Awaria Paragon Partition i problem z Windowsem

(farmerski) #1

Witam,
miałem zainstalowany windows 7 na partycji c, na partycji f był xp. Ponieważ dysk c (win7) był zapchany postanowiłem zwiększyć partycję kosztem innej mniej wykorzystanej. Użyłem Paragon Partition i po restarcie, sprawdzał spójność danych wystąpił błąd i komputer szybko się zrestartował. Po ponownym restarcie nie mogłem skorzystać ani z win 7 ani xp. Dzięki płytce instalacyjnej odzyskałem dostęp do siudemki. Niestety z xp się nie udało. Próbowałem konsolą odzyskiwania (bootcfg, fixboot, fixmbr).  Nie pomógł nawet easy bcd, który pomógł uporządkować menu startowe po instalacji xp. Poddałem się i sformatowałem partycję z xp. Niestety, po pierwszym etapie instalacji wyskakuje komunikat “invalid boot.ini c/windows” i restart. Problem w tym, że na c jest siódemka i boot.ini być chyba nie powinno. Ponowne odpalenie płytki intalacyjnej to rozpoczęcie instalacji od nowa. Dodam, że po każdej próbie z menu znika win7 i muszę płytką instalacyjną przywrócić win7 w menu. Chcę niedługo przejść na win10, ale siostra jest przywiązana do xp :frowning:

(Mark7) #2

Użyj programu EasyBCD - wskaż system startowy a potem wszystkie dodatkowe i po kłopocie.

(Dimatheus) #3

Hej,

I na końcu koniecznie trzeba kliknąć zapisane MBR w formacie dla Windows Vista i późniejszych.

Co do komunikatu w trakcie instalacji, zobacz gdzie znajduje się plik boot.ini (podaj tą ścieżkę) i pokaż zawartość pliku. Jeśli dobrze kojarzę, to w czasie instalacji XP pliki kopia się na wskazaną partycję, ale kilka podstawowych plików umieszczanych jest na domyślnej partycji aktywnej.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(farmerski) #4

Naprowadziliście mnie na dobry trop. Najpierw dokładnie sformatowałem partycję f. Potem z płytki rozpoczęłem instalację xp. Po restarcie znowu był problem z kontynuowaniem instalacji. Płytką od siódemki odzyskałem możliwość zalogowania się do win7. Na siódemce odpaliłem easybcd i dodałem xp do menu startowego. Po restarcie wybrałem xp i dokończyłem instalację systemu. Nie wiem dlaczego wcześniej się tak nie dało. Teraz to się wydaje takie proste. Najważniejsze, że udało się zainstalować xp. Dzięki za pomoc :grin: