[Autocad] rysowanie linii z krzyżami na niej

liniet.th.jpg

Pierwszą i drugą linię wiem jak narysować oczywiście, gorzej jest z trzecim wariantem. Jak zrobić, aby linia rysowała się z takimi przecięciami (krzyżami).

Te “krzyże” to najprawdopodobniej znaczniki punktów (Format/Styl punktu), a wstawione zostają z polecenia podziel lub zmierz w zależności co chcemy osiągnąć.

Działa. Chcę dodatkowo, aby utworzyć warstwę np. Kanalizacja likwidowana i w ustawieniach warstwy zrobić to w ten sposób, że po narysowaniu linii na tej warstwie, te punkty tworzą się automatycznie wraz z tymi krzyżami.

Ja bym powiedział, że jest to taki rodzaj linii - sęk w tym, że standardowo nie ma jej w pliku acadiso.lin - musiałbyś zdefiniować taki rodzaj linii lub poszukać gotowego pliku *.lin - ja akurat nie definiowałem nigdy nietypowych rodzajów linii, więc nie napiszę niestety, jak to zrobić.

Znalazłem pewną dyskusję na bardzo podobny temat http://www.cadtutor.net/forum/showthrea … w-linetype

Nawet sam spróbowałem stworzyć na podstawie tego nowy rodzaj linii, ale się nie udało - może wersja edu ma jakies ograniczenia :?

Na podstawie linku, który wcześniej podałeś:

Utwórz nowy plik tekstowy i wklej do niego:

*FENCELINE3,Fence ---- x ---- x ---- x ----

A,0.25,-.05,["x",STANDARD,S=.07,R=0.0,X=-0.02,Y=-.0233],-.05

Całość zapisz z rozszerzeniem *.lin (NIE *.lin.txt o co łatwo gdy system ukrywa rozszerzenia znanych typów plików!)

Potem Format -> Typ linii (_linetype), wskaż swój plik (tam gdzie domyślnie wyświetla się acad.lin) i go wczytaj

Na koniec poćwicz ze skalą linii, bo ta co tu wyżej to w skali 1 wyświetla bardzo malutkie te krzyżyki