Backend - aplikacja internetowa do rezerwacji sal

Cześć,
chciałbym zrobić aplikację internetową do rezerwacji sal na egzaminy. W jaki sposób mógłbym napisać taką aplikację?

Niestety nie wiem jak mam ugryźć temat - jakich języków/frameworków użyć, Na codzień zajmuje się trochę FrontEnd’em. Z pewnością użyłbym SQL’a oraz PHP. Spotkałem się z rozwiązaniem korzystającym z Kohany. Może skorzystać z Symfony/Laravela? Widziałem że są to najpopularniejsze frameworki. Czy zna ktoś książki dotyczące podobnego tematu? Jestem zupełnie zielony w temacie, proszę o wyrozumiałość :slight_smile:

To zacząłbym od gruntownego zapoznania się z php i tworzeniem backendu w nim, potem dopiero frameworki.
Z popularnych to Symfony, Laravel, Codeigniter lub yii (kolejność jak mi do głowy przychodziły).

Poza tym co z tego frontu też umiesz? Bo jak aplikacja to z automatu nasuwa się na myśl angular, react lub vue więc musisz też wiedzieć jak to spiąć z backendem.

Mniej więcej: HTML, CSS3, Bootstrap, podstawy JS, trochę SEO.

To mówisz że da radę napisać np. w Vue coś takiego?

Samym Vue na pewno nie, do tego potrzebujesz jakieś API na backendzie. Skoro znasz tylko tyle, to jeszcze dużo nauki przed tobą na samym frontendzie.

HTML i CSS to nawet nie warto wymieniać w CV tak naprawdę bo to nic nie znaczy, to żadna wiedzie, no chyba że mowa o SASS/LESS. Co do JS to istotniejsze jest dziś czy znasz ES6 i masę softu automatyzującego pracę.

Oczywiście zdaję sobie sprawę że jeszcze mało umiem, miałem zamiar się wziąć za jQuery, potem Sass oraz Wordpress. Aktualnie chciałbym ogarnąć coś takiego jak powyżej napisałem :slight_smile: - czyli PHP + jakiś framework, tylko nie wiem jaki framework może może mi to umożliwić.

Każdy framework Ci to umożliwi, jak się dopiero uczysz to ja proponuję iść najpierw w stronę Sass, potem babelj.js (es6) poznać przy tym task runnery i menadżery pakietów dla JSa. Jakiś bundler potem WordPress i dopiero brać się za PHP i frameworki.
Najpierw WordPress bo przy okazji nauczysz się jakiś podstaw php, a jest ona zbudowany bardziej klasycznie niż aplikacje robione przy użyciu frameworka.

Co do frameworka to każdy poleci Ci to w czym pisze, a czemu w tym pisze to już inna bajka. Oczywiście najlepiej byłoby przetestować wszystkie i wybrać najlepszy, ale mało kto tak robi bo to zajmuje dużo czasu. Do tego potrzeba jeszcze sporej wiedzy by wiedzieć czy coś jest dobre czy złe bo nie zawsze to co łatwe jest lepsze.
Dla przykładu ja lubię symfony i mógłbym Ci go polecić, ale jestem w 99% pewny, że cię przerazi i go nie ogarniesz. Dodatkowo wiele osób się ze mną nie zgodzi.

Nie zniechęcam Cię, a Ci tylko doradzam jaką drogą bym sam poszedł.

Rozumiem że to jest jak skok na głęboką wodę, ale cóż … jest to temat mojej pracy inżynierskiej xD. A muszę kiedyś zacząć ją przerabiać. W PHP kiedyś nawiązywałem połączenia, ale to było dawno i mało pamiętam. Myślę że nauka PHP + Laravel (chyba) to kwestia poświęcenia czasu i nauki. Mam jeszcze całe wakacje więc to powinno wystarczyć.

Niestety ale na mojej uczelni, nic mnie nie nauczyli w kierunku BackEnd/FrontEnd, a z tym chciałbym związać swoją przyszłość. Sam w sumie nie poświęcałem na to czasu, a szkoda. Jest na to późno, ale będę próbował. Mam nadzieję że w wakacje jakoś dam radę ^^

Plus jest taki, że temat jest względnie prosty :stuck_out_tongue:.

Też mi się tak wydawało. Zwykłe operacje na bazie danych, wystarczy tylko ogarnąć jakoś PHP.

Dzięki wielkie za pomoc :+1: , teraz przynajmniej jestem pewny za co się brać :slight_smile: