Automatyczny start BIOSu

Nie jestem pewien czy dobry dział.
Ale może ktoś mi udzieli odpowiedzi.
Mianowicie chodzi o sprzęt do ustawiania geometrii zaiweszenia.
Chodzi o to. Że podczas uruchamiania sprzętu automatycznie włącza się BIOS z opcją wyboru częstotliwości pracy procesora (cpu frequency coś). Są dwie opcje. Teraz nie pamiętam dokładnie. Ale wydaje mi się, że jest 1600 i 2400 MHz. Ktoś może wie o co chodzi? Zaczęło się tak dziać parę dni temu. Przywracałem ustawienia BIOSu i nic.

A CPU to?

Możliwe, że bateria podtrzymująca na płycie padła.

Ma mieć powyżej 3 V - wymień, ustaw datę i godzinę i co trzeba i na końcu zapisz bios Save.

Teraz 4 razy uruchamiałem komputer. I za każdym razem uruchamiał się poprawnie. Po dłuższym nie używaniu tak jest. Tzn parę dni.

Jeśli wyłączony z sieci energetycznej komputer (obojętnie jaki) po kilku dniach zmienia w BIOSie samoczynnie czas, a nawet datę, to najwyższy czas wymienić bateryjkę CMOSu BIOSu.

Dzięki. Zobaczymy jutro. Może nie będzie potrzebny serwis.

Otwórz obudowę - najczęściej to zwykła bateryjka CR2032, rzadko zdarzają się CR1632

1 polubienie

Dziś rano z ciekawości sprawdziłem sprzęt. I mam zdjęcie. Tak to wygląda.

Wyjdź z tej opcji przez wybranie strzałką na klawiaturze pozycji “Manual” i zatwierdzenie Enter. Następnie przejdź strzałkami do zakładki “Exit” i tam wybierz i zatwierdź Enter pozycję Load Setup Defaults lub podobny napis, np. Load Optymized Defaults. Byłoby dobrze gdybyś pokazał fotkę z zakładki “Exit” w BIOSie. Po wybraniu takiej pozycji zatwierdź zmiany Enter, potem chyba “Y(es)”, OK i restart komputera. BIOS powinien wrócić wtedy do ustawień standardowych, a system się otworzyć.

Jaki masz procesor?

Program CPU-Z, najnowsza Aida64.

Toż on nie może wejść do systemu!

A tego nigdzie nie napisał?

Teraz 4 razy uruchamiałem komputer. I za każdym razem uruchamiał się poprawnie. Po dłuższym nie używaniu tak jest. Tzn parę dni.

Bateria wymieniona?

Trzykrotnie przywracałem ustawienia BIOSu. Z tym samym skutkiem. To co jest na zdjęciu powraca.

Tak jak napisałem to jest sprzęt do ustawiania geometrii zawieszenia. Nie ma tam systemu operacyjnego w klasycznym słowa tego znaczeniu.

Sam grzebać przy tym nie będę. Jak się szef pojawi to mu powiem, że wymiana może pomóc.

Widać to stary komp, więc może i zasilacz i kondensatory elektrolityczne na płycie i inne? Widać jak jest zasilany jest OK, ale trzeba zacząć od wymiany baterii, ustawić odpowiednio parametry CPU i biosu i zapisać bios Save i może będzie OK. Czyli serwisant i niech robi.

System operacyjny to tam jest na pewno! Natomiast komputer ma zainstalowane odpowiednie dla stacji diagnostycznych oprogramowanie. To wszystko. Natomiast powiedz jeszcze czy wiesz coś, aby w tym komputerze był ostatnio wymieniany procesor?

3 lata temu była wymieniana karta graficzna. I ogólnie był serwisowany sprzęt.

W BIOSie na tej fotce, którą załączyłeś wyraźnie jest napisane, że w tym komputerze został wymieniony lub zreinstalowany procesor (może podczas konserwacji w serwisie?). W związku z tym komputer uruchamia się ze względów bezpieczeństwa tak, jak na fotografii. Aby to zmienić należy ustawić właściwą prędkość procesora, zatwierdzić zmiany i zrestartować komputer. Tyle na tym obrazku.