Avivo HD i Pure video HD w sterownikach linux - kilka pytań

Hej. Jak stery graficzne do linuksa obsługują dekodowanie filmów (avi i hd) ??? Wasze obserwacje na ten temat. Chciałbym się zająć trochę obróbką wideo i aby moja karta współpracowała z procesorem odciążając go trochę przy edycji, oglądaniu video i w formacie avi i w formatach wyższej jakości - tak jak na windzie.

Jak wiadomo technologia Pure video HD nvidii nie jest darmowa ( to co jest na windowsie to tak jakby wersja demo) w przeciwieństwie do avivo hd ati.

Ciekawi mnie ogólnie jak to wygląda w sterownikach pod linux. Z tego co wiem to są różne rodzaje sterów (otwarte i zamknięte). Które lepsze pod tym względem?

Ps: Może to tak nieskładnie troche napisałem bo nie jestem geekiem ale mniej więcej chyba zrozumiecie o co mi chodzi. Bardziej zależy mi na opinii na temat kart ATI bo z tego co przeczytałem są znacznie lepsze pod video (avivo hd ma chyba większe możliwości i jest darmowe). A może to nie zależy od sterów? Proszę o rozwianie moich wątpliwości, nie wiem czy dobrze rozumuje schemat tego działania.

Jeśli chodzi o karty ATI i ich obsługę pod linuksem to nawet nie pytaj. Póki co - totalna porażka. Sterowniki wydawane przez AMD są nadal kiepskie, a sterownikom otwartym jeszcze naprawdę sporo brakuje.

Co do NVIDII. Ze sterownikami zamkniętymi masz wsparcie GPU tylko do dekodowania (podczas oglądania) MPEG-2 (np. DVD). Troszkę info masz na forum NVIDII → http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=35695

Jeszcze raz (mam nadzieje ze ostatecznie) o AVIVO na linuksie. Czytam sobie pismo next i jest tam napisane, że są sterowniki Avivo i do windowsa i do linuksa. Pure Video Nvidii nie ma sterowników do linuksa ( więc niedługo Nvidia przegra walkę o linuksowych klientów, bo ATI robi już coraz lepsze stery i do tego równolegle rozwija otwarte).

No i teraz pytanie za 1000 punktów - czy w fglrx jest te avivo czy tylko w otwartym sterze radeon hd? A może jest to całkowidzie oddzielny sterownik który trzeba doinstalować? Szukałem na internecie ale nic nie znalazłem, poza przestarzałymi artykułami i poradnikami :roll:

Wydaje mi się, że avivo jednak jest w zamkniętych sterach ati, ale naprawdę już mało z tego rozumiem :expressionless: