Awaria biosu

Witam wszystkich.

Prawdopodobnie padl mi bios na plycie Abit NF7-S.Mam pytanie czy jest jakas mozliwosc wgrania nowego biosu?

Pozdrawiam.

poszukaj w otoczeniu kogos kto ma dobrze dzialajacy programator epromow czyli udaj sie do specow … pewnia na 20 zeta cie skroja ale bios wstanie a moze nawet bedzie lepszy niz ostatnio

Niestety ale mieszkam teraz w Niemczech a tu pewnie taniej by bylo kupic nowego kompa.Slyszalem cos o wgraniu biosa z dyskietki moze ktos wie jak to sie robi.

możesz napisać dlaczego tak sądzisz ? jakie objawy ? komputer się uruchamia ?

Pdczas uruchamiania komputera zapalaja sie diody,wentylatory i nic sie dalej nie dzieje.Monitor czarny,plyta nie wydaje zadnego sygnalu “beep”.

wgranie biosu z dyskiet jest mozliwe , ale nie wiem ktory z producentow plyt to obecnie oferuje

prcedura, jak dobrze pamietam (niestety nie mam lat 12 ani 24), jest taka:

na dyskietke trzeba wgrac biosa w postaci binarnej (rozszerzenie BIN) i nie wiem czy to nie musi byc na dysku (dyskietce w zasadzie) sformatowonym na LD (moge sie mylic)

odpinamy wszystkie urzadzenia, czyli dysk/i twardy/e, napedy zewnetrzne ( z wyjatkiem flopki), karty rozszerzen (z wyjatkiem grafki <>) i odpalamy kompa

jezeli plyta ma ten “bajerek” i moze wczytac bios z dyskietki, to jestes happy

objaw podobny uszkodzonej karci graficznej-sprawdz mocowanie,inną itp

Wyjolem karte calkiem i nic.Odpiolem tez wszystko od plyty i dalej to samo.

W moim przypadku padł Bios. A tez miałem czarny ekran po włączeniu.

Ja na 95% stawiam na Ram - wyciag kości z banów wyczyść , a najlepiej przetestuj zresetuj BIOS zworką lub po prostu wyciąg baterie i kabel sieciowy na 10 - 15 min i sprawdz podobne efekt faktycznie robi karta graficzna ale to raczej nie ona.

Ram tez wyciaglem i nic.Normalnie powinna “piknac” a ona wydaje zero dzwieku.Bios resetowalem i tez nic.

Pozostaje wgranie biosu programatorem (czyli w serwisie) - jeśli nie ocalał chociaż bootblock BIOSu, to nie ma szans na wgranie z dyskietki, bo nie ma kontrolera stacji dyskietek.

A baterie to wymieniłeś na nową,może padła.

Zworka kasująca cmos dobrze założona?

A jak tam zasilacz.

Karta grafiki - podmień na inną.

Pamięć podmień na inną.

Monitor.

I dopiero można ewentualnie czepiać się płyty.

Zasilacz ma kilka miesiecy´,wiec raczej dobry.Jak juz pisalem nawet kiedy podlacze sama plyte nie ma tzw.“beep”.Nie jestem specjalista ale wiem ze plyta powinna zasygnalizowac brak ramu itp.sygnalem dzwiekowym.

Miałem takie same objawy i też przyczepiłem się płyty, w 85% padła ci pamięć.

Ale czemu jak wyjme pamiec plyta takze nie wydaje dzwieku?Czytalem na jakims forum ze powinna dac sygnal dzwiekowy ze cos nie tak z pamiecia.Czy u Ciebie tez nie dawala sygnalu?

Pozdrawiam

jak nie pika (chyba ze ma wyswietlacz kodow bledu) tzn ze siadl bios, albo glosniczek (ewentualnie “beepek”) nie jest podpiety

Niektóre płyty tak mają - czy wymieniłeś baterię i sprawdziłeś co pisałem?

Wszystko sprawdzilem,wychodzi na to ze jednak plyta.

Kupilem nowa Epoxa 8RDA3+ za 34 euro nowa z 2 letnia gwarancja.

Co sadzicie o tym Epoxie?

Mam jeszcze pytanie czy trudno jest wymienic procesor?Mam Athlona XP 3000+ Box.

Pozdrawiam

Dobra płyta.

Kup nową pastę np Arctic Silver 5

Filmy jak zmienić proca K7.