AutoCad 14 - edycja narysowanych elementów

Mam pytanie do osób dobrze znających AutoCada w wersji 14 - w jaki sposób edytować wielkość kąta i promień łuku? Żeby było jaśniej - załóżmy że narysowałem 2 odcinki < - między nimi jest załóżmy kąt 70 stopni, ale po pewnym czasie stwierdzam że kąt powinien być inny, np. 120 stopni. W jaki sposób to wyedytować (poprawić) bez ponownego rysowania tych odcinków, oczywiście w taki sposób żeby te odcinki się rozwarły i rzeczywiście był ten kąt 120 stopni.

Chodzi mi mniej więcej o edycje taka jaka jest w SolidEdge.

Z góry dzięki za pomoc.

a próbowałeś obrócić o “X” stopni?

a tak przy okazji przerzuć się na nowszego CADa 2007 lub 2008 o wiele wygodniejszy

Tak to się nie da. Pomiędzy AutoCadem14 a SE jest ogromna przepaść zarówno technologiczna jak i funkcjonalna. Chociażby polegająca na tym, że obiekty w AutoCadzie, w przeciwieństwie do SolidEdge’a nie są parametryczne. Czyli nie można zmienić ich właściwości (np. położenia w przestrzeni/ na płaszczyźnie) podając nowy (jak w tym konkretnym przykładzie) kąt między nimi.

Musisz, tak jak napisał kukacz obrócić jeden z odcinków tak aby uzyskać nowy kąt. Nie pamiętam już prawie AC14, ale jeśli już wtedy była taka możliwość, możesz sobie ułatwić obliczenie nowego kąta wykorzystując w poleceniu Rotate/Obróć funkcję/opcję Reference/Odniesienie. Wskazujesz stary kąt i nowy explicite podajesz 120 st.

Tia… zwłaszcza, jeżeli mag w dalszym ciągu pracuje na Windows 98/2000 albo sprzęcie z epoki AutoCada14. Na pewno będzie mu wygodniej :wink:

Dzięki panowie za rady, spróbuje może się uda.

A co do tej starej wersji Cada - używam go w firmie wraz z urządzeniem Gemiusa (taką tabletobodobną przystawką , na której są zaprogramowane wszystkie narzędzia programu). Sprzęt ten jest dedykowany do tej konkretnej wersji programu, więc nowsza wersja odpada.