smiley: Ustawiłem obroty wentylatora na 12…5% i temp. 55C. Włączyłem Orthosa i co słyszę? Kiedy temperatura w HW Monitor przekroczyła 60C wentylator się rozkręcił się do 50%. Czyli jednak to działa.