Backup systemu zamiast przeinstalowania? Jak backupować?

Czy można zrobić coś takiego, by po przeinstalowaniu systemu, nie trzeba było instalować wszystkich programów, sterowników itp.?

Dokładniej chodzi mi o takie coś, że np. zainstaluję świeży system, zrobię backup wszystkich ustawień systemu, zainstalowanych programów, gier i plików, a potem zamiast przeinstalowania win i instalowania wszystkiego od nowa (np. po ataku wirusa) przywróciłbym tylko kopię zapasową i dalej miał świeży i czysty system? Na pewno oszczędziłoby to dużo, dużo czasu. Ale czy w ogóle da się coś takiego zrobić? Jeśli tak to w jaki sposób przywrócić kopię? Chyba nie za pomocą płyty DVD, gdyż dane zajmowałyby większą część dysku (system, programy, pliki).

Zajrzyj tutaj:

tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html .

Możesz zrobić kopię dowolnej partycji np. C: , potem D: , trzymać sobie je na partycji np. E: \ (nie wiem ile masz dysków czy partycji). Ważne jest tylko to, żeby po utorzeniu kopii zapasowej danej partycji nie zmieniać jej rozmiaru ani nie modyfikować tablicy partycji - partycja, której była robiona kopia musi mieć taki sam rozmiar jak ta, na którą potem przywracasz zawartość.

A to akurat nieprawda. Można przywrócić obraz na mniejszą partycję o ile jest wystarczająca ilość miejsca lub na większą, jeżeli np. zmieniliśmy dysk twardy.

hevet , jeżeli zmieniliśmy dysk twardy ,to nie będzie problemu z innym ID dysku lub czymś w tym stylu ?

No dobrze, rozmiarów ani liter partycji zmieniać nie zamierzam. A czy nie będzie żadnych problemów jeżeli kopię przeniosę na dysk innego komputera, a później jak zechcę ją przywrócić to ją z powrotem przeniosę? A i jeszcze jedno, jak będę robił kopie partycji to co z rejestrem? Bo np. jak zrobię kopię dysku C:, a dysk D: zostawię to programy z D: będą w rejestrze? A przecież nie mogę zrobić kopii dwóch partycji na raz, prawda?

Nie. Ważne jest jednak to, aby obydwie partycje były sformatowane w tym samym systemie plików.

Rejestr jest i tak w całości na partycji systemowej, więc przywrócenie partycji systemowej = przywrócenie ustawień programów do dnia wykonania kopii zapasowej.

Możesz, o ile starczy Ci miejsca na dysku. Zresztą obrazy partycji przechowywane są w plikach.

Ja bym ci polecił jeszcze Acronis True Image Home, jak nie instalujesz wszystkiego co popadnie, to systemowa partycja może ci się zmieścić nawet na dvd, które jest bootowalne, także w przeciągu parunastu minut masz system jak nowy, choćby się wszystko zupełnie posypało :slight_smile:

No właśnie mam kilka gierek i programów z którymi nie chciałbym się męczyć i instalować jeszcze raz, więc…

Oczywiście jeśli byłby to najprostszy sposób, prócz kopii na dysk to mógłbym się skusić i dalej nie szukać. A czy da się nagrać kopię w partach na płyty DVD?

PS: Czy ktoś zna jeszcze może jakiś prostszy program do robienia kopii zapasowych całych partycji niż podane przez marcin’82? Bo myślę, że z takimi sobie nie poradzę.

Jeśli masz jakikolwiek dysk WD /Western Digital/, możesz skorzystać z darmowej wersji Acronisa dla WD właśnie: http://support.wdc.com/product/download … dc_lang=en

Przyłączam się do polecających Acronisa, program wbrew pozorom jest prosty w obsłudze i nie ma z nim nigdy żadnych problemów.

Albo większa :slight_smile:

Nie, nie będzie problemu.

Nie, nie będzie problemów z przeniesieniem, zawartość obrazu wypakuje się na ten dysk. Jedynym problemem dla Windowsa będzie zmiana sprzętu i prawdopodobnie problem z brakiem sterowników dla nowego sprzętu w systemie - wystarczy je po prostu doinstalować, a niepotrzebne usunąć.

Rejestr jest zapisany na dysku, na partycji, na której jest zainstalowany system (domyślnie C), więc sklonuje się razem z całą zawartością partycji.

CloneZillą możesz zrobić kopię kilku partycji z osobna lub sklonować od razu cały dysk.

Partycje nie muszą być sformatowane przed przywracaniem systemu z obrazu, ponieważ obraz partycji i tak nadpisze system plików tym, który został sklonowany. CloneZilla korzysta między innymi z uniksowego programu dd, który kopiuje zawartość dysku bajt po bajcie razem z systemem plików i w momencie przywracania, kopiuje bajt po bajcie to co zapisał, nadpisując zawartość partycji, można to nazwać formatowaniem.

Po co przepłacać, jak darmowa CloneZilla robi to samo? Co zrobi kolega, jak trial wygaśnie i będzie chciał wykonać nową kopię?

Tak, można obraz dzielić na części.

Czemu tak myślisz? Trochę wiary we własne możliwość :slight_smile:

Pozdrawiam!

Znam prostszy :stuck_out_tongue:

FSArchiver - zawarty w dystrybucji SystemRescueCD :slight_smile:

a nie prosciej sklonowac partycje lub dysk? jesli ma sie wiecej jak dwa dyski, to mozna to zrobic w kilkanascie minut (w zaleznosci od wielkosci partycji i danych) bez potrzeby instalowania czegokolwiek potem…

b.prosty programik -> http://www.runtime.org/driveimage-xml.htm lub darmowa wersja Paragon Hard Disk Manager’09

raz w miesiacu lub gdy cos zainstaluje (i zostaje na stale) robie sobie obraz partycji systemowej (30GB w 10min.) i mam spokoj - w przypadku driveimage nie zalecam kopiowania systemu pod ‘systemem’, lepiej uzyc instalacji na cd/dvd i sklonowac przed odpaleniem systemu - to darmowy program, wiec ma swoje niedoskonalosci

Ok już wszystko wiem, wielkie dzięki :smiley:

Można jeszcze inaczej:

http://www.unixy.pl/forum/viewtopic.php?t=1152

:slight_smile:

Można nawet jeszcze szybciej :slight_smile:

dd if=/partycja/zrodlowa | bzip2 -9 > spakowany_obraz_partycji.img.bz2

Przywracanie:

bzip2 -cd spakowany_obraz_partycji.img.bz2 | dd of=/partycja/docelowa

Pozdrawiam!

A żeby obraz był mniejszy można użyć kompresji lzma , tylko wtedy to trochę potrwa i na słabszych komputerach lepiej to czynić w czystym trybie tekstowym.

W Win7 , masz fajny system tworzenia backupu.

Jak na razie, nie miałem okazji nigdy przywracać systemu, ale zrobiłem na wszelki wypadek kopię i wiem, że możesz ją przywrócić , wchodząc np: w ukrytą partycję czy z płytki.