Autor Biblii

Kto jest autorem Biblii ??? I kiedy powstała oraz jej początki

daleko nie trzeba szukać http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia :o

szukałem tam i nic tam nie ma o autorze

Jaja sobie robisz ? http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia#Aut … .87_Biblii

Nie ma jednego autora biblii. Była spisywana przez wiele wieków przez różnych redaktorów. Chrześcijanie, Żydzi, także poniekąd Muzułmanie wierzymy że została spisana pod Bożym natchnieniem i że On jest jej rzeczywistym autorem. Proponuje jednak użyć google. Nie ma najmniejszego sensu powielania tych informacji na forum, skoro w internecie jest wszystko co potrzeba - w końcu to najpopularniejsza książka na świecie, i bije nawet Harrego Pottera:D Proponuje zacząć od wikipedii

Robie se a co nie pasuje ci coś nie ma tam nic o autorze i tyle przeczytaj i dopiero pisz !!

Teoretycznie autorem biblii jest duch święty i człowiek. Ale to raczej kwestia wiary !

OMG… jest tam wszystko napisane co powinno być… nie ma czegoś takiego, że autorem biblii jest “Jan Kowalski”… prostszym językiem napisze: Biblia zostawała spisywana na przestrzeni wielu wieków przez wielu ludzi “natchnionych” przez Boga, tak więc autora Biblii nie można podać jednoznacznie, ponieważ:

  1. Było ich wielu

  2. Nie ma pewności co do autorstwa niektórych ksiąg

a jeśli ktoś nie umie czytać ze zrozumieniem to polecam sobie jakiś przyspieszony kurs czytania zrobić, bo tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia#Autorstwo_i_historyczno.C5.9B.C4.87_Biblii

wszystko jest napisane…

A to jest na lekcji religii w klasie I gimnazjum o ile nie w podstawówce. :smiley:

Ostrzegam - nie przeginaj :evil:

To że Biblia jest natchniona przez Boga to jest chyba w I podstawówki :slight_smile:

A bardziej naukowa wersja (że autorów było wiele itd.) to polski w 6 klasie.

Człowiek natchniony przez boga napisał biblie.

Tak mnie w szkole uczyli ( 1 gim )

ehhh… Przecież kazdy wie że Bliblia była pisana przez wielu natchnionych osób

Imho to co pisze w wikipedii to jakieś herezje. Nigdy nie słyszałem by ktokolwiek (włącznie ze współczesnymi) uważał że księgi pisały osoby z tytułów. Np. Pięcioksiąg Mojżeszowy opisuje między innymi śmierć Mojżesza a został spisany zdaje się w okolicach niewoli Babilońskiej.

Doskonale o Biblii pisała nieodżałowany Anna Świderkówna - w Empiku jest pełno jej książek, radzę poczytać.

Ja miałem to szczęście że chodziłem jeszcze na jej wykłady o Biblii na UW.

Generalnie autorami pisemnej Biblii były grupy wykształconych pisarzy, często z rodów lewickich i kapłańskich ale tworzyli to co pisali na podstawie ustnej tradycji która wg. Świderkówny mogła sięgać nawet czasów patriarchów. Nie sposób jednak wskazać autora tradycji ustnej, Świderkówna jednak pisała że w takiej np. Księdze rodzaju przeplatają się co najmniej 3 różne tradycje. Uczeni autorzy nei chceli żadnej stracić więc wpletli je wszystkie i nie przeszkadzało im że daje to dość osobliwe opisy zdarzeń. (Np. W księdze Wyjścia napisano że Izrael szedł przez morze mając mór z wody po prawej i lewej stronie a zaraz potem że Bóg cofnął wody gwałtownym wiatrem wschodnim.) Warto pamiętać że tylko laicy uważają że to głupie. Po prostu literacko Biblia nie jest książką historyczną a zbiorem minn. bajek, haggad, apokalips, traktatów itp.

(Przykładem bajki jest np. opowieść o Jonaszu, albo fragment o tym jak drzewa wybierały króla (to chyba z księgi Samuela)