AVI czy WMV

Proszę o pomoc w rostrzygnięciu problemu, małego ale jednak. Krecę troche filmików, takich różnych, komórką, obrabiam w Wondershare Video i zapisuję raz w AVI raz w WMV, przy czym w WMV2 tv nie widzi pliku, a w WMV3 owszem,w obrazie 1920/1080,ale nie wiem tak naprawdę w jakim formacie i jakiej wielkości obrazu to robić.

Filmy nie sa przeznaczone do publikowania w społecznościówka, a do domowego użytku, na telewizor.

Jeszcze jadno mam pytanie: dlaczego na płytę musi być AVI z obrazem w wielkości 640/480, to kiepska jakość, ale innego

dvd nie widzi.

Bo maksymalna rozdzielczość dla filmów DVD-Video to 720x576px.

O wyższych rozdzielczościach zapomnij.

Wg mnie i tak najlepsza kompresja filmów to mp4 h264, dobry kompromis między jakością a rozmiarem pliku i wg mnie najlepiej właśnie tak zapisywać filmy.

Nie wiem jakie formaty obsługuje obsługuje Twój telewizor, ale mp4 jest dość powszechny, myślę że nie będzie problemu - musiałbyś sprawdzic.

Dzieki za odpowiedź.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi w tej wypowiedzi, czy możesz jaśniej? “Wg mnie i tak najlepsza kompresja filmów to mp4 h264,” Ja jestem samoukiem nie bardzo się rozeznaję.Faktycznie znalazłem taka opcję do nagrywania. Czy takia forma ngrywania , jaka opisałem wyżej nie jest dobra? i jaką wielkość obrazu stosować?

Pozdrawiam.

Jest dobra, jednak mp4 z kodekiem h264 daje lepszą jakość przy mniejszym rozmiarze pliku.

Zależy jakie rozdzielczości mają pliki, które obrabiasz. Jeżeli jest to full HD (1080p), to warto byłoby taką zostawić, ewentualnie można zmniejszyć do 720p.

Dziękuję.Pliki pochodzą z komórki i maja wielkość 1280/720

Więc jeżeli mają rozdzielczość 720p to taką bym zostawił. O ile zmniejszanie 1920x1080 do 1280x720 jeszcze jakiś sens ma, tak zmniejszanie 1280x720 takiego sensu już nie ma.

Chodzi mi o to, czy ma sens zwiększanie 1280x720 do 1920x1080.

Niee. Jakości Ci to nie zmieni, a zwiększy jedynie rozmiar pliku.

Dzięki wielkie.

Podsumowując: pliki z komórki nagrywać w rozmiarza 1280x720 w formacie MP4, M264 (tak w moim programie to jest zapisane), na płytę dvd w formacie avi w rozmiarze 640/480.

Zależy jak taki film będziesz nagrywać.

Jeżeli chcesz z tego zrobić płytę DVD-Video (czyli tak jak są normalne płyty z filmami które można kupić w sklepie) to wtedy nie zapisuj tego w takiej rozdzielczości, bo utracisz współczynnik proporcji (film zostanie albo skadrowany i będzie widoczne to co na środku, albo jego boki zostaną “zmiażdżone”).

Natomiast jeżeli takie pliki wrzucisz normalnie, jako pliki (tak jakbyś wrzucał je na pendrive) to spokojnie możesz to wrzucić w rozdzielczości 720p. Wtedy nie ma żadnych ograniczeń.

I nie w formacie AVI, tylko MP4 - zapisuj je w takim formacie w swoim programie do obróbki.

To w takim razie jak zapisać na płytę, aby dało się na dvd odtworzyć? z doświadczenia wiem, że w innej rozdzielczości i innym formacie  nie wyświetla sie.

Żeby film  na pewno zadziałał na każdym DVD najlepiej by było nagrać to jako DVD-Video.

Jeżeli posiadasz system Windows 7 (i prawdopodobnie nowsze też to mają - czy starsze to nie wiem), to w systemie będziesz mieć program o nazwie Windows DVD Maker - ale możesz użyć również innych, jednak tą metodą chyba najprościej wytłumaczyć.

Program niestety nie obsługuje MP4 - więc polecam Twoim programem do montażu zrobić dwa pliki - jeden mp4, drugi - avi (z większym bitrate).

Na płytę DVD tym programem nagrać plik AVI, a na komputerze zostawić kopię mp4.

 

Jedyne co należałoby zmienić w opcjach to proporcje obrazu na 16:9 (standardowo jest ustawione 4:3), oraz zmienić ewentualne ustawienia menu płyty.

Sprawdziłem na krótkim filmiku na dvd rw i nagrałem w Wondersheara w opcji dvd (720/…) i nie odtworzyl.DVD mam raczej nowsze i niby wszystko otwiera, w rozmiarze 640/420 otwiera.

Najpierw to podaj model DVD, bo przecież 95% dostępnych dziś odtwarzaczy “łyka” właściwie każdy popularny format, no chyba, że to jakiś antyk :wink:

Mam DVD sony DVP-SR1005, nie jest stary, z 2011 roku.

Nie widzę takiego modelu, najbliższy to DVP-SR100 i model ten odtwarza format DivX, choć z ograniczeniami co do rozdzielczości (do 720x576), plik nie może być większy niż 2GB oraz nie dłuższy niż 3godz., obsługiwane kontenery to .AVI oraz .DIVX

Tak mam na fakturze.

To faktura ważniejsza od naklejki na odtwarzaczu?

Masz rację, na sprzęcie jest DVD SR 100.

No to ustawiasz w swoim programie rozdzielczość 720x360 (o ile źródło to 720/1080p 16:9), jeśli to możliwe to najlepiej format DivX, jeśli nie to XviD (ale potem będziesz musiał prawdopodobnie zmienić kod FourCC na DivX, bo bez tego twoje DVD może tego nie łyknąć - http://www.fourcc.org/changer/avic100.zip), bitrate na 2000@30fps (1700@25fps), 2 przebiegi kodowania są mile widziane, audio wystarczy na 128kbps w MP3, kontener AVI. Teoretycznie taki materiał powinien zostać odtworzony przez twoje DVD.