Automatyczny backup?

mam dane na dysku , co parę miesięcy zgrywam je na płyty dvd-r dl aby ich nie stracić w przypadku awarii. Czy można przewidzieć awarię dysku i czy jest sposób aby dane w jakiś inny sposób zabezpieczyć ?

Witaj,

Generalnie tak - stosowana jest do tego analiza S.M.A.R.T., która jest wykorzystywana praktycznie we wszystkich dyskach twardych - umożliwia ona ocenę kondycji dysku i przewidywanie zagrożeń - oczywiście nie jest skuteczna w 100%. TUTAJ znajdziesz troszkę teorii o wspomnianej analizie…

Ja do tego wykorzystuję dodatkowy dysk zewnętrzny z interfejsem USB. Oczywiście jeszcze lepiej jest wykorzystywać dyski z interfejsem FireWire lub e-SATA - sporo takowych można znaleźć na Allegro - zarówno w wersjach 2,5" (mniejsze, ale droższe w przeliczeniu na 1GB), jak i 3,5" (większe, wymagające dodatkowego zasilania, ale tańsze w przeliczeniu na 1GB).

Pozdrawiam,

Dimatheus

mam włączone S.M.A.R.T w biosie. Czy to wystarczy ?

Widzę że masz laptopa(?), czyli będe musiał robić “kopiuj - wklej” ?

dlaczego lepiej FireWire lub e-sata a nie USB jaka to różnica ?

Hej,

Wiesz, na dobrą sprawę to jedyna możliwość, bo wszystkie programy informujące o kondycji dysku bazują właśnie na tych danych. Dodatkowo w BIOS’ach jest zaimplementowana funkcja sprawdzania kondycji dysku - gdy analiza S.M.A.R.T. wskaże na możliwość śmierci dysku zostaniesz poinformowany odpowiednim komunikatem jeszcze przed startem ładowania systemu operacyjnego.

Dokładnie - kolejnego (nowszego) już laptopa ze stajni Acer’a… :wink:

Niekoniecznie - wyręczać Cię z tego może program do synchronizacji danych. Ja sam używam BestSynch 2008 - był kiedyś w jakiejś gazecie z licencją Basic, która dla mnie jest wystarczająca. Ogólnie wybór programów zapewne dość spory - możesz używać na przykład programu SyncToy 2.0, który ściągniesz z Vortalu.

Przede wszystkim szybszy transfer - USB 2.0 maksymalnie 60 MB/s, eSATA 150 MB/s lub 300 MB/s (w zależności od wersji interfejsu), a FireWire 100 MB/s, 200MB/s i 400 MB/s w zależności od standardu. Oczywiście są to wielkości maksymalne, które niezmiernie rzadko (jeśli w ogóle) udaje się osiągnąć - ja na dysku 2,5" na USB wyciągam transfer w granicach 30 -35 MB/s. Aczkolwiek - ważna uwaga - w przypadku innych złącz niż USB trzeba mieć komputer wyposażony w odpowiedni interfejs…

Pozdrawiam,

Dimatheus