Automatyczne włączanie się procesów po ich awarii

Witam wszystkich,

jestem nowy i zbytnio nie wiedziałem gdzie umieścić to pytanie dlatego pisze tutaj. Otóż chciałem się spytać czy jest możliwość zrobienia “czegoś” lub jest takie “coś” (program lub skrypt) dzięki któremu dany proces po wyłączeniu się, mógł sam się włączyć. Czyli dajmy na to: jest włączony proces, nagle jest awaria i proces się wyłącza, po chwili “budzi” się (program lub skrypt) który za chwilę włącza ten sam proces, bo do tej pory to ja musiałem ręcznie uruchamiać procesy, a tak robił by za mnie to program albo skrypt.

Pozdrawiam wszystkich

Zależy co chcesz konkretnie osiągnąć. Plik /etc/initab pozwala na określenie pewnych procesów, które mają być uruchamiane wraz z systemem. Jest tam opcja/flaga respawn, która pozwala na ponowne uruchomienie procesu, gdy ulegnie awarii. Jednak, gdy proces zbyt często będzie popełniać jakiś wyjątek, jego odradzanie zostanie odłożone o jakiś czas. Pewnie nie o to ci chodzi.

Pewnie przydatny okaże ci się manual(sekcja 2 i 3). Wykorzystaj funkcje waitpid do śledzenia procesu dziecka przez proces wywołujący.