Backup bazy firebird, błąd

Mam program który wykorzystuję baze firebird , chcę w nim zrobić backup danych otrzymuje komunikat 48%20PM
gdzie znajdę do niego bibliotekę i w którym miejscu ją wkleić ?

Tak jak masz w komunikacie, przeinstaluj klienta FB. W instalatorze są wszystkie biblioteki. Ewentualnie pobierz sam gbak, ale to już będziesz musiał z CMD backupy robić.

I tak warto to oskryptować i robić z automatu.

Klient FB (2.1) jest dołączony do instalki programu, przeinstalowanie nie przynosi efektu. Potrzebuje zrobić jednorazową taką kopie , ponieważ migrator programu który przemigruje bazę z wersji FB 2.1 na 2.5 wymaga pliku kopii zapasowej.
Co do backupu codziennego to za pomocą Cobiana kopiuje sobie cały plik bazy FB i wrzucam na FTP’a.

Można skopiować plik, ale to ryzkowne, dlatego do kopii używa się gbak, a wcześniej gfix do wyłączenia bazy. Gdy masz wyłączona bazę, to możesz kopiować pliki bazy (cold backup).

Migrację możesz zrobić z palca, o ile to nie jakiś tępy StreamSoft. Podmieniasz na chama plik fb_security.fb. Nie polecam, ale czesto inaczej się nie da.

W pliku security masz użytkowników bazy, ale czesto programy tworzą własną bazę systemową, np. StreamSoft. Jeśli adminem jest sysdba, to backup zrob z palca za pomocą gfix i gbak. I zamiast kopiować na chama pliki Cobianem, napisz skrypt batch, który Ci to będzie codziennie robił. Gdy program Ci się zejsra, Twoje backupy do niczego się nie nadadzą, szczególnie, gdy masz bazę systemową z użytkownikami.

A czy znajdę gdzieś bibliotekę fbclient.dll. aby dołączyć ja do programu, i żeby to jednak on wykonał ten backup po swojemu. Potem muszę wrzucić ten plik do przygotowanego migratora przed twórców, w razie W nikt mi nie zarzuci że backup nie był wykonany zgodnie z ich zaleceniami.
A co bo backupu plik cobianem kopiuje jeden z rozszrzeniem .fbk, przed chwilą postawiłem wirtualkę i zainstalowałem czystą instancje programu i podpiąłem ten plik bazy z cobiana robiony na chama.
Bezproblemowo wczytało dane, użytkowników :smiley: dobrze rozumiem że mogę jakoś zaszkodzić bazie jeśli w taki sposób ją kopiuje ? (to już będzie dobre 3 lata jak tak robie) w przypadku SQL wiadomo skrypcik i .bac ale programy które mam na firebird to zawsze sposobem kopiowania całego pliku bazy i potem ewentualnego wklejenia go.

Plik fbk to backup robiony fbakiem, a nie plik bazy. Baza ma najczęściej rozszerzenia fb, fdb, gdb itp. w zależności jaki format wybierze sobie program. Rozszerzenia fbk, gbk to backupy. Pierwszy robi fbak, drugi gbak.

DLLkę pobierz chociażby z instalatora, rozpakuj go i tam szukaj. Ewentualnie szukaj na FTP producenta, o ile udostępnia.

Zainstalowałem DDL i poszło, ale zmartwiłeś mnie tym backupem, sprawdziłem baza faktycznie ma rozszerzenie .fdb, kopiuje cały plik cobianem, odpalałem to na innym wirtualce i w tym pliku jest wszystko loguje się, i widzę wszystkie dane. Czy w taki wypadku taki backup jest oki ? czy jednak pisać skrypt bo może to grozić uszkodzeniem…

Jeśli nie ma innego rozwiązania. Od czasu do czasu zrób reorganizacje bazy. Gfix jest też narzędziem do naprawy bazy.

Napisz sobie skrypt batch i zrób to po prostu tak.

gfix -user uzytkownik -password haslo nazwa_bazy -shut full - tran 60

Wtedy możesz albo zrobić backup gbakiem, albo skopiować plik bazy.

Potem włączasz bazę.

gfix -user uzytkownik -password haslo nazwa_bazy -online