Automatyczna zmiana uprawnień do plików po dodaniu

Hejka,

męczy mnie od pewnego czasu pytanie, jak zrobić dostęp do katalogu sieciowego linuxa, tak aby po dodaniu przez kogoś (dowolny user logujący się po LAN - zasób samby ), aby uprawnienia do plików wrzuconych przez niego mieli wszyscy, a nie tylko właściciel… Za każdym razem po dodaniu, prawa do dodanego pliku ma wyłącznie właściciel (600) , szukałem - nie znalazłem, proszę o pomoc…

Druga sprawa, zajmuję się linuxem od pewnego (niedługiego) czasu, chciałbym się dowiedzieć jak mogę automatycznie po zalogowaniu się użytkownika w trybie graficznym X uruchomić aplikację (taki autostart dla X-a) - program nie działa w trybie tekstowym.

Pozdrawiam

Można dodać program/polecenie do /etc/rc.local jednak wada takiego rozwiązania, to że program będzie działał na prawach roota. Jeśli masz Gnome to dodaj go do System > Preferencje > Sesje/Programy startowe. W KDE wystarczy stworzyć dowiązanie symboliczne do katalogu .kde/Autostart w /home.

ln -s /sciezka/do/programu $HOME/.kde/Autostart

We Fluxboksie dodajesz do pliku startup lub init w innych środowiskach robi się to różnie, więc najlepiej podaj jakie używasz.

Pozdrawiam!

dodałem do gnome, w sesjach startowych… Dziekuję za rozwiązanie drugiego problemu

Pozdrawiam!

Jeszcze pozostał mi tylko pierwszy, w którym nie wiem co mam ugryźć pierwsze, albo w czym szukać, jak nie chmodzie :frowning:

Jeśli nie w chmod-zie, to pozostaje jeszcze UMASK. Nowe pliki mają uprawnienia uprawnienia_katalogu bitowe_and UMASK, więc można zmienić uprawnienia do katalogu, gdzie te pliki tworzysz.

Zasoby udostępniane są przez Sambe. poczytałem trochę i ustawiłem w pliku konfiguracyjnym samby “smb.conf” maske dla poszczególnych folderów z prawami, domyślnie tworzone pliki miały uprawnienia tylko dla właścicieli… przy okazji ustawiłem domyślnie maskę w ukrytym pliku .profile na 077 dla danego użytkownika, aby pliki jakie tworzył były już z nadanymi prawami… Działa prawidłowo…

Pozdrawiam - dzięki za pomoc!