Automatyczna zmiana uprawnień do plików po dodaniu


(m4rcin_) #1

Hejka,

męczy mnie od pewnego czasu pytanie, jak zrobić dostęp do katalogu sieciowego linuxa, tak aby po dodaniu przez kogoś (dowolny user logujący się po LAN - zasób samby ), aby uprawnienia do plików wrzuconych przez niego mieli wszyscy, a nie tylko właściciel.. Za każdym razem po dodaniu, prawa do dodanego pliku ma wyłącznie właściciel (600) , szukałem - nie znalazłem, proszę o pomoc..

Druga sprawa, zajmuję się linuxem od pewnego (niedługiego) czasu, chciałbym się dowiedzieć jak mogę automatycznie po zalogowaniu się użytkownika w trybie graficznym X uruchomić aplikację (taki autostart dla X-a) - program nie działa w trybie tekstowym.

Pozdrawiam


(roobal) #2

Można dodać program/polecenie do /etc/rc.local jednak wada takiego rozwiązania, to że program będzie działał na prawach roota. Jeśli masz Gnome to dodaj go do System > Preferencje > Sesje/Programy startowe. W KDE wystarczy stworzyć dowiązanie symboliczne do katalogu .kde/Autostart w /home.

ln -s /sciezka/do/programu $HOME/.kde/Autostart

We Fluxboksie dodajesz do pliku startup lub init w innych środowiskach robi się to różnie, więc najlepiej podaj jakie używasz.

Pozdrawiam!


(m4rcin_) #3

dodałem do gnome, w sesjach startowych.. Dziekuję za rozwiązanie drugiego problemu

Pozdrawiam!

Jeszcze pozostał mi tylko pierwszy, w którym nie wiem co mam ugryźć pierwsze, albo w czym szukać, jak nie chmodzie :frowning:


(nintyfan) #4

Jeśli nie w chmod-zie, to pozostaje jeszcze UMASK. Nowe pliki mają uprawnienia uprawnienia_katalogu bitowe_and UMASK, więc można zmienić uprawnienia do katalogu, gdzie te pliki tworzysz.


(m4rcin_) #5

Zasoby udostępniane są przez Sambe. poczytałem trochę i ustawiłem w pliku konfiguracyjnym samby "smb.conf" maske dla poszczególnych folderów z prawami, domyślnie tworzone pliki miały uprawnienia tylko dla właścicieli.. przy okazji ustawiłem domyślnie maskę w ukrytym pliku .profile na 077 dla danego użytkownika, aby pliki jakie tworzył były już z nadanymi prawami.. Działa prawidłowo..

Pozdrawiam - dzięki za pomoc!