Backup przez Wifi


(Piotrek Płatek) #1

Cześć,

mamy okazję robić ciekawą konstrukcję backup bazy danych symfoni łącząc się bezprzewodowo z dyskiem na którym będą zapisywane kopie. Z jednej strony komputer XP z plikami baz danych, które są edytowane z drugiej strony,jakieś 15 metrów, dysk na który zapisujemy. Łączność bezprzewodowa :slight_smile: Z jednej i drugiej strony potrzebujemy zestawić solidne połączenie antenami :slight_smile:


(Pablo_Wawa) #2

Nie rozumiem, co w tym odkrywczego i ciekawego? Przecież łączność WiFi jest od wielu lat powszechnie używana. :stuck_out_tongue:

Wiele tanich routerów WiFi ma złącze USB do podłączenia zewnętrznego dysku, podłączając do komputera kartę WiFi (np. na USB) możesz się połączyć bezprzewodowo z routerem i przegrywać dane na ten dysk. 15 metrów to przecież nie problem (czasami trzeba użyć większej anteny i tyle).


(Piotrek Płatek) #3

Nasz router do którego podłączone są komputery (budynek 1) również posiada usb, jednak chcemy wyjść z dyskiem do budynku obok (budynek 2) w którym będzie bezpieczniejszy (czasem problemy z prądem w budynku 1).

Dysk w budynku 2 podłączony przez UPS. Pytanie jak najlepiej zestawić połączenie między budynkami, żeby sprawnie wykonywać kopię max kilkaset MB.

pytanie 1.Dysk z bezprzewodową kartą sieciową usb, tudzież wbudowanym odbiornikiem wifi ?

pytanie 2. Jak najlepiej wysyłać kopie ? Router to linkys wag320n, z tym, że nie ma on wyjścia zewnętrznej anteny, żeby “wycelować” w dysk, bo aktualnie będzie za słaby sygnał. Chyba dostawimy jakiegoś access pointa z mocniejszą antenką.

Chodzi mi o zminimalizowanie ilości potrzebnego sprzętu i uproszczenie procedury.

Pozdrawiam


(Pablo_Wawa) #4
  1. Przy większej odległości trzeba się liczyć z dużym spadkiem prędkości połączenia. Ale te kilkaset MB to może się zapewne kopiować nawet i godzinę podczas backupu?

  2. Dobrze jest, by anteny obu urządzeń “się widziały”, tj. nie było między nimi jakichś przeszkód (np. drzew).

  3. Kiepski router (Linksys WAG320n), proponuję jego wymianę na taki, który ma dokręcane antenki (jeśli jednak chcecie zrobić to co zamierzacie).

  4. Pomyślcie o rozwiązaniu kablowym (ethernet) - może się da i będzie wygodniej?

  5. A czy nie prościej jest podłączyć UPS on-line (droższy model) w tym samym budynku?


(Piotrek Płatek) #5
  1. aktualna lokalizacja totalnie uniemożliwia, żeby router mógł się z czymkolwiek widzieć, ponieważ jest dobrze schowany :slight_smile:

  2. nie ma opcji ciągnąć kabla przez środek podwórka pokrytego kostką brukową

  3. wszystkie pracujące urządzenia są podłączone przez ups. chcemy wyjść z dyskiem, żeby zabezpieczyć raz przed prądem, któremu udało się nawet uszkodzić upsy, dwa przed czyimiś lepkimi rączkami.


(Pablo_Wawa) #6

To wydaje mi się, że potrzebny jest router lub sam Access Point (Repeater) z dokręconą zewnętrzna anteną wystawioną koło okna (niekoniecznie na dwór) - ale im dłuższy kabel antenowy, tym większe straty sygnału. Z drugiej strony podobnie.

A kabel można puścić nad podwórkiem (górą), np. koło innego kabla (telefonicznego czy zasilającego) - inna sprawa, że na to oficjalnie chyba potrzebna jest jakaś zgoda administratora budynku?


(Piotrek Płatek) #7

pracujemy na swoim podwórku, więc mamy swobodę

więc tutaj tak to zorganizujemy.

Z drugiej strony fajnie żeby dysk sieciowy miał wbudowany przyzwoity interfejs bezprzewodowy. Ewentualnie rozszerzenie na usb, nie chciałbym stawiać kolejnego ap do odbioru

Dodane 14.12.2012 (Pt) 19:53

Znalazłem coś ciekawego na dobrychprogramach: http://www.dobreprogramy.pl/Synology-DS … 36607.html


(Pablo_Wawa) #8

Ale ten NAS nie ma wyjścia na zewnętrzną antenę WiFi. :frowning: