Automatyczne usuwanie plików tymczasowych przy starcie Visty

Chciałbym podzielić się z wami prostym sposobem na szybkie pozbywanie się niepotrzebnych plików tymczasowych przy starcie systemu.

Oto co należy zrobić:

  1. Na partycji C: w głównym katalogu dysku tworzymy folder o nazwie TEMP

  2. Klikamy PPM na ikonę “Komputer” na pulpicie i potem Właściwości.

  3. Z menu po lewej stronie wybieramy “Zaawansowane ustawienia systemu”

  4. Na zakładce Zaawansowane klikamy “Zmienne środowiskowe”

  5. Zmieniamy teraz lokalizację plików tymczasowych na dysku. Dla zmiennych TEMP i TMP ustawiamy katalog C:\TEMP i zatwierdzamy zmiany.

Wygląda to w ten sposób:

clipboard01ft2.th.jpg

  • teraz ściągamy to:

temp.bat

Jest to przygotowany przeze mnie pliczek wsadowy temp.bat

  • kopiujemy ten plik na partycję gdzie mamy zainstalowany system (w domyśle C)

  • i ostatnia rzecz - tworzymy skrót do tego pliku w autostarcie - po prostu przeciągamy ikonę pliku trzymając wciśnięty PPM do START Wszystkie programy Autostart. Po zwolnieniu przycisku wybieramy “utwórz skrót tutaj”.

I to wszystko. W ten sposób przy każdym starcie systemu będziemy mieli automatycznie wyczyszczony katalog plików tymczasowych, nie trzeba się więc martwić o ręczne usuwanie tych “śmieci”. Sposób jest sprawdzony i w pełni bezpieczny. Mam nadzieję, że się to komuś przyda.

UWAGA

Gdyby ktoś miał Vistę zainstalowaną na innej partycji niż C, to trzeba wyedytować odpowienio plik temp.bat zmieniając C:\ na literę partycji, na której jest zainstalowany system. To samo tyczy się wpisów w zmiennych środowiskowych. Patrz pkt. 5.

Rozumiemy ze to wydluza proces uruchomienia systemu ?

Nie- to przyspiesza :slight_smile: usuwanie trwa sekundę a uruchamianie się trwa chwile. Zwłaszcza gdy widzisz już pulpit a programy w tle się odpalają.

Jeśli 3 sekundy to dla Ciebie dużo, to wydłuża :slight_smile:

Usuwanie plików tymczasowych przy każdym starcie systemu niema sensu ponieważ wiele aplikacji dosyć często korzysta z tego katalogu i jeżeli nie znajdzie utworzonego przez siebie pliku musi go ponownie utworzyć [czyt. zabrać “chwilkę” czasu].

Usuwanie plików tymczasowych raz w tygodniu jest całkowicie wystarczające.

sanCHO ale większość programów wykorzystuje swoje pliki tymczasowe tylko w chwili gdy jest włączona. Po zamknięciu programu zostają one w katalogu tymczasowym i niepotrzebnie zaśmiecają system, inaczej mówiąc - są kompletnie bezużyteczne. Po miesiącu nieczyszczenia tych katalogów może zebrać się tam kilkaset MB śmieci. Tylko nieliczne programy tworzą pliki tymczasowe “na stałe”, przynajmniej tak wynika z moich obserwacji. U mnie akurat taki sposób czyszczenia tych plików sprawdza się, ale napisałem to jako ciekawostkę, gdyby ktoś miał ochotę wypróbować. A gdyby coś było nie tak, to przecież wystarczy tylko usnunąć pliczek temp.bat i po kłopocie.

Jak ściągnąć ten tamp.bat? Wszystko zrobiłam a nie dam rady ściągnąć :expressionless: Pomóżcie:)

Ten temat ma 2 lata. Link już dawno wygasł. Co do bata nic ciekawego tam nie było pewnie ;]

Ściągnij ccleaner. W ustawieniach masz “Automatyczne czyszczenie, podczas startu systemu”

Swoją drogą, jak już kolega się pofatygował wrzucił plik bat zamiast podać tą jedną magiczną linijkę w stylu:

del c:\temp\*.* /q /s /f

Mógł dodać samoczynną zmianę rejestru, dodanie do autostartu (do rejestru), ew jakąś ikonkę do odwrócenia zmian. Ale to moje widzimisie ;]