Awaria Paragon Partition i problem z Windowsem

Witam,
miałem zainstalowany windows 7 na partycji c, na partycji f był xp. Ponieważ dysk c (win7) był zapchany postanowiłem zwiększyć partycję kosztem innej mniej wykorzystanej. Użyłem Paragon Partition i po restarcie, sprawdzał spójność danych wystąpił błąd i komputer szybko się zrestartował. Po ponownym restarcie nie mogłem skorzystać ani z win 7 ani xp. Dzięki płytce instalacyjnej odzyskałem dostęp do siudemki. Niestety z xp się nie udało. Próbowałem konsolą odzyskiwania (bootcfg, fixboot, fixmbr).  Nie pomógł nawet easy bcd, który pomógł uporządkować menu startowe po instalacji xp. Poddałem się i sformatowałem partycję z xp. Niestety, po pierwszym etapie instalacji wyskakuje komunikat “invalid boot.ini c/windows” i restart. Problem w tym, że na c jest siódemka i boot.ini być chyba nie powinno. Ponowne odpalenie płytki intalacyjnej to rozpoczęcie instalacji od nowa. Dodam, że po każdej próbie z menu znika win7 i muszę płytką instalacyjną przywrócić win7 w menu. Chcę niedługo przejść na win10, ale siostra jest przywiązana do xp :frowning:

Użyj programu EasyBCD - wskaż system startowy a potem wszystkie dodatkowe i po kłopocie.

Hej,

I na końcu koniecznie trzeba kliknąć zapisane MBR w formacie dla Windows Vista i późniejszych.

Co do komunikatu w trakcie instalacji, zobacz gdzie znajduje się plik boot.ini (podaj tą ścieżkę) i pokaż zawartość pliku. Jeśli dobrze kojarzę, to w czasie instalacji XP pliki kopia się na wskazaną partycję, ale kilka podstawowych plików umieszczanych jest na domyślnej partycji aktywnej.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Naprowadziliście mnie na dobry trop. Najpierw dokładnie sformatowałem partycję f. Potem z płytki rozpoczęłem instalację xp. Po restarcie znowu był problem z kontynuowaniem instalacji. Płytką od siódemki odzyskałem możliwość zalogowania się do win7. Na siódemce odpaliłem easybcd i dodałem xp do menu startowego. Po restarcie wybrałem xp i dokończyłem instalację systemu. Nie wiem dlaczego wcześniej się tak nie dało. Teraz to się wydaje takie proste. Najważniejsze, że udało się zainstalować xp. Dzięki za pomoc :grin:

1 polubienie