Awaria środowiska graficznego Linux Xubuntu

Otóż mój - dotąd działający nienagannie - Xubuntu postanowił uśmiercić środowisko graficzne.

Fakt faktem, że ostatnio przybyło mi nań nieporównywalnie wiele nowych programów i rozszerzeń. Czytając różne wątki w Internecie chyba mogę śmiało połączyć awarię z przeładowaniem partycji - tym bardziej, że to po instalacji ostatnio dorzuconego PlayOnLinux gimp odmówił mi zapisywania jakiegokolwiek pliku.

Na początku Linux ładował mi się do ekranu powitalnego przed logowaniem, po czym wysypywał. Raz nawet przeprowadził rutynową kontrolę dysku. I znów - czarny ekran, wszystko ‘ok’, tylko przy starting load fallback graphics device - event failed. Dalej parę kolejnych dobrze i koniec, stoi.

Z trybu awaryjnego jestem w stanie z konsoli tekstowej dostać się do zawartości dysku i nic nie ucierpiało. Tyle tylko, że próby odinstalowania ostatnio zainstalowanego programu spełzły na niczym i standardowe ‘sudo apt-get remove playonlinux’ spowodowało protesty i coś o ochronie przed kasacją.

Jako, że w tego typu sprawach jest ze mnie laik kompletny i ratuje mnie tylko nieszczęsny Windows XP doinstalowany ‘na boku’ jakiś czas temu… Czy można prosić o pomoc?

przeinstaluj xorg lub przejrzyj jego konfigurację

możesz spróbować wygenerować nowy config do niego - taki domyślny

Co pokazuje

df -h

A dokładnie?

W: Dla plików blokady /var/lib/dpkg/lock tylko do odczytu nie zostanie użyta blokada

E: Nie udało się pisać do /var/cache/apt

E: Nie udało się otworzyć lub zanalizować zawartości list pakietów.

Wciąż czekam na wynik komendy:

df -h

Wybierz tryb awaryjny w Grub, a następnie jak wyświetli się menu, wybierz “clean”. Potem wybierz root i wykonaj np.

apt-get purge playonlinux

Dodatkowo możesz wykonać:

apt-get autoremove

Na df -h zareagował następująco:

System plików rozm. użyte dost. %uż. zamont. na /dev/sda1 32G 31G 0 100% /udev 996M 0 996M 0% /dev

df: ‘/run/shm’: Nie ma takiego pliku ani katalogu

Na powyższe propozycje zaś tym samym, co i na remove.

Ok, czyli wiemy już że dysk zapchany w 100%.

Czy po ponownym uruchomieniu komputera została wybrany tryb recovery (awaryjny)?

Podobnie jak na tym obrazku:

http://infobot.pl/r/2cA1

W tym trybie wybierasz z listy clean.

Jeśli /home masz na tej samej partycji co system, to możesz załadować LiveCD. Wejść na dysk linuksowy do folderu /home/[twoja nazwa] na dysku (nie na cd). Skasować parę rzeczy lub przenieść na pendrive. Po zwolnieniu miejsca ponownie wystartować system już z dysku i wykonać:

sudo apt-get clean

sudo apt-get autoremove

Xserver nie uruchamia się, bo nie może zapisać nic w kataogu /tmp. Możesz jeszcze wyczyścić katalog /tmp przed uruchomieniem Xservera.

Tak, z awaryjnego, tym niemniej wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że w moim menu nie egzystuje funkcja ‘clean’, a prócz wznowienia normalnego trybu uruchamiania i przejścia do wiersza poleceń jedyne podpunkty to remount i fsck. Któryś z tych to odpowiednik?

Okej, dziękuję, zdaje się, że posiadam jakiś bootowalny pendrive w zasobach mieszkania, toteż rano spróbuję. Jakby nie było - po kasacji śmieci z dysku i przydzieleniu partycji nieco więcej miejsca dam znać, czy wszystko działa jak należy, tymczasem pozostaje mi jeszcze raz podziękować i życzyć dobrej nocy.

Uruchom livecd lub liveusb, podmontuj partycję systemową:

sudo su

mount /dev/sdaX /mnt

Wykonaj polecenie:

rm -f /var/cache/apt/archives/*.deb

Wymuś montowanie /tmp w pamięci RAM - dopisz do pliku /etc/fstab taką linijkę:

tmpfs /tmp tmpfs defaults 0 0

Jeśli masz taką linię to nie dodawaj. Obowiązkowo co jakiś czas:

sudo apt-get clean && sudo apt-get autoremove

Podaj wynik polecenia:

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

Skoro partycja zamontowana do /mnt, to marcin’82 miał raczej na myśli:

rm -f /mnt/var/cache/apt/archives/*.deb

Tak jest LeserGD. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Ja również bardzo dziękuję - Xubuntu odzyskane, wszystko działa. Jestem dozgonnie wdzięczna.