Awaria komputera czy oprogramowania?

Witam

Zdarzyło się to po raz drugi w ciągu kilku ostatnich dni, a mianowicie podczas pracy komputer zawiesił się, pojawiły się na monitorze kolorowe paski, po czym obraz znikł. Po dwukrotnym resecie wszystko wraca do normy (system pyta się w jakim trybie uruchomić Windows).

Wygląda to mniej więcej tak:

http://img514.imageshack.us/img514/463/0401101231.jpg

http://img31.imageshack.us/img31/3899/0401101233.jpg

Dodam jeszcze, że od dłuższego czasu system WIndows nie chce się zamknąć. WYświetla się okno zamykania, ale nic si nie dzieje. Działa jedynie przytrzymanie przycisku power na obudowie.

Komputer skończył już 3 lata.

Konfiguracja to:

Athlon 64 3200+

Seagate 80 gb Barracuda

2x512 MB ram Kingston 400 mhx

geforce 7600 gt Gainward

zasilacz modecom 400W

Otwórz obudowę i sprawdź czy chłodzenie na karcie graficznej działa prawidłowo (np. czy wentylator nie jest zatarty).

sprawdz czy karta graficzna jest dobrze wsadzona do slotu. Patrzałeś na innym monitorze? jak widać już podczas ładowania biosu to jest czyli wina bardziej sprzętowa

Niestety twój geforce 7600 gt Gainward najprawdopodobniej dostał zimnych lutów na pamięciach i moze czekać go szybki koniec.

Co to jest zimny lut :

Zimny lut to slangowa nazwa. Generalnie chodzi o zły kontakt w lutowanym miejscu. Paradoksalnie tworzy się w miejscu gdzie cyna jest przegrzana lub jest za mało topnika , cyna wtedy krzepnie i nie rozpływa się po miejscu lutowanym. Drugi powód powstawania zimnych lutów to żłe oczyszczenie miejsca lutowanego i trzeci dość częśto spotykany w miejscach gdzie elementy mocno się grzeją. Z czasem końcówka elementu (np opornika) która się nagrzewa od rozgrzewa też punkt lutownicy z cyną. Koncówka pod wpływem temperatury rozszerza się a potem stygnie. Po wielu takich nagrzewaniach cyna w miejscu lutowanym pęka i przerywa sie połączenie elektryczne pomiędzy elementem a płytką. Jest jeszcze jedna przyczyna tzw. zimnych lutów, to za mały punkt lutownicy i za mało cyny na złączach które są często używane. W takich miejscach cyna pęką i też zwyczajowo nazywamy to zimnym lutem.

To praktyczne wyjaśnienie. Pewnie w książkach znajdzie jeszcze inne.

Nie za często porusza się problem lutowania w prasie fachowej i książkach ale można jednak znaleść artykuły o lutowaniu. Teraz coraz popularniejsze stają się bardzo trudne techniki montażu elementów które w warunkach warsztatowych są naprawdę kłopotliwe a często nawet nie przewidziane ale jednak coś bystrzejsi radzą sobie z tym. Polecam tematy o lutowaniu elementów BGA i uBGA w dziale telefonów komórkowych.

A także kupowanie i uczenie się coraz lepszych narzędzi. Doceni to tylko ten kto miał w ręce lutownicę za kilka tysięcy złotych i miał okazję nią popracować.

W takim razie czy idzie zrobić coś z tym chociaż tymczasowo ?

Czy przeprowadziłeś diagnostykę o której mowa w dwóch pierwszych postach ??

Tak na karcie graficznej się kręci, procesor też. Nie działa mianowicie wiatrak umieszczony na tylnej ścianie obudowy.

Miałem podobnie z wersją 7300GT od Gigabyte’a. To nie jest udana seria. Przegrzewa się i układy scalone przepalają się. Stąd paski. Co zrobić dalej? Kup jakąś inną kartę na allegro do 50 zł. Nie opłaca się naprawiać. Ja tak zrobiłem.