Awaria pliku rejestru

Witam,ostatnio ni z tego ni owego przy uruchamianiu komputera wyskakuje niebieski ekran z błędem krytycznym rejestru,brak pliku windows/system32/SAM

lub nie ma 2 kopii,następnie zrzucanie danych fizycznych na dysk,po zakończeniu komputer się resetuje i tak w kółko,mam płytę windowsa,ale po włożeniu nic się nie dzieje,już nie wiem co mam robić,najpierw były problemy z dyskiem ale poprawiłem kable i zniknęły,proszę prostym językiem bo kali z buszu i komputerach nie zna.

http://support.microsoft.com/kb/307545/pl

Jak mam zrobić folder skoro się nie uruchamia?po włożeniu płyty nic się nie dzieje,płyta jest dobra.

Nie wiem jak mam to odpalić,resztę wiem,wkładam dysk,czyta go i nic,to się jakoś z biosa uruchamia ?

Problem nadal aktualny? Chętnie pomogę.

Jak to nic? Powinien się uruchomić instalator Windows. Na pewno ustawiłeś w BIOS napęd DVD jako urządzenie, z którego ma startować komputer?

PS. No i proszę Cię… Po wszelkich znakach interpunkcyjnych należy wstawiać spacje.

Widocznie nie ustawił. Podczas uruchamiania komputera, w pierwszym etapie BIOSu, zobacz jaki przycisk musisz nacisnąć, będzie on prawdopodobnie przy “Enter Setup” albo jakoś podobnie. Najczęściej jest DEL, F2, ESC. Musisz sam zobaczyć. Więc naciśnij ten klawisz jak najszybciej. Potem musisz znaleźć sekcję Boot, lub na przykład Advanced BIOS Features(to również zależy od Twojej płyty głównej, aczkolwiek sugeruj się czymś w tym stylu), następnie w tej sekcji znajdź First Boot Device, Second Boot Device i Third Boot Device. Pod First ustaw CDROM(albo nazwę Twojego napędu), pod Second HDD, Hard Disk(lub nazwę Twojego dysku) a na Third ustaw Disabled. Potem już tylko musisz znaleźć opcję Save and Exit. Jak dobrze wszystko zrobisz, to podczas uruchamiania, gdy będzie płyta z systemem w napędzie, zobaczysz “Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD…”. Więc naciśnij dowolny klawisz i poczekaj na załadowanie pierwszego ekranu. Kiedy bedziesz miał “Naciśnij ENTER aby rozpocząć instalację i tak dalej” to naciśnij właśnie ENTER. Potem instalator przeskanuje komputer w poszukiwaniu instalacji systemu i zapyta, czy chcesz naprawić aktualnie zainstalowaną instalację, i wtedy naciśnij R, czyli napraw.

Po wykonaniu tych instrukcji system powinien wstać, dane zostaną nienaruszone, aczkolwiek niektóre programy\gry mogą przestać działać i wymagać ponownej instalacji.

Już znalazłem, ale teraz trzeszczy/piszczy mi komp i pisze że nie może znaleźć dysku głównego choć jest podłączony, wcześniej nie mogło znaleźć plików z komend ze strony microsoftu.

Wykonałeś wszystkie komendy ze strony Microsoftu czy tylko te dotyczące pliku SAM? Dysk ATA czy SATA?

Ta,dysk Seagate 7200.

Pytałem nie o firmę czy prędkość tylko o interfejs. Jest podpięty do płyty przez taśmę(ATA) czy przez normalny kabel(SATA)?

Jeśli wykonałeś wszystkie komendy, to popełniłeś dość poważny błąd. Jeśli dobrze kojarzę, to teraz absolutnie żaden program czy gra nie będzie działać bez ponownej instalacji. Bardzo prawdopodobne jest też, że straciłeś większość ustawień systemu. A spowodowane to jest tym, że system i wszystkie aplikacje trzymają swoje ustawienia i różne dane w wielkiej bazie danych, jak pewnie wiesz - rejestrze. Wykonując wszystkie komendy usunąłeś cały rejestr i dodałeś nowy, czyli przywróciłeś ok. 70% systemu do stanu jak po świeżej instalacji Windows. Należało po prostu wykonać komendy dotyczące tylko pliku SAM, wtedy nie straciłbyś aż tak wiele.

Na pocieszenie dodam, że mój powyższy wywód może nie być do końca zgodny z prawdą, ponieważ podaną stronę Microsoftu tylko z wierzchu przejrzałem. Więc mogę, powtarzam mogę się mylić. Proszę więc o potwierdzenie mojej tezy.

A co do problemu z dyskiem, słucham, jaki ma interfejs.

Nie do końca jest to prawda, ponieważ są programy, których nie trzeba instalować od nowa i będą działać z “czystą” kopią rejestru. Bynajmniej na bank po takim zabiegu do reinstallu polecą wszystkie drivery i antywirus.

Dodane 03.09.2010 (Pt) 12:30

Swoją drogą, nie rozumiem po jaką cholerę przywracać backup z folderu repair, jak przywracanie systemu tworzy backup rejestru i wystarczy np. spod Ubuntu live cd wejść do folderu system volume information na partycji c:, tudzież innej na której jest system zainstalowany i tam są pliki rejestru i wystarczy zmienić im nazwę(łatwo się połapać który jest który) na sam,security,config itd. W ten sposób w przeciwieństwie do pierwszego użytkownik zaoszczędza czas na instalacji programów, ponieważ rejestr ten backup zawiera wpisy zainstyalowanego softu.

No ale 85-90% programów czynnie korzysta z rejestru. Być może będzie konieczna tylko opcja “Napraw” w instalatorze niektórych. Tylko programy których nie trzeba instalować i mały procent tych, które trzeba będą teraz działać.

I tu Cię zaskoczę, bo nie da rady przeprowadzić naprawy, ponieważ wpisy apletu dodaj lub usuń programy, również są przechowywane w rejestrze. :wink: Niestety po przywróceniu “czystego” rejestru trzeba przeprowadzać instalację, tak jakby instalowało się dany program po raz pierwszy. Co najwyżej można zainstalować programy do tych samych folderów, wtedy instalator nadpisze wszystkie pliki, co w przypadku gier spowoduje zachowanie sejwów danej gry jeżeli sobie je przechowuje w folderze gry i wtedy nie trzeba przekopywać folderów gry, szukając w którym są sejwy gier.

A no racja, się walnąłem. Także dam autorowi radę na przyszłość - przy rejestrze wypada grzebać ostrożnie. Oszczędzisz sobie w ten sposób roboty. Nie wiem ile masz programów, ale mi taki reinstall zająłby ze 3-4 godziny przy dobrych wiatrach.

@deFco247 - nie żebym zwalał na Ciebie winę, ale powinieneś choć w jednym zdaniu zaznaczyć, które instrukcje dokładnie powinien wykonać…