AutoCad 2006, czcionka przetworzona na wektor

(FXJ) #1

Autocad.jpg

Witam nie mam pojęcia jak z czcionki zrobić wektory. W AutoCad-zie 2006 lub nowszym.

Aby ze zwykłej czcionki uzyskać taki efekt jak w linku (po usunięciu pewnych fragmętów, części czcionki). A także by modyfikowac czionkę poprzez wektory (linie, łuki) itp.

http://www.1001fonts.com/font_details.html?font_id=3137

(Zybartek) #2

Witam

Po pierwsze "fragmentów", po drugie w jakim sensie z czcionki zrobić wektory? Nie rozumiem #-o

(Canaletto) #3

Chyba chodzi o to żeby np. z litery zrobić kształt, który można dowolnie modyfikować.

(FXJ) #4

Dokładnie taki "obrys", aby maszyna wiedziała jaki kształt ma wyciąć. Wie ktoś jak tego dokonać aby nie robić tego odręcznie? Szczególnie przy czcionkach artystycznych.

Np:

3540.big.png

(Zybartek) #5

Nie jestem pewien, czy w ogóle jest taka opcja w AutoCad, bynajmniej nigdy nie korzystałem. Odręcznie odradzam zdecydowanie. Może poszukaj tutaj.

www.cad.pl/kursy.html

Oczywiście jeśli stronka zacznie działać. Kiedyś się na niej uczyłem bodajże i było wszystko ciekawie opisane. Niestety nie mogę na razie na stronę się dostać, więc Ci nie pomogę.

(goomish) #6

Żaden problem :slight_smile:

Jeśli nie masz zainstalowanych Express Tools (nie pamiętam czy w AC2006 były jako opcja instalatora czy trzeba szukać paczki do ściągnięcia z netu. w nowszych są "wbudowane" ale instalowane jako opcja) - zainstaluj.

Potem wystarczy tylko Express -> Text -> Explode text (_txtexp) i ew. dopieszczenie efektu. Czyli usunięcie (obcięcie) wewnętrznych linii (albo wręcz przeciwnie - dodanie mostków do obrysu znaków z brzuszkiem: 0, 8, e itp, żeby po wycięciu nie "wypadł" środek) i ew. zamknięcie polilinii leżeli jest taka konieczność.

(FXJ) #7

Express Tools, a skąd pobrać bo na stronie producenta nie mogę odnaleźć.

(goomish) #8

Niczego nie musisz specjalnie pobierać, właśnie sprawdziłem. Jeśli masz je już zainstalowane to być może póki co menu Express Tools nie zostało jeszcze zainicjalizowane. Klepnij w linii poleceń AutoCada EXPRESSTOOLS i zobacz czy coś się będzie działo. Jesli nic - doinstaluj, Dodaj usuń programy -> AutoCad -> Dodaj funkcje. A potem wróć do poprzedniego zdania :slight_smile:

http://www.caddmanager.com/CMB/2005/04/ ... s-in-2006/