Backup danych dysku zewnętrznego

Cześć!
Po kilku nieprzyjemnych sytuacjach zdecydowałam się na zakup dysku zewnętrznego, na którym mam całkiem pokaźne ilości danych. Jednak boję się ich utraty. Czy jest możliwość zrobienia backupu na tym samym dysku albo zabezpieczenia danych w jakiś sposób, żebym miała pewność, że ich przypadkowo nie stracę?
Niestety nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie ani na forum ani na google.
Dziękuję za odpowiedź

Możesz zduplikować dane na jednym dysku, ale to żadne zabezpieczenie. Do backupu potrzebujesz drugi dysk, tak aby dane trzymać na 2 różnych nośnikach.

Poza tym, co napisał @anon741072 (dodatkowy dysk: np. na USB, lub sieciowy NAS), fajnie by było jeszcze trzymać dane w chmurze (jak łącze internetowe na to pozwala). Nie ma informacji ile objętościowo tych danych jest.

Jeżeli dysk padnie to duplikacja na tym samym dysku nic nie da.

Jeżeli boisz się np. ransomware, który szyfruje pliki jeżeli akurat dysk jest podpięty to pewnym rozwiązaniem jest podział dysku na 2 partycje z tym, że druga z systemem plików np. ext4 tak, aby Windows jej natywnie nie obsługiwał i wtedy spod jakiejś dystrybucji Linux zduplikować pliki.
Można ewentualnie zrobić drugą partycję NTFS, ale zaszyfrować ją np. Veracryptem.
Wiele zagrożeń pomija takie partycje ze względu na rozmiar, a częściej atakuje pliko-partycje z dynamicznym rozmiarem ze standardowymi rozszerzeniami.

Jeżeli chcesz tanim kosztem to pożycz od kogoś lub kup nagrywarkę Blu-ray na USB i nagraj na płyty Blu-ray. W zależności jakie nagrywarka będzie obsługiwała tyle danych na pojedynczej nagrasz. Jednowarstwowe - 25 GB, dwuwarstwowe - 50GB,
3-warstwowe 100GB i
4-warstwowe 128GB

Mimo wszystko najlepsza jest zasada kopii w 3 różnych miejscach.