Autostart w GNOME. Jak to zrobić?

Witam

Chciałbym dodać kilka programów do autostartu w linuksie. W tej chwili sa to kadu i skype ale kiedyś będzie pewnie więcej. I nie wiem jak tego dokonać.

Wiem że za autostart odpowiadają skrypty w katalogach /ect/rcX.d ale nie wiem jak napisac taki skrypt. Podglądałem te juz istniejące ale szczerze powiedziawszy mam o tym blade pojęcie i nie wiem jak samemu napisać taki skrypt.

Wobec tego czy ktos może ma jakiś link w sieci gdzie jest dokładnie opisane jak to zrobić, jak się nauczyć ??

A może jest jakies polecenie w powłoce które dodaje do autostartu programy ?

Czekam na każdą pomoc !!


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Kombinujesz pod górkę.

Nie napisałeś nawet jakiego środowiska graicznego/menadżera okien używasz.

Jęzęli KDE, to wystarczy że w Centrum Sterowania ustawisz zapamiętywanie sesji i zostawisz te programy otwarte podczas zamykania systemu. Po ponownym odpaleniu będą ładowane aotomatycznie.

Pozatym, jeste jeszcze ~/.kde/Autostart.

Jeżeli używasz czegoś innego niż KDE, cóż, nie będę się produkował nie wiedząc nawet czy Ci sie to przyda.

No i właśnie chodzi o to iz używam Gnome które jest domyślnie w fedorze. Szczerze muwiąc nie wiem jak zmienic na KDE a pozatym gnome mi się podoba :slight_smile:

Co do opcji zapamiętywania sesji to żeczywiście jest taka ale po ponownym uruchomieniu kadu uruchamia sie jakoś dziwnie, nie mam ikonki na pasku tylko takie małe coś pod paskiem. Generalnie nie pasuje mi to.

Nie zmienia to jednak faktu iz chciałbym dodawać pełnoprawne programy do autostartu.

To może w Google wpisz sobie gnome+autostart. Zapewniam Cię, że znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.